Na trajektorii růstu

22. května 2017, 00:00 -
22. května 2017, 00:00

Bankovní dům Oberbank bude mít na konci roku v Česku 23 poboček Mimo Českou spořitelnu a Raiffeisenbank je významným zástupcem rakouských finančníků v Česku Oberbank, dcera stejnojmenného bankovního domu z Horního Rakouska. Loňský rok byl pro tuto finanční skupinu se sídlem v Linci velmi úspěšný. Již sedmý rok za sebou dokázala zvednout čistý zisk, vloni to bylo téměř o devět procent na historicky pro banku rekordních 181 milionů eur. Aktiva koncernu Oberbank, který kromě Rakouska a Česka působí ještě v Bavorsku, na Slovensku a v Maďarsku, vloni dosáhla hodnoty téměř 19,2 miliardy eur.

Desetinásobný zisk

Dobře se Oberbank daří i v Česku. Banka sice čísla za jednotlivé trhy nezveřejňuje, ale týdeník Euro z obchodního rejstříku zjistil, že česká pobočka Oberbank spravovala na konci roku 2015 (výsledky za rok 2016 banka do obchodního rejstříku ještě nezaložila) aktiva ve výši téměř 26,6 miliardy korun při čistém zisku 301 milionů – zisk banky tak oproti roku 2014 vzrostl téměř o třetinu. „Koncernu Oberbank i naší pobočce v České republice se dařilo výborně. V Horním Rakousku si banka dále upevnila vedoucí tržní pozici a loňský a předloňský rok jsou dva nejúspěšnější roky v historii celé skupiny i našeho podnikání v Česku,“ vysvětluje ředitel české pobočky Oberbank Robert Pokorný s tím, že česká Oberbank přispívá k zisku celé skupiny přibližně osmi procenty. „Přesný zisk s ohledem na konkurenci nesdělujeme, ale můžu říci, že zisk za rok 2016 je oproti roku 2007 desetinásobný. Bilanční suma nám vloni meziročně narostla o 2,4 miliardy korun a blíží se třiceti miliardám, oproti trendu trhu nám rostly i úrokové výnosy,“ doplňuje Robert Pokorný.

Konzervativní přístup

Oberbank vstoupila na tuzemský trh v roce 2004 nákupem pěti filiálek Sparkasse Műhlviertler-West. Dnes má banka již 21 poboček po celé republice a další přidá letos. „Plánujeme otevřít další dvě obchodní místa, a to v Praze, kde počet našich filiálek vzroste na šest.

Postupně a obezřetně tak rosteme,“ doplňuje Robert Pokorný s tím, že Oberbank má široké portfolio klientů. „Obsluhujeme privátní i firemní klienty, a to hlavně podniky střední velikosti, které potřebují jak provozní, tak investiční financování.

Přitom naši firemní klienti pocházejí z širokého spektra odvětví, nemáme žádné blacklisty, ale ani žádné preferované či upřednostňované branže,“ popisuje Robert Pokorný a dodává, že v oblasti privátní klientely růst banky táhly vloni hypoteční úvěry. „Nová regulace ze strany ČNB se nás v podstatě nedotkne, nikdy jsme stoprocentní hypotéky neposkytovali.

Vlastní zdroje klienta ve výši přibližně dvaceti procent jsme požadovali vždy. Naše úvěrová politika je prostě konzervativní, a jak ukazují naše výsledky a minimální podíl problematických úvěrů, také správná,“ uzavírá Pokorný.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou
9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
Z pokuty hned exekuce? To je nový trik některých dodavatelů
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Auta
Retro: Lotus Omega ve své době zastínil BMW M, Mercedesy…
BMW poprvé ukazuje novou generaci řady 3. Zatím ale jako maskovaný prototyp
Seat Ibiza 1.0 TGI na brzdě: Jak se liší parametry při spalování CNG a benzinu?
Za stočený tachometr pokuta až půl milionu? Ministerstvo chce vytloukat klín klínem
Jaká jsou nejoblíbenější auta v zemích Evropy? O Octavii se zákazníci perou nejen u nás
Technologie
Specifikace GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti prozrazeny. Nvidia asi vydá obě najednou
Prodeje GPU pro těžbu klesly o 94 %, přesto měla Nvidia v Q2 tržby 3,12 miliardy $
Rusko chce recyklovatelné rakety, jako má Elon Musk
Cnews FM #205: Právo, morálka a hranice cenzury nejen v IT [podcast]
Pět tipů, co si z Číny levně koupit na dovolenou (a včetně slevových kódů)
Hry pro příležitostné hráče