Nadílka z Hrusic - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nadílka z Hrusic

, Martin Rychlík,
Nadílka z Hrusic
Zdroj: Euro.cz

Bez stromečku, kapra a Lady to nejde

Je pár věcí a zvyků, bez nichž si české Vánoce i při překotném vývoji doby téměř nelze představit. V závěsu za zapíchnutým jehličnanem (lhostejno, zda „živým“, či umělým), kaprem ke štědrovečerní večeři a kupou pestře zabalených dárků jsou pohlednice s vánočními blahopřáními. A mezi nimi vévodí ty, které zdobí obrázky od malíře Josefa Lady. Zvyk zasílání vánočních pohlednic je sice v poslední době na mírném ústupu, někteří jej už vyměnili za e-maily s digitálním Santa Clausem, ale zasněžené Hrusice se sáňkujícími dětmi, sněhuláky či ponocným v kožichu esemeskám jen tak nepodlehnou.
Nejen k Vánocům, ale k adventu a prosinci měl Josef Lada zvláštní vztah. Právě v této době se totiž v rodině slavného malíře, kterého Japonci zařadili mezi stovku nejvýznačnějších umělců planety, rodily děti. Sám malíř se v Hrusicích u Mnichovic narodil 17. prosince 1887. První dcera Alena, která zdědila otcův talent a ilustrovala na sto knih, přišla na svět 29. prosince 1925 a tři roky na to – 18. prosince – se narodila mladší Eva.
Otec Lada, na pravé oko slepý, se musel pořádně otáčet. Naštěstí měl již od mládí obsesivní touhu zaplnit prostor obrázky. Čmáral na sáčky, rohy novin i útržky papíru, a ve 20. a 30. letech se dostal do postavení, kdy za ilustrace dostával slušně zaplaceno. Mimo jiné je autorem stylizované české vesnice, která dodnes potěší svou klidnou atmosférou. Lada vytvořil odhadem na 15 000 kreseb a ilustrací a přes 400 volných obrazů. Ilustroval 121 dětských knih, 197 knížek pro dospělé, navrhoval obálky, ex libris, plakáty, jevištní scény a spolupracoval též s kresleným filmem.
Tento mimořádný objem Ladovy tvorby také poskytuje šanci na originální vánoční dar. Nabídka artgalerií obsahuje Ladovy litografie v cenách od několika stokorun, kresby tuší v cenách jdoucích do tisíců i akvarely za desítky tisíc korun. U takového dárku je jistota, že když zestárne, není to vůbec na škodu. Příští rok od smrti hrusického malířského mága uplyne již padesát let. Nepřekvapí, že i toto výročí připadá na prosinec.