Na trajektorii růstu

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Rakouské společnosti hrají klíčovou roli v českém finančnictví Není žádný jiný segment české ekonomiky, kde byla pozice společností s rakouskými kořeny silnější než ve finančních službách. A lze říct, že české dcery svým rakouským matkám dělají opravdu radost a stále dosahují i přes stagnaci tuzemské ekonomiky velmi zajímavých zisků. Rakouští finančníci tak neměli nikdy důvod svého angažmá v Česku litovat.

Úspěšná stará dáma Dobrým příkladem výše uvedeného tvrzení je Česká spořitelna, která je součástí skupiny Erste Group. Česká spořitelna vloni dosáhla úctyhodného čistého zisku přesahujícího 15 miliard korun, a uhájila si tak pozici nejziskovějšího českého bankovního domu vůbec. Pro spořitelnu je tento výsledek o to více potěšující, že banka letos slaví 190 let od svého založení. „Je zajímavé, že idea, na níž Česká spořitelna vznikla - poskytovat lidem, firmám a obcím pevnou a spolehlivou oporu, péči, poradenství a řešení v turbulentních dobách - je beze zbytku atraktivní a platná pro jedenadvacáté století,“ řekl předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka.

Ovšem spořitelna rozhodně netěží jen z tradice a o udržení svého postavení na českém trhu se musí intenzivně starat. „Klienti vloni plně využili nejen rekordně nízkých úrokových sazeb korporátních a hypotečních úvěrů, ale také inovací, se kterými jsme přišli. K nim patřily i prodeje hypoték přes Facebook, které ocenili i odborníci, a to zlatem v kategorii Nejlepší využití digitálních médii v soutěži FLEMA Media Awards,“ dodal Kysilka. A nabídka hypoték na Facebooku není zdaleka jedinou loňskou inovací ze strany České spořitelny, která například vloni jako první na trhu představila mobilní aplikaci pro korporátní klienty BUSINESS 24 Mobilní banka. Díky ní mohou firmy spravovat svůj účet v chytrém telefonu.

V oblasti korporátních klientů byla vloni Česká spořitelna obzvlášť aktivní. Tak například spoluaranžovala dlouhodobé klubové financování v celkovém objemu 7,2 miliardy korun pro skupinu významného evropského výrobce dopravních prostředků Škoda Transportation nebo byla aranžérem emise dluhopisů společnosti Pegas Nonwovens a také primární nabídky akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group. Kromě toho se Česká spořitelna podílela i na řadě dalších významných obchodů, jako bylo klubové financování za účelem rekapitalizace společnosti Sazka či akvizice 58 skladů v 11 logistických parcích od firmy VGP společností Point Park Properties.

Růst ve žlutočerné Dobře se vloni dařilo i tradičnímu rakouskému domu Raiffeisenbank známému svým tradičním žlutočerným logem zkřížených koňských hlav, který na českém trhu působí již od roku 1993. Banka vloni vydělala přes dvě miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o 124 procent.

„Především druhá polovina loňského roku byla obchodně velmi silná, na podzim jsme každý měsíc posouvali hranici historicky nejúspěšnějších čísel v počtu nově získaných klientů. Úspěch měl nový účet eKonto SMART, dařilo se nám v investicích i úvěrech domácnostem i firmám.

Rekordní prodeje hypoték v posledních měsících roku pak způsobily, že jsme v počtu poskytnutých hypoték loni vzrostli o 12 procent, zatímco celý trh klesal,“ uvedl místoIdea, předseda představenstva Raiffeisenbank Rudolf Rabiňák. V souvislosti s oznámením výsledků dodal: „Raiffeisenbank je v tuto chvíli v nejlepší kapitálové i likviditní kondici ve své historii.“

Dále se Raiffeisenbank dařilo i v oblasti nabídky investic, kde od konce roku 2013 působí její dceřiná společnost Raiffeisen investiční společnost. „V loňském roce jsme se zařadili mezi nejrychleji rostoucí společnosti na tuzemském trhu. Zatímco na konci roku 2013 jsme nabízeli tři fondy v objemu 1,8 miliardy korun, nyní již nabízíme jedenáct fondů a přesáhli jsme hranici 12 miliard spravovaného majetku,“ řekl generální ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský. Zároveň byly služby Raiffeisenbank oceněny i v oblasti privátního bankovnictví. „Privátní banka Friedrich Wilhelm Raiffeisen získala vloni prestižní cenu časopisu Euromoney pro nejlepší privátní bankovnictví v České republice. Celkově jsme zvítězili ve třech kategoriích: Nejlepší privátní banka v ČR, Nejlepší vztahy s klienty a Nejlepší služby pro movité klienty s vklady nad 500 tisíc dolarů,“ potvrdil tiskový mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral.

Vídeň spoléhá na Prahu Vloni se dobře dařilo i rakouské pojišťovací skupině Vienna Insurance Group (VIG), která předepsala pojistné 9,1 miliardy eur a zvýšila zisk před zdaněním téměř o polovinu na 518,4 milionu eur. Významně se na těchto výsledcích podílejí české společnosti skupiny VIG (Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny), jež vloni předepsaly téměř pětinu veškerých pojistek celého rakouského koncernu. Česko je tak pro VIG suverénně největším pojišťovacím trhem hned po Rakousku a VIG zde vloni absolutně vydělala více než na svém domácím trhu. Česko se tak v uplynulém roce stalo nejziskovějším regionem rakouského koncernu, když si zde VIG připsala zisk téměř 170 milionů eur. „Vienna Insurance Group profituje z expanze do střední a východní Evropy. Vloni představoval podíl koncernových společností z tohoto regionu téměř dvě třetiny koncernového zisku,“ komentoval výsledky VIG generální ředitel koncernu Peter Hagen. Přitom české koncernové společnosti VIG ještě upevnily své postavení na tuzemském trhu, když svůj společný tržní podíl dále zvýšily o 0,6 procentního bodu na 33,7 procenta. Celkově zvýšily koncernové společnosti Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) a Pojišťovna České spořitelny (PČS) předepsané pojistné o 3,3 procenta na přibližně 51,5 miliardy korun. „Vienna Insurance Group roste v České republice v prostředí plném výzev nad průměrem trhu. Velmi úspěšně upevňujeme špičkovou pozici na tomto významném trhu,“ komentoval výsledky českých pojišťoven Peter Hagen. Přitom výsledky pojišťoven koncernu VIG oceňují i jejich konkurenti a odborná veřejnost, jak potvrdila například odborná anketa Pojišťovna roku 2014. Její výsledky byly vyhlášeny v květnu a ČPP zde zvítězila ve dvou kategoriích (Pojištění průmyslu a podnikatelů a Autopojištění) a v dalších dvou obsadila stříbrnou příčku. Vysoko se v této anketě umístily i její sesterské pojišťovny - PČS vyhrála v kategorii Životní pojištění, kde Kooperativa získala třetí místo, stejně jako v kategorii Autopojištění.

Kooperativa se zároveň umístila na druhé pozici v kategorii Pojištění průmyslu a podnikatelů, a kategorii Pojištění občanů dokonce vyhrála, když předběhla právě ČPP. Ta se dočkala ocenění i v soutěži Fincentrum Banka roku 2014, kde předseda představenstva a generální ředitel ČPP Jaroslav Besperát získal titul Pojišťovák roku. Modrobílá stabilita Další významnou pojišťovnou s rakouskými kořeny na našem trhu je Uniqa pojišťovna. Ta vloni v Česku podle údajů České asociace pojišťoven předepsala pojištění v hodnotě přes 5,4 miliardy korun, což jí zajistilo pozici osmé největší tuzemské pojišťovny s tržním podílem téměř pět procent. „I v nepříznivých podmínkách, diktovaných legislativou a nemožností dosáhnout solidních výnosů na finančních trzích, jsme vykázali zisk po zdanění přes 230 milionů korun,“ uvedla tisková mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová s tím, že se tak opět zařadila mezi nejvýnosnější společnosti v rámci evropského koncernu Uniqa Insurance Group. Uniqa loni vyřizovala téměř na 150 tisíc škod svých klientů, což znamenalo meziroční nárůst o 9,2 procenta. „Každý den přibylo k vyřízení 410 pojistných událostí. Zatímco v pojištění aut došlo oproti roku 2013 k úbytku škod o necelá čtyři procenta a v cestovním pojištění o 13 procent, naopak o 77 procent přibylo škod z odpovědnosti a o 27 procent pojistných událostí v oblasti životního pojištění,“ vysvětlila Svobodová a dodala, že díky využití moderních technologií se daří výrazně zkracovat likvidační lhůty. „Například běžné plechové škody na vozidlech, jakých je většina, dospějí k výplatě klientům do dvou pracovních dnů,“ doplňuje Svobodová.

K dalšímu posílení pojišťovny Uniqa na českém trhu mají přispět nově uvedené pojišťovací produkty. Například již vloni v listopadu přinesla Uniqa v reakci na novou legislativu speciální produkt pro pojištění odpovědnosti členů vrcholných orgánů korporací. „Po pojištění tohoto typu je v dnešní době zvýšená poptávka, a to jak v návaznosti na novou právní úpravu danou novým občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích, tak i v souvislosti se stále četnějším uplatňováním nároků na náhradu škody vůči členům statutárních či dozorčích orgánů,“ vysvětlila Svobodová s tím, že pojištění chrání osobní majetek pojištěných manažerů, zejména členů představenstev, jednatelů, členů dozorčích rad nebo prokuristů, kteří za případnou škodu odpovídají neomezeně celým svým majetkem.

Hornorakouský rekord Dalším významným zástupcem rakouských finančníků v Česku je Oberbank, dcera stejnojmenného bankovního domu z Horního Rakouska. Celkově se této finanční skupině se sídlem v Linci vloni dařilo dobře. Již pátý rok za sebou dokázala zvednout čistý zisk, vloni to bylo o 11,5 procenta na v historii banky rekordních 136,5 milionu eur.

Aktiva koncernu Oberbank, který kromě Rakouska a Česka působí ještě v Bavorsku, na Slovensku a v Maďarsku, vloni dosáhla téměř 17,8 miliardy eur. „Nevykoupili jsme ale hospodářský růst a výnosy růstem rizika ani klesajícími kvótami kapitálu,“ řekl generální ředitel koncernu Oberbank Franz Gasselsberger. I díky těmto výsledkům banka v dubnu úspěšně upsala téměř dva miliony akcií v hodnotě 91 milionů eur, poptávka po nových akciích více než dvakrát přesáhla nabídku.

Dobře se Oberbank daří i v Česku. Týdeník Euro z obchodního rejstříku zjistil, že česká pobočka Oberbank spravovala na konci roku 2013 aktiva ve výši téměř 16,6 miliardy korun při čistém zisku 153,6 milionů - zisk banky tak oproti roku 2012 vzrostl téměř na dvojnásobek. „Přesná čísla za jednotlivé subtrhy s ohledem na konkurenci nesdělujeme.

Nicméně můžu potvrdit, že každý rok zvyšujeme náš příspěvek k zisku celé skupiny a vloni jsme zaznamenali rekordní hospodářský výsledek,“ doplnil ředitel české pobočky Oberbank Robert Pokorný. Vloni v Česku banka otevřela tři nové pobočky a celkem jich nyní má 21. „Střednědobě chceme mít v Česku 25 filiálek,“ řekl Pokorný s tím, že Oberbank nespoléhá jen na tradiční produkty a služby. NapříVienna klad letos v květnu byla její mobilní aplikace Oberbank App nominována v kategorii Bankovní inovátor do soutěže Nejlepší banka. „Oberbank App umožňuje zákazníkům banky využívat její služby přes internet a účet eBanking čtyřiadvacet hodin denně. Přístup mají na různé účty, včetně úvěrového, ale také ke spořicím produktům či cenným papírům. Systém je čtyřnásobně zajištěn a nabízí i další služby, například vyhledávání poboček banky a jejích bankomatů,“ popsal aplikaci Pokorný.

Rekordní správci Na českém finančním trhu přitom již řadu let nepůsobí jen velké rakouské banky a pojišťovny, ale i řada úspěšných specialistů. Dobrým příkladem je třeba investiční společnost C-Quadrat, která se zaměřuje na správu aktiv. „Naším cílem je dosahování stabilního růstu pro naše investory.

K tomu používáme jak automatické obchodní systémy, které řídí investice dle předem daných a otestovaných pravidel, tak diskreční strategie, kde se více zapojují zkušenosti a úsudek konkrétního investičního manažera,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti C-Quadrat pro Česko a Slovensko Jiří Kučera a dodal, že C-Quadrat se specializuje především na správu fondů a fondů fondů. A to zřejmě poměrně úspěšně, protože vloni obdržela dceřiná firma ARTS Asset Management již po osmé v řadě od časopisu Geld (německy Peníze) ocenění pro nejlepšího správce fondů v Rakousku. Tomu odpovídají i loňské hospodářské výsledky společnosti. „Celkové výnosy koncernu C-Quadrat stouply o 37 procent na 94,9 milionu eur a čistý zisk se více než zdvojnásobil na 22,4 milionu eur,“ potvrdil Kučera s tím, že firma kromě většiny zemí Evropy od loňska své fondy nabízí i v Hongkongu a také v Dubaji. Přitom letos zájem o služby C-Quadratu ještě dále narostl a společnost v prvním kvartále meziročně navýšila výnosy o 113 procent na 40,9 milionu eur, a zisk dokonce téměř zčtyřnásobila na 15,4 milionu eur. Ke konci března tak C-Quadrat spravoval aktiva za 5,7 miliardy eur. Ke zvýšení zájmu o řešení společnosti C-Quadrat na českém trhu přispělo i rozhodnutí přidat produkty zajištěné do české koruny. „Nyní máme dva takové fondy. Vidíme, že naši čeští klienti si vybírají hlavně právě tyto produkty. Rozhodnutí o zajištění se nám vyplatilo zejména u našeho nejpopulárnějšího fondu - C-QUADRAT ARTS Total Return Balanced,“ doplnil Kučera s tím, že v Česku řešení společnosti C-Quadrat nabízejí klientům hlavně největší pojišťovny a investiční platformy.

na níž Česká spořitelna vznikla -poskytovat lidem, firmám a obcím pevnou a spolehlivou oporu, péči, poradenství a řešení v turbulentních dobách - je beze zbytku atraktivní a platná pro jedenadvacáté století. Insurance Group profituje z expanze do střední a východní Evropy. Vloni představoval podíl koncernových společností z tohoto regionu téměř dvě třetiny koncernového zisku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít