Na cestě od papíru k datům

05. února, 00:00 - Josef Žák, Lukáš Klee
05. února, 00:00

Informační modelování staveb neboli BIM konečně proniká i do českého stavebnictví

Jestli něco v dohledné době změní stavebnictví a přenese jej kompletně z papíru do dat, pak je to BIM. Tento pojem aktuálně rezonuje na konferencích, seminářích, kulatých stolech a odborných akcích. Jedná se o zkratku anglických slov Building Information Modeling. Slovem „building“ je podle zvyklostí používaných ve stavebnictví míněna „stavba“ jako činnost spíše než jako budova. Zažitým překladem tak je termín „informační modelování staveb“.

Stavby na obrazovce monitoru

Informační modelování staveb je proces zahrnující vytváření, užití a správu dat stavby během celého jejího životního cyklu. Prostřednictvím informačních modelů staveb se v podstatě staví nejprve v trojrozměrném světě na obrazovce monitoru, což umožní provést analýzy a optimalizace, ale především mohou být redukovány hrozby, které by nastaly při realizaci.

S informačním modelováním velmi blízce souvisejí dva další termíny. A to digitalizace a automatizace ve stavebnictví. Zvyšujícím se výkonem počítačů a specializovaných softwarů se rozšiřuje použití výpočetní techniky ve stavebnictví.

V rámci digitalizace se procesy běžně řešené s použitím papírové formy dokumentace mění v elektronická data.

Výstavbové projekty jsou prezentovány prostřednictvím fotorealistických vizualizací, videí nebo i rozšířené a virtuální reality. Díky těmto nástrojům lze návrhy staveb, běžně zobrazované prostřednictvím výkresové dokumentace, přiblížit investorovi, zájemcům o byt nebo konkrétní řešení představit veřejnosti.

Papíry nejsou potřeba

Z pohledu informačního modelování se však nejedná pouze o databázová řešení správy dokumentů ajejich distribuci.

Informační model stavby (BIM model) některé potřebné údaje nese v sobě, a příprava dalších dokumentů tak v celé řadě případů není potřeba. Exportují se z modelu podle potřeby. Například projektová dokumentace pro získání stavebního povolení. Tento proces lze nazvat digitalizací projektové dokumentace a její přípravy.

Je známo, že při zavedení digitalizace a automatizace v automobilovém průmyslu se zvýšila efektivita výroby o 75 procent. Tuto paralelu lze použít taktéž pro stavebnictví, kdy zavedením informačního modelování staveb v životním cyklu stavby se zvyšuje automatizace (například automatické navádění strojů), prefabrikace a uplatňují se informační a komunikační technologie v procesu stavební výroby.

U nás v plenkách, jinde povinnost

Téma informačního modelování je již celou řadu let běžnou praxí pro stavby obsahující složité technologické celky (elektrárenský, chemický a vodohospodářský průmysl). V případě projektů pozemního i dopravního stavitelství jsou v České republice pouze omezené zkušenosti.

Použití informačního modelování staveb pro stavby financované z veřejných zdrojů je v celé řadě vyspělých zemí povinné.

V České republice se zavádění digitálních metod a použití informačního modelování staveb systematicky věnuje Státní fond dopravní infrastruktury a ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím odboru stavebnictví a České agentury pro standardizaci.

Ukážu vám obrázek

Informační modelování staveb je především nástrojem pro projektové řízení a spolupráci účastníků výstavby.

Informační technologie se používají pro zpřehlednění koordinace mezi stavebními objekty (například vedení potrubí), kdy je často na projekt aplikována automatizovaná kontrola kolizí mezi prvky stavby. Dále se jedná o nástroj umožňující přesné vykazování množství z modelovaných 3D objektů. Technologie mohou sloužit pro sledování nákladů staveb a plánování postupu realizace prací. Tato použití lze velmi dobře vizualizovat, aby byla jednoduše pochopitelná pro investory a veřejnost. #

O autorovi| Josef Žák, Lukáš Klee, spolupracovníci redakce

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Auta
Škoda Kamiq se ukazuje na dalších fotkách těsně před…
Robotické vysavače Electrolux a Samsung: úklid přes smartphone (vyzkoušeno)
Jaguary XE a XF dostaly novou výbavu 300 Sport a filtr pevných částic pro benzinové motory
Výkon vs. počet válců: Kdo nabízí v jednotlivých kategoriích nejvyšší maximum?
Kvíz: Poznáte tato klasická auta?
Technologie
10nm čipy Intelu vyjdou v počítačích NUC, s grafikou Radeon. Má proces stále problémy?
Březnové vydání Windows 10 bylo zkompilováno v dubnu [Insider Preview build 17134]
Strašák jménem GPDR. Vše, co o něm potřebujete vědět
Cnews FM: Problémy prvního světa. Je filmových služeb příliš mnoho? [podcast]
Tip: Jak ve Firefoxu zabránit YouTubu, aby vás sledoval při prohlížení jiných stránek
Hry pro příležitostné hráče