Na všech frontách - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Na všech frontách

, Pavel Hanslíček,
Na všech frontách
Zdroj: Euro.cz

Bawag Bank

PRAHA (hns) – Integrace finančních institucí, jež v Česku koupila rakouská skupina Bawag, pokračuje. Interbanka, kterou skupina získala loni na podzim, změnila název na Bawag Bank a někdejší Dresdner Bank CZ, již Bawag koupil letos v září, se nyní jmenuje Bawag International Bank CZ. Rakušané v současnosti připravují jejich fúzi v jedinou Bawag Bank s bilanční sumou 32 miliard korun. Ke sloučení by mělo dojít v příštím roce.
Kromě přípravy fúze hledá tuzemský management banky způsob, jak se výrazněji etablovat na českém trhu. Nová banka by měla do určité míry kopírovat aktivity mateřského Bawagu v Rakousku, který se věnuje především bankovnímu retailu. Předseda představenstva Bawag Bank Ivan Černohorský však týdeníku EURO potvrdil, že jejich hlavní činností v Česku zůstane korporátní bankovnictví. „Obě společnosti se zde výborně doplňují – někdejší Dresdner byla velmi silná v oblasti treasury a investičního bankovnictví, naopak Interbanka se zaměřovala na exportní financování a financování komerčních nemovitostí. Dosud jsme se věnovali firmám s obratem přesahujícím 300 milionů korun, nyní oslovíme i podniky s obratem kolem sto milionů,“ říká Černohorský, který zároveň tvrdí, že současných šest poboček banky je pro úspěšné působení v retailu nedostatečných. Do konce příštího roku proto plánuje otevřít dalších pět až šest. „Ani to však nebude stačit, proto máme podepsány kooperační smlouvy s někdejším akcionářem Bawagu – Bayerische Landesbank a také s Dresdner Bank, jejichž klienty budeme v Česku zastupovat. O spolupráci jednáme i s londýnskou investiční bankou Dresdner Kleinwort Wasserstein. Podpořit naše aktivity v retailu by měla i smlouva s pojišťovnou Allianz a rovněž budovaná síť mobilních poradců,“ dodává Černohorský.
Již nyní banka podniká v retailu konkrétní kroky – před třemi týdny začala poskytovat spotřebitelské úvěry a v příštím roce přijde s úvěry zajištěné nemovitostí. V průběhu první poloviny příštího roku chce nabídnout klientům kapitálovou vkladní knížku s vyšším úročením, než je na trhu běžné.