Na pozitivní vlně

29. května 2017, 00:00 - Tomáš Machurek
29. května 2017, 00:00

Zákon o zadávání veřejných zakázek má potenciál být normou, která prospěje byznysu

Nová norma přináší do oblasti zadávání veřejných zakázek řadu pozitivních trendů. Její potenciál spočívá zejména v cílech, s nimiž bylo k její tvorbě přistupováno. V tom smyslu je její pozitivní potenciál křehký a závislý na vůli těch, kteří zákon aplikují, ale i vykládají a jeho dodržování dozorují.

Jednoznačně žádoucí je snaha o odformalizování zadávacího procesu a poskytnutí větší míry volnosti zadavatelům, jakož i celkové snížení administrativní zátěže jak na straně zadavatelů, tak dodavatelů. Na druhé straně jsou v novém zákoně ustanovení, která bude třeba ještě objasnit a výkladově sjednotit. Přitom bude nezbytné brát zřetel mj. právě i na úmysl tvůrců zákona, aby všechny ty žádoucí cíle nezůstaly „ztraceny v překladu“.

Většina zadavatelů i dodavatelů je nyní ve fázi, kdy teprve testují, co jim zákon o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ) umožňuje. V tomto směru to mají snazší zadavatelé, kteří nezadávají veřejné zakázky spolufinancované z evropských fondů a nemusejí se bát pozdějších nečekaných výkladů a kontrol ze strany auditních orgánů. Tyto kontroly nastupují zpravidla až s odstupem času a jejich závěry jsou mnohdy poměrně nemilosrdné v tom, že najednou je do té doby používaná praxe shledána jako rozporná se zákonem či zásadami zadávacího řízení. Bylo by žádoucí, aby se toto nestalo i s některými novými zákonnými instituty. Otazníky jsou např. nad správným uchopením předběžných tržních konzultací, možností zadavatele vyloučit účastníka, který se v posledních třech letech dopustil závažných pochybení, institutu obnovení způsobilosti účastníka. Nejasnosti mohou vznikat i při aplikaci tolik vzývaného hodnocení kvality. Asociace pro veřejné zakázky (AVZ) se snaží tyto otazníky odkrývat a přicházet s návrhy na jejich praktickou aplikaci. Nejbližší takovou akcí je konference AVZ konaná 15. června v Praze. Doufejme, že nový zákon přispěje k tomu, že se bude zadávat tak, aby při dodržení všech zásad a nových pravidel došlo k narovnání tržního prostředí a zadávalo se v souladu s principem hodnoty za peníze. Samozřejmě k naplnění těchto očekávání je vždy třeba i vůle všech zúčastněných stran.

O autorovi| Tomáš Machurek, šéf výkonného výboru AVZ a partner advokátní kanceláře MT Legal


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče