Na trajektorii růstu

22. května 2017, 00:00 -
22. května 2017, 00:00

Bankovní dům Oberbank bude mít na konci roku v Česku 23 poboček Mimo Českou spořitelnu a Raiffeisenbank je významným zástupcem rakouských finančníků v Česku Oberbank, dcera stejnojmenného bankovního domu z Horního Rakouska. Loňský rok byl pro tuto finanční skupinu se sídlem v Linci velmi úspěšný. Již sedmý rok za sebou dokázala zvednout čistý zisk, vloni to bylo téměř o devět procent na historicky pro banku rekordních 181 milionů eur. Aktiva koncernu Oberbank, který kromě Rakouska a Česka působí ještě v Bavorsku, na Slovensku a v Maďarsku, vloni dosáhla hodnoty téměř 19,2 miliardy eur.

Desetinásobný zisk

Dobře se Oberbank daří i v Česku. Banka sice čísla za jednotlivé trhy nezveřejňuje, ale týdeník Euro z obchodního rejstříku zjistil, že česká pobočka Oberbank spravovala na konci roku 2015 (výsledky za rok 2016 banka do obchodního rejstříku ještě nezaložila) aktiva ve výši téměř 26,6 miliardy korun při čistém zisku 301 milionů – zisk banky tak oproti roku 2014 vzrostl téměř o třetinu. „Koncernu Oberbank i naší pobočce v České republice se dařilo výborně. V Horním Rakousku si banka dále upevnila vedoucí tržní pozici a loňský a předloňský rok jsou dva nejúspěšnější roky v historii celé skupiny i našeho podnikání v Česku,“ vysvětluje ředitel české pobočky Oberbank Robert Pokorný s tím, že česká Oberbank přispívá k zisku celé skupiny přibližně osmi procenty. „Přesný zisk s ohledem na konkurenci nesdělujeme, ale můžu říci, že zisk za rok 2016 je oproti roku 2007 desetinásobný. Bilanční suma nám vloni meziročně narostla o 2,4 miliardy korun a blíží se třiceti miliardám, oproti trendu trhu nám rostly i úrokové výnosy,“ doplňuje Robert Pokorný.

Konzervativní přístup

Oberbank vstoupila na tuzemský trh v roce 2004 nákupem pěti filiálek Sparkasse Műhlviertler-West. Dnes má banka již 21 poboček po celé republice a další přidá letos. „Plánujeme otevřít další dvě obchodní místa, a to v Praze, kde počet našich filiálek vzroste na šest.

Postupně a obezřetně tak rosteme,“ doplňuje Robert Pokorný s tím, že Oberbank má široké portfolio klientů. „Obsluhujeme privátní i firemní klienty, a to hlavně podniky střední velikosti, které potřebují jak provozní, tak investiční financování.

Přitom naši firemní klienti pocházejí z širokého spektra odvětví, nemáme žádné blacklisty, ale ani žádné preferované či upřednostňované branže,“ popisuje Robert Pokorný a dodává, že v oblasti privátní klientely růst banky táhly vloni hypoteční úvěry. „Nová regulace ze strany ČNB se nás v podstatě nedotkne, nikdy jsme stoprocentní hypotéky neposkytovali.

Vlastní zdroje klienta ve výši přibližně dvaceti procent jsme požadovali vždy. Naše úvěrová politika je prostě konzervativní, a jak ukazují naše výsledky a minimální podíl problematických úvěrů, také správná,“ uzavírá Pokorný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Cestovní doklady na dovolenou ve 12 otázkách a odpovědích
Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
Auta
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak…
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Škoda Karoq má dalšího sourozence. Nový Volkswagen Tharu ale nemíří jen do Číny
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Technologie
10 největších filmových nesmyslů, které jsou ajťákům pro smích
Facebook a Evropský parlament. Jak Zuckerberg (ne)vysvětlil ochranu uživatelských dat
Měníme peníze na dovolenou: 7 triků směnáren
Vyzkoušejte simulátor hackování. Netradiční hra Hacknet je teď zdarma
Nebezpečný malware VPNFilter napadl již 500 000+ routerů a NASů
Hry pro příležitostné hráče