NA NOHOU - Euro.cz

Přihlášení

NA NOHOU

, Josef Michl,
NA NOHOU
Zdroj: Euro.cz

Zpráva o inflaci

PRAHA – Červencová zpráva o inflaci, zveřejněná minulý čtvrtek, nepřinesla, pokud jde o postoje České národní banky, nic nového. Vše bylo řečeno ještě o týden dříve, kdy rozhodnutím o zvýšení sazeb dala bankovní rada najevo, že inflační nebezpečí už nepovažuje za dřímající či spící, ale za probuzené. Za novum ale může být označen důraznější akcent na jednotlivé faktory problému, k čemuž více než čtyřicetistránkový materiál poskytl dostatek prostoru. O míře ostražitosti ČNB napovídá výjimečně výrazné zvýšení prognózy čisté inflace pro konec roku: 3,2 až 4,4 procenta namísto předchozích 1,9 až 3,2 procenta. To přináší reálné nebezpečí přestřelení inflačního cíle stanoveného na dvě až čtyři procenta. Je to nepříjemné především ve vztahu k inflačním očekáváním, ale dnes už se s tím mnoho nenadělá. Všechno, co se nyní děje a bude dít

  1. očekávané další zvýšení úrokových sazeb – směřuje do příštího roku, kdy by se v prosinci měla podle současného názoru ČNB pohybovat úhrnná inflace mezi 3,5 až 4,9 procenta.

ČNB nepodceňuje nepříznivé dopady ochablé konjunktury v Německu, a přesto zvýšila prognózu růstu HDP pro letošní rok na 3,8, a pro rok 2002 dokonce na 4,5 procenta. To svědčí o předpokládané síle domácí poptávky tažené růstem mezd a s tím souvisejících poptávkových inflačních tlaků.