Náhrada za Šumavské bylinné - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Náhrada za Šumavské bylinné

, Milan Ballík,
Náhrada za Šumavské bylinné
Zdroj: Euro.cz

Řetězce drogerií skupují celou produkci menších vinařství

Je až s podivem, jakými směry se rozevřel trh s vínem po květnu 2004. Kolik se objevilo nových dovozců, jaké exotické značky. Neznámí nebo jen málo známí producenti nabízejí lahve pod atraktivními etiketami, doprovázené údernými slogany o tom, že právě jejich víno je „… mezi všemi nejvínovatější!“
Víno bývalo častým artiklem na pultech lékáren a drogerií. Různá vína železitá, ovocná, všelijaké hořčáky byly běžně k mání. Vzpomínám jedno nad jiné populární – Šumavské bylinné.
Drobní materialisté zmizeli. Nahradily je nadnárodní řetězce se sítěmi o stovkách prodejen, ve kterých jsou k mání tisíce položek sortimentu. Po vstupu Česka do Evropské unie se téměř ve všech objevil nový regál s nabídkou vín. Skutečných vín, těch z hroznů, odrůdových, noblesně adjustovaných. Hlavně však levných. Levných tak, až v hlavě klíčí podezření o všelijakých nekalých praktikách při jejich přípravě. Tato záležitost však není nijak podezřelá ani tajemná. Když se řetězec typu Rossmann rozhodne zařadit do svého segmentu víno, skoupí celé produkce menších nebo „druhou“ nabídku velkých vinařství. A sice En gros, tedy v sudě. Lépe v cisternách či tankerech o mnohamilionové litráži, a tím pádem za příznivou cenu. Vína sami lahvují a adjustují – často velice vkusně – a ejhle, obchod vínem má nový fenomén. Je jen otázkou, zda levné je také dobré, pokud vůbec.
Jedna ze společností, Tope trading international, která provozuje prodejny jménem This & That, nabízí i poměrně rozsáhlý sortimente nejrůznějších vín od nejrůznějších dodavatelů. Právě odtud jsem vybral dnešní nabídku.

Chenin Blanc Stony Cape 2004 – Batsberg Winery JAR. U nás málo známá odrůda se vyznačuje průzračnou čirostí, bohatou jiskrou a lehce nazlátlou barvou. Za kytkou, až dramatickou a plnou „umělé“ bonbonovité sladkosti, se kupodivu skrývá zajímavý doušek. Chuť nabídne lehké sice a trochu přece jen úzké spektrum, ale příjemně svěží s ovocitým začátkem. Ten se brzy zařadí zpět a v dozvuku hraje hlavní roli příjemná svěžest opřená o živou, vyváženou roli kyselin. Nejde o víno, jež má nabídnout hluboký prožitek, ale o prázdninových relaxačních večerech je partnerem jistě příjemným.

Domaine de Taille 1999 Côtes du Rousillon Villages, Francie. Za etiketou hodnou velkých Châteaux objevíme víno temné granátové barvy. Jeho brilance a jiskra není už stoprocentní, v buketu však předloží zajímavě strukturovanou vůni s patrnou převahou „statečku“. Chuť ale opět sklouzne do úzkých mantinelů, mezi nimiž hrají prim až ostré kyseliny, nedávající ostatním komponentám příliš prostoru. Ze škály vůně se všechny prvky v chuti jako by vytratily a výsledkem je úzkorozchodný, rurální až zlý panovačný výraz. A nelze ani předpokládat, že by dalším ležením víno získalo na espritu. To, co v něm mohlo být dobrého, je pryč.