Na obou stranách fronty

20. listopadu 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
20. listopadu 2017, 00:00

Zbraně z Česka měly původně porazit teroristy. Teď by je proti sobě mohli používat Iráčané s Kurdy

Na potemnělém monitoru se objevuje zelená tečka. Radar právě zachytil ruský dopravní stroj mířící na letiště v kurdské Sulajmáníji. „Ihned změňte trasu“ velí do rádia irácké řízení letového provozu.

Pilotovi letounu s 40tunovým nákladem nařizuje, aby přistál v Bagdádu. Stovky krabic z nákladního prostoru se pak musejí vyložit a k pešmergům válčícím s islámskými radikály dorazí až s několikadenním zpožděním.

K nečekané situaci došlo přesně před třemi roky. Dodávka desítek tun munice a zbraní, které si Kurdové nakoupili vČeské republice, zkrátka centrální vládě nebyla po chuti. Tehdy ale ještě irácká armáda a odhodlané kurdské milice měly společného nepřítele - Islámský stát.

Dnes panuje jiná situace. Kurdská území usilují o osamostatnění, což se nelíbí Bagdádu ani okolním státům. Události se vyhrotily v říjnu po referendu o nezávislosti.

Národní armáda vyslala tisícovky mužů s těžkou technikou a letadly, aby vyhnali pešmergy ze strategického ropného města Kirkúk. Což se podařilo. Zatím bez boje.

Další vývoj s napětím sleduje řada zemí včetně Česka. Praha totiž v minulých letech poslala oběma stranám výzbroj za miliardy korun, a tak se klidně může stát, že do bujícího konfliktu velmi razantně promluví zbraně se značkou „Made in Czech Republic“ - podzvukové bitevníky L-159, tanky opravené ve Šternberku či lehké zbraně z přebytků české armády.

„Kdyby letouny L-159 byly použity proti Kurdům, mrzelo by mě to. Kdybychom tam ty letouny ale zavčas nedodali, Kurdové by už dnes nemuseli existovat a Irák by třeba islámské teroristy nedokázal vytlačit“ krčí rameny nad nečekanou konstelací Jiří Hynek, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

Posvětil to stát

Pro české zbrojaře se Irák vposlední době stal velmi důležitým odbytištěm. Každý rok t am míří zhruba desetina veškerého vojenského exportu, loni šlo o materiál v hodnotě 1,66 miliardy korun, v roce 2015 za 1,64 miliardy.

Největší část připadá společnosti Aero Vodochody. S Irákem se zatím domluvila na dodávkách patnácti podzvukových bitevníků L-159 Alca. Kromě samotného prodeje jí tečou peníze i za výcvik pilotů.

Citelný podíl na exportu má i šternberský podnik Excalibur Army patřící do molochu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada. Na začátku roku 2015 začal s vývozem stovky bojových vozidel pěchoty BVP-1 a tanků T-72. Přesnou hodnotu důležité zakázky Strnad neprozradil, mluvilo se o stovkách milionů korun.

A jak firmy zareagují, pokud letouny a tanky z Česka centrální vláda v Bagdádu nasadí proti odbojným Kurdům? Tobiáš Tvrdík z Aera nechce nic komentovat - nemůže prý sdělovat plány zákazníka.

Andrej Čírtek, mluvčí Czechoslovak Group, zase namítá, že veškeré dodávky proběhly na základě s t á t em vydaných licencí.

Především v případě L-159 nicméně může podle některých hlasů ze zbrojního průmyslu jít o výrazný zádrhel.

Český bitevník s e na mezinárodním trhu dlouhodobě trápil, jeho pověsti pomohlo až zapojení do bojů s islámskými radikály. Nasazení L-159 proti pešmergům by údajně mohlo poškodit image letounu-zachránce.

Bezpečnostní analytik František Šulc tuto obavu nesdílí. „Zbraně se dodávaly legitimní irácké vládě, aby mohla čelit vnitřnímu nepříteli - teroristům z Islámského státu - a udržela integritu Iráku. Tato legitimní vláda může použít dodané zbraně i k tomu, aby udržela Kurdistán jako součást Iráku, a jen těžko se v tom dala dopředu omezovat“ tvrdí.

Ani ministerstvo obrany není ze hry

Použití zbraní v občanské válce netrápí jen soukromé zbrojaře. Munici do Iráku vyvezlo i ministerstvo obrany, celkově jde o stovky t un nepotřebného materiálu. Iráčané i Kurdové z Prahy získali darem stovky a stovky samopalů, pancéřových pěstí, tisícovky granátů a miliony nábojů do kulometů.

Už když se mezinárodní pomoc plánovala, Bagdád si vymínil, že pešmergové mohou ze zahraničí dostat pouze lehké zbraně. I kvůli obavám, že pokud jednou kurdské milice dostanou dobrou výzbroj, podpoří to jejich snění o osamostatnění a velkém Kurdistánu.

František Šulc namítá, že případné rozhodnutí Iráku zlikvidovat Kurdy i pomocí munice z Česka zvrátit nepůjde.

„Je to suverénní vláda uznaná Českou republikou,“ upozorňuje. „Jedinou smysluplnou možností je apelovat na to, aby se využívaly politické a diplomatické nástroje, aby byla síla používána minimálně. Každopádně nejhorší přístup je vinit kladivo z toho, že má někdo rozbitou hlavu,“ říká.

Nejhorší přístup je vinit kladivo z toho, že má někdo rozbitou hlavu.

České zbraně v Iráku

Vývoz zbrojovek v roce 2015 Celkový vývoz z Česka do světa: 15 miliard Kč Z toho do Iráku: 1,64 miliardy Kč

Pozemní technika (vozidla BVP, tanky, automobily) 26 %

Ruční palné zbraně 6 %

Střelivo 4 %

Letecká technika (L-159) 64 %

Vývoz zbrojovek v roce 2016 Celkový vývoz z Česka do světa: 18,2 miliardy Kč Z toho do Iráku: 1,66 miliardy Kč

Rakety (systémy Grad) 7 %

Střelivo 5 %

Ruční palné zbraně a ostatní 10 %

Letecká technika (L-159) 78 %

Co Bagdád koupil

Dary ministerstva obrany

2014 8 milionů kulometných nábojů 5 tisíc nábojů RPG-7 (pro kurdské jednotky)

2015 10 milionů kulometných nábojů 5 tisíc ručních nábojů (pro iráckou armádu)

2016 6600 samopalů vzor 58 7 milionů kulometných nábojů (pro iráckou armádu)

ZDROJ: MO ČR, AOBP ČR, MPO ČR

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Jak a kde sehnat výpis z obchodního rejstříku snadno a rychle
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Auta
V Německu na zemní plyn bez mýta
Sedm ojetých aut, která se vám rozbijí už cestou z bazaru
Největší riziko smrtelné nehody vám hrozí při cestování v Libérii. Nejmenší na Maledivách
„Vodíková“ dobíjecí stanice s prezentací vozidel Zebra
Nejprodávanější značky aut na světě: Vede Toyota, nejvíc roste Mitsubishi a Lada
Technologie
OnePlus 6T přichází v edici McLaren. Má více paměti, rychlejší nabíjení a vyšší cenu
Takhle zní Mars. NASA pořídila první záznam z rudé planety
Spojení Vodafonu a UPC není jisté. Evropská komise zahájila vyšetřování
Vyšel Firefox 64. Umožňuje hromadně pracovat s panely
Instagram teď můžete používat pro hlasové zprávy jako vysílačku
Hry pro příležitostné hráče