Na jedno za město

02. října 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
02. října 2017, 00:00

V Lochkově zrnem nešetří. Zřejmě dbají na místní sladovnickou tradici

V pondělí odpoledne si tu člověk připadá jako na venkovském maloměstě. Nikde nikdo, cesty prázdné a klid panuje i v místní restauraci. Lochkov je přitom vzdálený jen pár minut od Pražského okruhu a Barrandova. Dřív tu stála vyhlášená sladovna, až do loňského léta se na tuhle tradici ovšem jen vzpomínalo.

Teď už je všechno jinak. Minulý rok v červnu tu tehdy osmnáctiletý sládek Aleš Boubelík založil první várku, vlastní pivo se pak v minipivovarské restauraci Na Lochkově začalo čepovat v srpnu.

„Za ten rok mám dobré ohlasy, naučili se tu chodit i štamgasti,“ těší devatenáctiletého Boubelíka.

Základem je pět týdnů uleželá světlá jedenáctka a polotmavá třináctka, ale sládek připravuje i sezonní speciály. „Práce v pivovaru je pro mě nepřetržitá,“ popisuje Boubelík. Rodák od Lipna se tak po absolvování střední školy ve Veselí nad Lužnicí musel přestěhovat do Prahy. Jinak by vařit na Lochkově nezvládal.

V měděné varně umístěné za velkými okny hned za výčepem Boubelík vyrábí pivo zhruba desetkrát do měsíce. Každá 500litrová várka pak leží v tancích u historických sklepů. I ty jsou podle Boubelíka jedním z míst, která připomínají lochkovskou sladovnickou tradici.

Nejvíc piva se tu prý vypije na jaře, v létě a na podzim. Takhle dlouhá sezona znamená, že pivovar bez větších potíží využije svůj maximální roční 400hektolitrový výstav.

Když je chuť sladová

Um Aleše Boubelíka jsme si vyzkoušeli na svrchně kvašených speciálech. A začali jsme ještě letní Weizen Pšenkou (0,5 litru za 41 korun). Pivo se 4,4 procenta alkoholu ve sklenici uvádí sladová vůně, v chuti zase rezonuje lehká kyselost doprovázená čistým chmelovým závanem. Pitelnost není nijak velká.

Že ovšem sládek rozhodně sladem nešetří a zrnka tu patří mezi základní suroviny, potvrzuje Brown Ale Wilda. Silná čtrnáctka (0,5 litru za 45 korun) nabitá 6,1 procenta alkoholu upoutá mohutným odérem tmavého sladu. A tahle přísada se citelně připomíná i v chuti, díky čemuž vzniká hořkost a podmanivá pitelnost. Slad přebíjí i další vjemy. Jde o dobré pivo k podzimnímu posezení s tučným jídlem.

Je otázka, jak se zdejší produkce bude vyvíjet. Aleš Boubelík se vrací do jižních Čech a Na Lochkově začne během několika týdnů vařit Dan Müller, který už prošel řadou podniků.

Pivovar Na Lochkově Ke Slivenci 36, Praha-Lochkov SLÁDEK: Aleš Boubelík NABÍDKA: svrchně a spodně kvašená piva PRODEJ PIVA: v PET lahvích CO DOPORUČUJEME: podzimní Brown Ale Wilda vonící i chutnající po sladu OTEVŘENO: 11.00 - 22.00 hod.

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky října zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Lifestylový Fiat Talento Shuttle by Irmscher
Galerie: Co byste si mohli koupit, kdyby vám po Vánocích zbylo opravdu hodně peněz
Scania – komunální nástavby
Technologie
Microsoft Surface Go: jak z tabletu, klávesnice, pera a myši udělat počítač (recenze)
Ani Nokia 8.1 ještě pořád není high-end, ale načančaná střední třída
A zase jinak. Counter-Strike: Global Offensive je teď opravdu „zdarma“
Investování a obchodování s akciemi
Sportem proti stárnutí. Proč je pro naše zdraví důležitý aktivní pohyb?
Hry pro příležitostné hráče