Na co si dát pozor v roce 2017

27. března 2017, 10:00 -
27. března 2017, 10:00

Při investicích je důležité sledovat současné trendy Co ovlivní investice a jejich růst v roce 2017? Odborníci a investiční poradci se shodují, že kromě politické situace, brexitu a trumpoekonomie to budou nejspíš i měnové kurzy, posilování dolaru, růst úrokových sazeb a také růst v emerging economies. Ať už investujete přímo do akcií, nebo třeba do fondů, které nabízí vaše banka, nejdůležitější současné trendy je dobré znát.

Fondy, akcie, dluhopisy? Investujete? A víte, u kterých segmentů trhu se v roce 2017 odhaduje největší růst a co nejvíc ovlivní vývoj investic? Dneska jsou investice například do akcií přístupné téměř všem a je možné investovat i jen malé částky přes fondy a investiční nabídku bankovních institucí. Vlastně ani nemusíte znát všechny podrobnosti, stačí svěřit peníze bance a jejich investiční poradci se už postarají o zhodnocení. I tak je ale vhodné se alespoň trochu orientovat ve vývoji a trendech světové ekonomiky. Jaké to jsou a jaké budou v letošním roce?

Tyto dvě události byly před rokem mnohými analytiky jmenovány jako největší riziko investic v roce 2016. A rizikem zůstávají i během letošního roku. Stále totiž není úplně jasné, co od brexitu a Trumpova prezidentování vlastně čekat. Omezí to světový obchod, omezí to světový a evropský růst, jak moc to ovlivní měnové kurzy, opravdu teď budou všechny členské státy NATO víc utrácet za armádu? První náznaky svědčí o tom, že se minimálně americká administrativa bude snažit dělat to, co Donald Trump hlásal v kampani, takže se světová ekonomika má na co těšit. A také „tvrdý brexit“ je na spadnutí, takže o nejistotu víc.

Za jednu z největších spekulativních šancí v letošním roce je označováno ukončení měnových intervencí a uvolnění kurzu koruny. Ta během přechodného období, kdy bude ČNB opouštět řízený kurz, může posílit až o několik korun k euru. To ale není vše, ve hře jsou i další měny. Dolar posiluje a postupně se vyrovnává euru. Libra naopak klesá a během posledního půl roku ztratila výrazně na své hodnotě. To vše ukazuje, že měnové kurzy jsou stále nejistější a stále více ovlivňovány nejen ekonomickými proměnnými, ale především i náhodnými politickými vlivy.

V uplynulých letech byla inflace velmi nízká. V České republice se dokonce cenová hladina přiblížila až k deflačním tendencím a ČNB nebyla v minulém roce schopná dostatečně spolehlivě cílovat inflaci. To se ale v tomto roce už nyní pomalu mění. Inflace by se mohla pohybovat někde kolem dvou procent, což dává příležitost nejen pro ekonomický růst, ale také pro růst investic. Je to však špatná zpráva pro vývoj kupní síly, hlavně pokud se inflace dostane až na úroveň tří až čtyř procent.

V minulém roce jsme se dostali do neznámého místa a rok 2016 byl rokem záporných úrokových měr. Většina centrálních bank měla úrokové míry nastavené na nízkou až zápornou úroveň, což se ukázalo jako zajímavý experiment, který nejspíš nebude mít dlouhého trvání. Během roku 2017 se tak spíš očekává nárůst úrokových měr, společně s rostoucí inflací to představuje pro investice pozitivní vliv. Někteří investoři dokonce považují růst úrokových měr a změnu v monetární politice centrálních bank za nejdůležitější vlivy na investice v tomto roce.

Rychle rostoucí ekonomiky, jako je Čína, Indie nebo Rusko, patřily mezi hvězdy investic minulého roku a v tom letošním se toho nejspíš moc nezmění. Čína roste už mnoho let po sobě, a i když ekonomický růst zpomaluje, stále se pohyboval někde kolem šesti procent v minulém roce.

Potenciální zisky z investic na emerging markets jsou ovšem velmi závislé na hodnotě dolaru a právě příliš silný dolar bude nejspíš v budoucnu tyto zisky ukrajovat.


Dále čtěte: Dohoda o provedení práce 2017


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Auta
Koupili byste si auto vyrobené ve Vietnamu? V Paříži se…
Plná moc k přepisu vozidla: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
Galerie: Nejbizarnější ruská terénní vozidla, která projedou úplně všude
Audi TT dostalo decentní facelift a narozeninovou edici odkazující na původní koncept
Nejprodávanější značky na evropském trhu za první pololetí: Volkswagen vládne
Technologie
Tip: Zobrazte své aktivity z Chromu nebo Firefoxu v časové ose ve Windows 10
Nechcete čekat na banku? Google Pay už funguje i s kartami Revolut
Gorilla Glass 6 přichází. Displeje vydrží až 15 pádů na zem
Philips vyrobil cestovní 22″ televizor s napájením na 12 V
Digi TV přidává kvůli fotbalu čtvrtý exkluzivní sportovní kanál, druhé O2 TV má tři
Hry pro příležitostné hráče