Na lepší ovzduší musíme společně s Poláky

10. června 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
10. června 2013, 00:00

Předložíme návrh novely zákona o ovzduší, v němž požadujeme, aby poplatky od znečišťovatelů dostával zpět přímo kraj, říká hejtman Moravskoslezského kraje

Po Ústeckém kraji, který drží prvenství v míře nezaměstnanosti v ČR, je Moravskoslezský kraj se svými 9,8 procenta druhý. Kromě tvorby pracovních míst řeší zastupitelé tohoto regionu dlouhodobě i otázky znečištění životního prostředí.

* Máte scénář pro situaci, kdy jeden z velkých zaměstnavatelů (Evraz) opustí váš region?

V regionu s trvale vysokou mírou nezaměstnanosti je každý takový případ nepříjemný. Tento se zatím nenaplnil. Nástroje, jak podobným situacím předejít, kraj nemá. Hospodářská politika je na bedrech vlády. Ale jsme v pravidelném kontaktu s velkými zaměstnavateli, mimo jiné krajští radní začali jezdit na výjezdní zasedání do problematických oblastí a s podnikateli přímo na místě o jejich problémech diskutují. Sami jednáme s novými investory v průmyslových zónách.

* Má kraj připravena konkrétní opatření pro zvyšování zaměstnanosti?

Naší prioritou je podpora podnikání a tvorba pracovních míst. Za poměrně rychlé a efektivní řešení nezaměstnanosti považujeme vytváření nových průmyslových zón. Dokončíme zónu Nad Barborou v Karviné, která vygeneruje až tři tisíce nových přímých pracovních míst. Dotujeme rovněž vznikající inovativní malé a střední podniky, pro které jsme zřídili fond mikropůjček. Nově jsme vyhlásili několik dotačních programů startupů – o finanční podporu kraje mohou žádat malé podniky startující v podnikatelských inkubátorech, vědecko-technických parcích, také studenti a absolventi středních a vysokých škol. Pro nezaměstnané nad padesát let využijeme prostředky z Evropského sociálního fondu.

* Chystáte se lákat zahraniční investory? Jakou strategii volíte?

S investory se setkáváme na veletrzích Expo Real v Mnichově či MIPIM v Cannes. Využíváme klasických investičních pobídek na úrovni státu i možnosti poskytnout regionální investiční pobídku. Velký potenciál pro investory má Letiště Leoše Janáčka Ostrava, které leží v těšné blízkosti průmyslových zón. Kraj má zásadní podíl na tom, že se začalo stavět kolejové napojení na letiště, což investory velmi zajímá.

* Co plány pro zvyšování kvality výuky na základních a středních školách k podpoře technických oborů?

Když to trochu přeženu, na prstech bych spočítal jednání s podnikateli a zaměstnavateli, na kterých by si nestěžovali na to, že jim chybějí kvalifikovaní řemeslníci a vzdělaní technici. Cílenou podporu vzdělávání v technických oborech deklarujeme v dokumentu Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Moravskoslezského kraje 2012. Ten formuluje osm strategických cílů ve vzdělávání, včetně forem podpory technického školství.

* Můžete popsat změny v oblasti zlepšování kvality života obyvatel na severu Moravy?

I když se u nás v posledních letech hodně změnilo k lepšímu, stále obyvatele trápí znečištěné životní prostředí. V nejbližší době proto předložíme návrh novely zákona o ovzduší, v němž požadujeme, aby poplatky od znečišťovatelů dostával zpět přímo kraj, a mohl tak kompenzovat environmentální škody. Dalším významným faktorem znečištění jsou polské zdroje, proto budeme důrazněji prosazovat společné podmínky provozu průmyslu na obou stranách hranice. Pokračovat budou „kotlíkové“ dotace. Počítáme s dalšími opravami silnic II. a III. třídy, s optimalizací sítě sociálních služeb, rozvojem specializovaných oddělení zdravotnických zařízení. Od příštího roku, kdy začíná nové sedmileté programové období Evropské unie, bude zřejmě složitější získat evropské dotace. Přesto mapujeme potřeby regionu a děláme vše pro to, abychom na zajímavé rozvojové projekty zajistili peníze a připravili si co nejlepší vyjednávací pozici s ministerstvy. Oslovili jsme už více než tisíc měst, obcí, podnikatelů, škol, univerzit, neziskových organizací, uskutečnili přes 180 jednání. Výsledkem je 320 projektových záměrů přesahujících částku 137 miliard korun.

* Jaký smysl měla restrukturalizace krajských nemocnic?

Česká ekonomika se nemá dobře. Logicky stejně na tom jsou krajské nemocnice, pokud jde o jejich finanční zdraví. Náklady rostou, výnosy stagnují. Klesají úhrady zdravotních pojišťoven za péči, zároveň se zvyšují DPH, ceny léků, materiálu i mzdy, které jsme museli navýšit kvůli akci Děkujeme, odcházíme. Smyslem restrukturalizace nemocnic – v případě MSK jde o vytvoření personálních unií – je zastavit tento negativní ekonomický vývoj a zároveň zachovat kvalitu a dostupnost zdravotní péče. l

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít