Na trajektorii růstu

22. května 2017, 00:00 -
22. května 2017, 00:00

Bankovní dům Oberbank bude mít na konci roku v Česku 23 poboček Mimo Českou spořitelnu a Raiffeisenbank je významným zástupcem rakouských finančníků v Česku Oberbank, dcera stejnojmenného bankovního domu z Horního Rakouska. Loňský rok byl pro tuto finanční skupinu se sídlem v Linci velmi úspěšný. Již sedmý rok za sebou dokázala zvednout čistý zisk, vloni to bylo téměř o devět procent na historicky pro banku rekordních 181 milionů eur. Aktiva koncernu Oberbank, který kromě Rakouska a Česka působí ještě v Bavorsku, na Slovensku a v Maďarsku, vloni dosáhla hodnoty téměř 19,2 miliardy eur.

Desetinásobný zisk

Dobře se Oberbank daří i v Česku. Banka sice čísla za jednotlivé trhy nezveřejňuje, ale týdeník Euro z obchodního rejstříku zjistil, že česká pobočka Oberbank spravovala na konci roku 2015 (výsledky za rok 2016 banka do obchodního rejstříku ještě nezaložila) aktiva ve výši téměř 26,6 miliardy korun při čistém zisku 301 milionů – zisk banky tak oproti roku 2014 vzrostl téměř o třetinu. „Koncernu Oberbank i naší pobočce v České republice se dařilo výborně. V Horním Rakousku si banka dále upevnila vedoucí tržní pozici a loňský a předloňský rok jsou dva nejúspěšnější roky v historii celé skupiny i našeho podnikání v Česku,“ vysvětluje ředitel české pobočky Oberbank Robert Pokorný s tím, že česká Oberbank přispívá k zisku celé skupiny přibližně osmi procenty. „Přesný zisk s ohledem na konkurenci nesdělujeme, ale můžu říci, že zisk za rok 2016 je oproti roku 2007 desetinásobný. Bilanční suma nám vloni meziročně narostla o 2,4 miliardy korun a blíží se třiceti miliardám, oproti trendu trhu nám rostly i úrokové výnosy,“ doplňuje Robert Pokorný.

Konzervativní přístup

Oberbank vstoupila na tuzemský trh v roce 2004 nákupem pěti filiálek Sparkasse Műhlviertler-West. Dnes má banka již 21 poboček po celé republice a další přidá letos. „Plánujeme otevřít další dvě obchodní místa, a to v Praze, kde počet našich filiálek vzroste na šest.

Postupně a obezřetně tak rosteme,“ doplňuje Robert Pokorný s tím, že Oberbank má široké portfolio klientů. „Obsluhujeme privátní i firemní klienty, a to hlavně podniky střední velikosti, které potřebují jak provozní, tak investiční financování.

Přitom naši firemní klienti pocházejí z širokého spektra odvětví, nemáme žádné blacklisty, ale ani žádné preferované či upřednostňované branže,“ popisuje Robert Pokorný a dodává, že v oblasti privátní klientely růst banky táhly vloni hypoteční úvěry. „Nová regulace ze strany ČNB se nás v podstatě nedotkne, nikdy jsme stoprocentní hypotéky neposkytovali.

Vlastní zdroje klienta ve výši přibližně dvaceti procent jsme požadovali vždy. Naše úvěrová politika je prostě konzervativní, a jak ukazují naše výsledky a minimální podíl problematických úvěrů, také správná,“ uzavírá Pokorný.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdo vlastní české hokejové kluby?
Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy letos v lednu?
Vrácení daní 2019 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Změny v oddlužení a nezabavitelné minimum v roce 2019
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Auta
Škoda Scala je o 70 tisíc dražší než Rapid. Jak si ale…
Mercedes-Benz v ČR opět jedničkou
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Technologie
Facebook odstranil stovky manipulativních stránek a účtů ovládaných Ruskem
KVÍZ: Jak dobře znáte seriál Přátelé?
Televizory Sony pro rok 2019: první 8K a dva OLEDy
Proč není čistá voda skutečně čistá?
WD Black SN750: nové highendové NVMe moduly od Western Digital s chladičem EKWB
Hry pro příležitostné hráče