Na věci se nešetří, ale vydělává

10. prosince 2012, 00:00 - Ondřej Hergesell
10. prosince 2012, 00:00

Mrzí mne, že jsem Facebook nevymyslel já, říká majitel největší ryze české softwarové firmy

Společnost Unicorn si lidé spojují hlavně se softwarem, její záběr je ale daleko širší. „Portfolio máme poměrně široké, od úklidových služeb v domácnostech zaměstnanců až po pronájem jachet,“ říká její majitel Vladimír Kovář.

* Skupina Unicorn utržila v roce 2011 více než 1,32 miliardy korun. Jak velkou část tvoří váš vlastní software?

Zhruba 95 procent obratu. Ale pozor, to je obrat z IT aktivit Unicornu, vedle toho máme spoustu servisních firem, které se starají o zaměstnanecká auta, mobily, kancelářské budovy, ale i soukromé domy našich lidí. Dohromady se blížíme k obratu půldruhé miliardy korun a pro letošní rok by to mohlo být až kolem 1,6 až 1,7 miliardy korun.

* Kromě několika společností orientovaných na IT je součástí konglomerátu firem i cestovní agentura, jízdárna koní, penziony, hotely nebo půjčovna jachet. Tyto aktivity jsou spíše servisním prvkem v rámci celého Unicornu, koníčkem, nebo se jedná o byznys i mimo skupinu?

V Unicornu je nás zhruba tisíc, a přestože je firma 22 let stará, její kolektiv je poměrně mladý. A právě po mladých, šikovných lidech je na trhu obrovská poptávka. Aby ti dobří a nejlepší pracovali pro nás, je fajn jim život zpříjemnit, už třeba jen proto, aby je práce bavila. Dělat software je sice prima, ale na druhou stranu, že by to byla superzábava? Většinou jsou naši zaměstnanci normální, chytří a sympaticky vypadající lidé a já se jen snažím jim nabídnout možnost zajímavé relaxace, ať v rámci korporátní činnosti či pro soukromé účely.

* Máte i vlastní stavební firmu. Budujete pro své zaměstnance kolonii domků jako před lety Baťa?

Ta firma buď pro zaměstnance Unicornu staví, anebo – což je častější – pro ně zajišťuje stavební dozor. Všechno zdokumentuje, nafotí a následně vloží do našeho systému Unicorn Universe. Je to výhodné pro naše zaměstnance, kteří se mohou plně soustředit na práci a nemusejí řešit spoustu nepříjemností spojených s pořizováním bydlení. Celkově bych řekl, že je to taková synergie k našemu hlavnímu podnikání. Pravdou ale je, že s rozvojem celého Unicornu se snažím tyto aktivity co nejvíce profesionalizovat, aby byly plně využitelné i mimo skupinu.

* Jak velkou část tržeb těchto „neajťáckých“ aktivit generujete zvenku?

V průměru se bavíme zhruba o 40 procentech, u některých je to i více. Obratově to dnes představuje již téměř 250 milionů korun, což není úplně málo. Navíc v tom musíte vidět pozitivní synergie, že zbývajících zhruba 400 milionů korun by firmy ze skupiny Unicorn utratily i tak, za podobné služby, jen někde jinde a třeba ne s takovým uživatelským komfortem. Příkladem je třeba péče o vozový park, když někdo potřebuje umýt služební auto, přezout pneu nebo zajet na garanční prohlídku, zadá potřebné údaje do našeho informačního systému a pak jen řeší termín, kdy si lidé ze správy autoparku vůz vyzvednou a vrátí.

* Která z podpůrných činností je finančně nejobjemnější?

Ty firmy, které mají v popisu práce pronájem a správu budov, a pak subjekty, které zajišťují nájem aut, servis počítačů a služeb mobilních komunikací. Ono se to nezdá, ale jedna z těch firem vlastní pool zhruba 150 aut a navíc autobus k tomu.

* Chybí ve vašem portfoliu nějaká servisní aktivita, kterou nemá Unicorn pokrytu, nebo činnost, kterou byste ještě rád rozvinul?

Momentálně nic zásadnějšího nevidím, ale řeknu to obráceně: pokud by na trhu byla nějaká činnost, kterou bychom neuměli nakupovat za rozumný poměr cena/výkon, tak bychom se na to určitě zaměřili a zkusili bychom to udělat v lepší kvalitě.

* Před lety jste koupil několik bytových domů v Průhonicích a nastěhoval jste do nich, včetně své rodiny, takřka celý management Unicornu. Neuvažujete o větším developerském projektu?

Tehdy jsem koupil zhruba deset dvojdomků, jeden jsem sdílel s finančním ředitelem Unicornu, o kus dál bydlel obchodní ředitel. Třeba má rodina tam bydlí dodnes, ale většina se již odstěhovala a v těch domech žije již třetí či čtvrtá generace mladých manažerů Unicornu. Ožení se, mají děti a za dobré peníze užívají domek se zahradou. Až si vydělají na postavení vlastní nemovitosti – mimochodem, já své lidi učím, že na věci se nešetří, ale vydělává – místo nich se nastěhuje někdo další. Ten systém jednoduše funguje, za celou dobu se v domcích Unicornu prostřídalo zhruba 30 rodin. Tím mé developerské ambice končí, nic většího neplánuji.

* Unicorn College byla jednou z prvních soukromých univerzit v Česku. Jak velké procento absolventů zůstává pracovat pro vás?

Mým cílem bylo nechat si zhruba 30 procent lidí, kteří absolvují naši univerzitu, a to se daří. Na druhou stranu je alarmující údaj o nedostudovaných. My už fungujeme šestým rokem, máme za sebou tři várky absolventů, takže můžeme trochu bilancovat. V řádném termínu vystuduje školu pouhých 22 procent lidí, přibližně 30 procent z nich si studium rozvolní, místo tří let studují čtyři nebo pět, a polovina původně přihlášených nedostuduje vůbec. Letos na podzim nastupoval rekordní počet nových žáků, v „prváku“ máme 212 lidí. To v situaci, kdy je na trhu méně studentů, soukromé vysoké školy mají špatné jméno. Takže jsem přesvědčen, že jsme našli svou skupinu adeptů, kteří se vážně chtějí něco naučit, a zároveň jsem přesvědčen o tom, že absolvent Unicorn College nebude mít nikdy nouzi o práci.

* V IT službách se ceny odvíjejí od takzvané manday sazby, tedy denních nákladů na jednoho „ajťáka“. Jaká je denní nebo hodinová sazba práce Vladimíra Kováře?

Já to tak neměřím, respektive neprodávám žádnou sazbu našim klientům. Jen na rozdíl od normálních lidí, kteří mají denní pracovní režim, mám já týdenní. Pondělky a úterky obvykle trávím v práci, druhý den končím zkouškou či koncertem s kapelou. Další dva dny trávím v našem školicím středisku ve Strachovicích, kde většinou spolupracuji na nějakých projektech, případně školím analytiky a další zaměstnance Unicornu. Pátek pak zase trávím v kanceláři a týden končím hodnocením jednotlivých firem.

* Z pozice předsedy představenstva se již několik let nestaráte o běžnou denní agendu Unicornu, ale o myšlenkové směřování celé skupiny. Čemu věnujete nejvíce pracovního času?

Kontrola firem a nastavování parametrů mi zabere zhruba 30 procent času, a nejvíce, přes polovinu pracovního času, se věnuji architektuře našeho unikátního informačního systému Unicorn Universe. Stále přemýšlím nad tím, co všechno má dělat, jak to má fungovat a podobně. Zbytek času jsou přednášky a školení.

* V čem může Unicorn Universe konkurovat softwarům velkých nadnárodních firem?

Je to komplexní, internetová služba pro řízení podniku včetně všech korporátních informací. Ale stejně dobře může sloužit jedincům pro správu veškerých dokumentů, financí, pošty, úkolů a vlastně čehokoli, co lze digitálně uložit. Je to klasická cloudová služba, ale s tím rozdílem, že neuvažujete v intencích hardwaru, softwaru, outsourcovaná je celá služba. Kdybychom sídlili na severoamerickém trhu, tak místo dnešních desetitisíců uživatelů jich máme miliony. Ale to není výmluva, jen k tomu musíme dojít postupně. Ona ta služba díky své komplexnosti není jednoduchá, vyžaduje určitou důslednost a systematičnost v plnění informacemi, což zabere nějaký čas, ale přináší to ohromné výsledky. My musíme ten systém na trhu prosadit, což lze buď silnou marketingovou kampaní, ale na tom selhaly větší IT firmy, než je Unicorn. Nebo se to musí rozšířit podobně jako sociální sítě, pomocí masy lidí. Mimochodem, moc mne mrzí, že jsem geniální myšlenku Facebooku nevymyslel, byť jsme měli podobnou technologii k dispozici tři roky před nimi. Ale mne vůbec nenapadlo, že by tak ohromné množství lidí mohlo chtít veřejně prezentovat své často extrémně důvěrné informace.

* Ovládáte stále celý Unicorn, nebo jste vydal nějaké zaměstnanecké akcie?

V zásadě vlastním všechny firmy ve skupině sám.

* Předpokládáte, že skupinu předáte časem svým dětem, nebo uvažujete o prodeji či jiné formě exitu?

V současné době nemá žádný smysl o tom mluvit, stále mám pocit, že jsme na začátku cesty, že máme na čem pracovat. Z dlouhodobého hlediska ale nevylučuji otevření Unicornu investorům, jako je třeba vstup na burzu.

* Jak často dostáváte nabídku k odprodeji Unicornu?

Dříve to bývalo častěji, ale jak člověk reaguje, že na to není zatím připraven, tak se ozývají méně. Navíc struktura skupiny umožňuje prodávat jen jednotlivé firmy nebo část portfolia. Je to jako sad ušlechtilých ovocných stromů, které se musejí prořezávat, aby nesly. Takže si dovedu představit, že v případě zajímavé nabídky na některou z firem se o tom můžeme pobavit.

* Unicorn je respektovanou firmou, vy osobně jste před čtyřmi lety získal ocenění Podnikatel roku. Dlouho budovanou pověst vloni pošramotila kauza s vyhořelou Petrovou boudou. Nelitujete zpětně nákupu zdevastované krkonošské chalupy?

Petrovka s mojí pověstí zamávala, ale faktem je, že jsem v tom poměrně nevinně. Koupil jsem ji ve stavu, kdy na ní byl již zakázaný provoz. Předchozí majitelé měli obrovské dluhy, neměli ani na odvoz odpadků, takže je vyhazovali do přírody okolo chalupy. Což mne strašně štvalo, já jsem totiž nejbližší soused Petrovky, naše Špindlerova chata je od ní vzdušnou čarou pět set metrů. Bál jsem se, aby tam nějací rusky mluvící podnikatelé nepostavili nevzhledné apartmány, a pořád by tam jezdily džípy. Tak jsem se rozhodl, že ji koupím sám, časem ji rozebereme a postavíme novou. Bohužel shořela, ale já jsem ji opravdu nezapálil, ani jsem to nikomu nepřikázal.

* Postavíte novou Petrovku? Památkářům se nelíbí, že jste se rozhodli ji zmenšit.

Samozřejmě ji postavíme. Nová bouda bude hezká, z nových, přírodních materiálů, bude ekologická. Já budu památkáře respektovat ve všech ohledech, ale nemohou po nás chtít ekonomickou zhovadilost, tedy aby byla stejně velká jako ta původní. To by bylo předem určené k tomu, že se o ni nelze starat. Naštěstí jsme nedávno dospěli k prvnímu kompromisu, tedy překrytí místa základovou deskou. Jednání s úředníky je tedy náročné a zdlouhavé, téměř na všechna vyjádření si nechají nejzazší termín, který mají ze zákona. Povolení ke stavbě té základové desky jsme dostali 29. září, tak pozdě, že to do zimy nešlo stihnout vybetonovat.

* A dál?

Památkářům je úplně jedno, co bude uvnitř, k čemu to bude sloužit, oni potřebují objem. My jsme navrhli ekonomickou variantu, třetinu toho, co chtějí, ale je jim to málo. Aby byla jejich představa Petrovky ekonomicky uživatelná, museli bychom vzkřísit ROH a hnát tam turisty po autobusech. Mrzí mne, že místo toho, aby byl úřednický aparát nadšen, že tam chce někdo vybudovat fajn horskou boudu, v duchu velikosti Petrovky před 70 lety, tak to zbytečně komplikují. Stavební úřad i vedení KRNAP jsou s tím objemem zcela v pohodě, památkáři se vyhraňují.

* Kdy by nová stavba měla stát a jaké jsou odhadované náklady?

Je otázkou, kdy dostaneme povolení. Příští rok vybudujeme základní desku, a pak budeme rok, dva, možná tři čekat, až se dohodneme na kompromisním řešení. Cenu odhaduji na úrovni 70 milionů korun, což je ekonomicky reálná suma. Celková investice, včetně koupě, likvidace shořelých ruin a podobně se blíží ke sto milionům.

Dohromady se blížíme k obratu půldruhé miliardy korun Vladimír Kovář (50)

• Pražský rodák vystudoval matematické inženýrství na ČVUT, na Fakultě jaderné a fyzikálně-inženýrské. Loni ukončil doktorandské studium na Univerzitě v Hradci Králové.

• Pracoval jako systémový programátor ve výpočetním středisku VŠE, posléze ve společnosti Koospol Praha jako vedoucí týmu programátorů.

• V roce 1990 založil vlastní softwarovou společnost Unicorn, kterou plně vlastní, a v současnosti v ní zastává pozici předsedy představenstva.

• Celá skupina Unicorn, včetně bezmála padesátky servisních a podpůrných firem, loni dosáhla obratu 1,485 miliardy korun. Celé impérium zaměstnává více než tisícovku lidí.

• V roce 2008 byl vyhlášen Podnikatelem roku České republiky.

• Se svou ženou má čtyři děti, vedle toho vlastní jednoho psa, sedm koní, stádo 46 krav a 49 ovcí. S nabídkami na prodej firmy je to podobné jako se spamem. Když na ně přestanete reagovat, časem jich chodí méně.

Příběh manažera

Ajtácký Baťa 21. století

Unicorn, firma – nebo spíš celé impérium společností – Vladimíra Kováře je největším ryze českým softwarovým subjektem. S více než tisícovkou zaměstnanců a obratem dosahujícím bezmála půldruhé miliardy korun se vyhoupla do „party“ českých poboček nadnárodních IT gigantů. Jinak se ale Unicorn od všech technologických korporací prakticky vším liší. Vývoj programů je pečlivě strukturován, každá činnost každého jednoho zaměstnance je přesně popsána a každý má své jasně dané úkoly. Podobně strukturovaná je celá skupina Unicorn. Kolem původní, 22 let staré společnosti stále vznikají nové firmičky, které zajišťují servis jak pro sesterské společnosti, tak pro samotné zaměstnance. Konglomerát firem kolem Unicornu dnes čítá zhruba padesát subjektů, včetně dceřiných firem v Německu či Chorvatsku. Nábor zaměstnanců zajišťuje vlastní personální agentura, podnikové penziony a hotely na českých horách i u chorvatského Jadranu provozuje vlastní správcovská firma a jinou dovolenou zprostředkuje interní cestovní kancelář. Stejně tak patří do Kovářova impéria stavební společnost, výrobce nábytku, volnočasového oblečení či úklidová firma. A třeba internetový obchod Mamut (pozor, nezaměňovat s podobně znějící švýcarskou značkou Mammut) byl první firmou ze skupiny, která prorazila i na volném trhu, ročně dnes dosahuje 70až 80milionových tržeb. Kovářova mánie zakládat na všechny servisní činnosti jednotlivé firmy svým způsobem připomíná systém Tomáše Bati z minulého století, nakombinovaný s inovátorským přístupem společnosti Google. „Snažím se, abych udržel principy malých, rodinných firem. Jsou totiž mnohem flexibilnější,“ říká padesátiletý podnikatel. Nejen z těchto důvodů je Kovář mezi českými multimilionáři výjimečným zjevením. Svůj majetek nedává nijak na odiv. Přes 12 let bydlí v „řadovce“ v Průhonicích za Prahou mezi svými zaměstnanci, kterým další domy pronajímá. O lecčems svědčí i následující historka. „V některých věcech jsem legrační, třeba když se rozčílím kvůli nesvítícímu světlu v předsíni a říkám ženě, že je na čase dům prodat a koupit něco novějšího. Na to mi žena odvětí: Vladimíre, buď v klidu, to se v normálních rodinách řeší tak, že se vymění žárovka,“ vypráví s úsměvem. Zároveň umí být na své nejbližší poměrně tvrdý. Když jeho 23letý syn před časem založil IT firmu a stal se subdodavatelem Unicornu, odmítl Kovář otec pomáhat synovi s projekty. „Nedávno za mnou přišli kolegové a říkají mi: Vladimíre, firma tvého syna nám nabídla nějaké služby za extrémně nízkou cenu. My sami bychom to nepořídili za sedminásobek, tak se tě jdeme zeptat, jestli ho moc neobereme, když podepíšeme kontrakt. Tak jsem jim odpověděl, že to je jeho boj, že mají zelenou,“ vzpomíná Kovář. Stejně nekompromisní je v otázce získávání státních IT zakázek. Poté, co neuspěl v tendru Českého statistického úřadu na software pro sčítání lidu, byť nabídl nejvýhodnější cenu, se rozhodl potlačit spolupráci s veřejným sektorem (aktuálně dosahuje podíl státních zakázek asi tři procenta) a společně s majitelem Student Agency Radimem Jančurou se stali hlavní tváří sdružení Podnikáme bez korupce. l Rozpočet na stavbu nové Petrovy boudy je 70 milionů, celková investice včetně likvidace požáru se blíží ke sto milionům

O autorovi| Ondřej Hergesell • hergesell@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít