Na rozcestí

29. října 2012, 00:00 -
29. října 2012, 00:00

Oblíbený produkt nejspíš čekají velké změny. Jádrem byznysu zůstanou úvěry, tvrdí spořitelny

Objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření letos opět mírně poklesl. Už loni, kdy za celý rok spořitelny rozpůjčovaly 48 miliard korun, atakovala čísla šestileté dno. Méně totiž poskytly naposledy v roce 2005.

Ještě na jaře přitom finanční domy tvrdily, že letos by mohlo dojít k mírnému růstu. „Nazval bych to odsunutí optimismu. Sazby jsou stále nízko a lidé se spíše zajímají o hypotéky s proměnlivou sazbou,“ tvrdí v současné době Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Pro letošní rok proto odhaduje stagnaci anebo mírný pokles.

Od ledna do srpna spořitelny poskytly na úvěrech 29 miliard korun, což je o půl procenta méně než za stejné období loni. Například Modrá pyramida či Wüstenrot hlásí výrazný pokles. Zbytek trhu však rostl. Například v Buřince se objem úvěrů v období od letošního ledna do konce srpna zvedl o více než čtvrtinu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Českomoravská stavební spořitelna, jednička na trhu, si polepšila o 13 procent. „Tento vývoj v úvěrové oblasti odpovídá našim očekáváním pro rok 2012,“ říká Rostislav Trávníček, marketingový šéf ČMSS, jejíž tržní podíl v současné době přesahuje 57 procent. „Využití poskytnutých úvěrů navazuje na trend uplynulého roku. Dvě pětiny z celkového počtu šly na rekonstrukce a modernizace.

Jedna pětina na refinancování a zbytek na koupi nové či starší nemovitosti,“ upřesnil Trávníček. Rozhodující ale bude konec roku, který bývá z pohledu nejen uzavírání nových smluv, ale také u úvěrů nejsilnější.

Zásadní novinky Stavební spořitelny ovšem v současné době nebojují jen s nízkými sazbami, které zmínil Šedivý z Asociace českých stavebních spořitelen. Připravuje se velká novela zákona o stavebním spoření, která přinese do systému velké změny. Tu zásadní bude představovat fakt, že stavební spoření budou moci nově poskytovat i bankovní domy. Kritici tohoto návrhu tvrdí, že to bude znamenat konec stavebního spoření založeného na uzavřeném systému, tedy že půjčky jdou z peněz naspořených klienty. Banky by totiž tento princip dodržovat nemusely. V současné době je novela zákona v Parlamentu, kde se očekává tvrdá bitva.

Nová legislativa by mohla rovněž zavést účelovost státní podpory ke stavebnímu spoření, kterou stát každý rok vyplácí těm, kdo dostatečně spoří. To ale stavební spořitelny podporují.

„Úvěry zůstanou určitě hlavním jádrem byznysu,“ konstatoval Šedivý.

Potenciální brzdou úvěrů by mohl být úbytek klientů. Například loni, kdy se rozhodlo o snížení maximální hranice roční státní podpory stavebního spoření na dva tisíce korun, odešlo od spořitelen tři sta tisíc klientů. Nakolik to ale bylo rozhodnutím o snížení státní podpory, lze těžko odvozovat. Velký počet klientů měl totiž loni po uplynutí vázací doby. To je lhůta, po kterou je nutné spořit, aby vznikl nárok na státní podporu. A vzhledem k ekonomické situaci mohl sehrát velmi důležitou roli i fakt, že klienti své peníze potřebovali, a proto smlouvu o stavebním spoření ukončili. Horší zprávy o vývoji nezaměstnanosti či celé ekonomiky patří rovněž do skupiny faktorů, které by mohly úvěrovou kondici spořitelen přibrzdit.

Dvě možnosti Stavební spořitelny se přitom musely vyrovnávat se zásadní změnou relativně nedávno. Loni totiž vláda snížila státní podporu na deset procent z maximálně dvaceti tisíc korun.

Do té doby bylo možné získat ročně až 4500 korun, což u pětileté doby spoření vycházelo na slušných 22 tisíc korun coby příspěvek od státu.

Nyní mají spořitelny před sebou dva směry, kterými se mohou ubírat v závislosti na legislativních změnách. Buď se vedle stavebního spoření více soustředí na distribuci produktů, které ale nebudou jejich a budou je pouze přeprodávat. Pouze na tom však byznys stavět nejde, domnívají se lidé z oboru. Anebo v závislosti na tom, v jaké podobě projde novela zákona o stavebním spoření, získají nový byznys, což by mohlo být pro jejich další růst a vůbec fungování klíčové.

Hraje se především o možnost spoření na stáří. Uvažuje se rovněž o variantě, že by se státní podpora ze stavebního spoření dala použít na studia. l Nasycený trh Stavební spoření má v současné době asi 4,5 milionu lidí, jejich úspory u spořitelen nyní činí 433 miliard korun. Téměř sto tisíc Čechů má zároveň úvěr. Za 18 let své činnosti poskytly stavební spořitelny 1,93 milionu účelových úvěrů na bydlení v celkovém objemu 578,3 miliardy korun. Ze statistik stavebních spořitelen navíc vyplývá, že během posledních deseti let využili lidé, kteří získali úvěr na bydlení, v 74 procentech případů stavební spořitelnu.

Graf

Méně úvěrů

Objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření za leden až srpen 2012 (v mld. Kč)

16,8 +13

ČMSS

3,6 +29

Stavební spořitelna České spořitelny Meziroční změna (v %)

3,0 -47

Modrá pyramida

5,1 +13

Raiffeisen

0,9 -45

Wüstenrot

29,3 -0,5

Celkem

pramen: stavební spořitelny

Hraje se zejména o možnost spoření na stáří

O autorovi| Petra Pelantová • pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít