Na čem vydělávají auditoři

14. března 2016, 00:00 - Vladan Gallistl
14. března 2016, 00:00

Nejvíc za auditorské služby v Česku platí energetický koncern ČEZ a Agrofert Andreje Babiše

Je devět hodin večer a v kanceláři velké tuzemské korporace v centru Prahy se v zasedačce stále svítí. Tři členové auditorského týmu v rozjeté auditorské sezoně na monitorech notebooků stále srovnávají účetnictví firmy s fakturami, úvěry a dalšími transakcemi. Za práci celého týmu vyinkasuje následně auditorská společnost několikamilionovou odměnu.

Půl miliardy za audit

A to půjde ještě o relativně nízkou částku.

Složité prověřování účetnictví totiž stojí největší tuzemské společnosti až desítky milionů korun. Vyplývá to ze studia výročních zpráv a účetních závěrek za rok 2014 stovky největších a nejziskovějších českých korporací, investičních skupin a finančních institucí.

Auditorské odměny za provedení auditu (bez jiných ověřovacích služeb či daňového poradenství) zveřejnilo celkem 69 společností. Celková výše odměn se vyhoupla na zhruba 564 milionů korun. V průměru tak jedna firma zaplatila za tyto služby částku okolo 8,2 milionu korun. Střední hodnota odměn je 2,9 milionu.

Celkem třiadvacet korporací zveřejňuje odměny pro auditora v rámci nadnárodní skupiny a osm společností pak platby za auditorské služby nezveřejnilo ani neuvedlo, že by byly součástí větší skupiny.

Nejvíce peněz vynakládá na auditorské služby energetická firma ČEZ, která kromě České republiky působí zejména v Polsku, Rumunsku, Bulharsku a Turecku. Polostátní energetický koncern zaplatil předloni 78,3 milionu korun. „Při posuzování výše odměn auditorským společnostem je nutné vzít v potaz, že ČEZ je jedna z mála tuzemských firem, které jsou mateřskou společností nadnárodní skupiny. Účetní konsolidační celek Skupina ČEZ tvořilo k 31. 12. 2014 celkem 106 společností,“ uvádí mluvčí firmy Barbora Půlpánová.

ČEZ není jedinou energetickou společností, která patří mezi top 10 firem z pohledu výše odměn pro auditory. Mezi desítku společností s nejnákladnějším auditem se dostal ještě Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Holding zaplatil auditorské KPMG Česká republika Audit 26 milionů korun.

Druhý nejnáročnější audit – aspoň podle výše odměn – měl konglomerát chemických, zemědělských, potravinářských či lesnických společností Agrofert miliardáře a ministra financí Andreje Babiše. Ten působí rovněž na zahraničních trzích. V roce 2014 zaplatil Agrofert auditorské firmě PricewaterhouseCoopers Audit částku 43,3 milionu korun.

Nejdražší jsou banky

Stejně jako v zahraničí platí obecně nejvyšší odměny pro auditory banky a pojišťovny. Mezi top 10 firem s nejvyššími odměnami auditorům se dostaly čtyři banky a jedna pojišťovna. V USA je dokonce jejich počet ještě vyšší, když mezi desítkou firem s nejdražším auditem je rovnou osm finančních společností. Například americký bankovní gigant Bank of America zaplatil jen na odměnách auditorů 82,2 milionu dolarů (1,87 miliardy korun).

„Energetické firmy a banky patří mezi největší společnosti v České republice a povaha jejich podnikání má komplexní strukturu. Jsou to společnosti, kterou jsou často součástí skupiny s mezinárodní působností,“ říká vedoucí partner auditního oddělení firmy Deloitte Martin Tesař. „Tyto společnosti jsou více regulovány, většina z nich je zároveň subjektem veřejného zájmu, banky podléhají další regulaci ze strany České národní banky a přes své mateřské společnosti i od Evropské centrální banky,“ dodává.

Kromě finančních a energetických společností a Agrofertu se do českého top 10 ještě dostalo lucemburské realitní impérium CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka a automobilka Škoda Auto, která desítku společností uzavírá.

Kromě velikosti firmy a působnosti na zahraničních trzích ovlivňuje náklady auditu rovněž to, zda se používají mezinárodní či americké účetní standardy, regulace v různých odvětvích nebo například rizika spojená s firmou. „V ceně se odráží i rizikovost provedení auditu, například u společností kotovaných na burzách je cena logicky vyšší než u těch, které mají jednoduchou vlastnickou strukturu,“ doplňuje Petr Škoda, vedoucí partner auditního oddělení KPMG. Při pochybeních u firmy obchodované na burze se totiž dá očekávat, že akcionáři si můžou zchladit žáhu rovněž na auditorské společnosti.

Nejdramatičtějším příkladem je krach bývalého auditorského kolosu Arthur Andersen, který patřil mezi pět největších auditorů na světě. Firma doplatila na schvalování „kreativního účetnictví“ v energetickém kolosu Enron, který zbankrotoval. Auditorská firma byla americkým soudem uznána vinnou z bránění spravedlnosti, což znamenalo její konec.

V Česku převzala pobočku firmy Arthur Andersen konkurenční Ernst & Young. Ta mimochodem kontrolovala účetnictví zkrachovalé Investiční a Poštovní banky. Až do krachu tehdejší bankovní trojky v roce 2000 přitom neměla k účetnictví padlého „bankovního lva“ žádné výhrady.

Tisíce expertních hodin

Auditorská síť Ernst & Young (dnes E&Y) má navíc zřejmě na banky smůlu. Americká E&Y totiž auditovala investiční banku Lehman Brothers, která zkrachovala 15. září 2008 a stala se symbolem finanční krize. E&Y kvůli tomu musela zaplatit pokutu ve výši deseti milionů dolarů, aby uhladila žalobu, která ji obviňovala, že pomáhala bance klamat investory. Společnost se rovněž kvůli krachu Lehmanů zavázala zaplatit 99 milionů dolarů investorům. Podobné skandály se však nevyhnuly ani dalším velkým auditorským firmám. Auditování veřejně obchodovaných firem tak s sebou nese zvláště na americkém trhu riziko, které si pochopitelně firmy nechají zaplatit.

Účetnictví velkých firem prověřují až desítky odborníků, což rovněž navyšuje cenu služeb. „V auditním týmu musí být zapojena celá řada specialistů, například na daňovou problematiku, oceňování finančních instrumentů nebo nemovitostí, pojistnou matematiku, odborníci na IT nebo sektoroví specialisté,“ vypočítává Škoda. Počet auditorů a dalších expertů se u kontroly účetnictví největších firem může vyšplhat na několik desítek.

Rozsáhlé audity pak zaberou až několik tisíc hodin.

Cenu pak rovněž zvyšuje to, zda se na auditu podílí zahraniční kancelář například z Londýna či Frankfurtu, kde jsou sazby na zcela jiné úrovni než na tuzemském trhu.

domiNaNtNí ČtyŘka

Účetnictví stovky společností, které patří v Česku mezi největší z pohledu tržeb nebo zisku, ověřuje zejména takzvaná velká čtyřka, což jsou celosvětové auditorské sítě EY (Ernst & Young Audit), KPMG, Deloitte a PwC (PricewaterhouseCoopers Audit).

Tyto firmy poskytují služby celkem 88 společnostem ze stovky, zbylé společnosti pak mají každá jiného auditora.

Z pohledu peněz je převaha velké čtyřky ještě markantnější. Vyinkasovala totiž téměř 551 milionů korun z celkových 564 milionů. Jinými slovy: 97,7 procenta veškerých příjmů šlo k největším čtyřem auditorům.

Za převahou dominantní auditorské čtyřky stojí několik faktorů. „Společnosti, které jsou součástí nadnárodních celků, většinou využívají stejného auditora ve skupině, a to proto, aby se auditor mohl vyjádřit ke konsolidované účetní závěrce,“ říká Irena Liškařová, prezidentka Komory auditorů ČR.

Zahraniční vlastník české společnosti proto určuje výběr auditorské společnosti.

Například německou energetickou skupinu RWE včetně českých firem auditují společnosti ze sítě PwC. V roce 2014 za tyto služby RWE zaplatila 15,2 milionu eur (421,6 milionu korun), z čehož 8,9 milionu za prověření účetnictví německých společností. Mimochodem: české firmy ze skupiny RWE nezveřejňují jednotlivě odměny pro auditory právě z toho důvodu, že jsou součástí konsolidačního celku německého energetického koncernu. Zároveň jen největší auditoři mají dostatečně velké týmy expertů na různou problematiku, matiku, aby dokázali prověřit firmy, jejichž výnosy se pohybují ve stovkách miliard. Například provozní výnosy ČEZ dosáhly v roce 2014 zhruba 200 miliard korun.

Celosvětové nadnárodní sítě navíc dokážou přitáhnout talenty lépe než lokální firmy – a to opět zlepšuje jejich pozici a konkurenceschopnost. nost.

„Investujeme významně do našich lidí i do nových technologií, které posouvají audit na úroveň velmi sofistikovaných, ale zároveň stále automatizovanějších datových analýz,“ dodává vedoucí partnerka Auditorských služeb PwC ČR Věra Výtvarová.

I v rámci velké čtyřky ale panují značné rozdíly. Nejvíce firem ze zkoumané stovky (28) spadá sice do sítě KPMG (kromě české odnože se na auditování velkých firem podílí například klad lucemburská filiálka), ale podle výše odměn hrají prim auditoři Ernst & Young Audit.

Na ty připadá suma 199,9 milionu korun. Druhá v pořadí je KPMG s částkou okolo 154 milionů, trojkou je PwC s vyinkasovanými odměnami ve výši 111,3 milionu a Deloitte se musí spokojit „pouze“ s 85,7 milionu korun.

Na výsledku se logicky výrazně podílí to, jak byly auditorské firmy úspěšné mezi společnostmi z první desítky.

Ernst & Young Audit totiž získala hned pět klien tů z deseti, kteří vyplácejí nejvyšší odměny. Jde o skupinu ČEZ, Českou spořitelnu, Československou obchodní banku, Komerční banku a Českou pojišťovnu.

Po dvou klientech má PwC a KPMG a jednoho pak Deloitte.

Mezi stovkou největších firem sice vévodí EY, ale na celém tuzemském trhu dominuje podle posledních zveřejněných výsledků KPMG. Tržby firmy dosáhly totiž za poslední obchodní období 793 milionů, což je o téměř šedesát milionů více, než měla firma Ernst & Young Audit. Společnost KPMG má podle odhadu společnosti Bisnode také největší podíl na tuzemském trhu z hlediska počtu auditovaných firem.

Ze zveřejněných výsledků vyplývá, že v auditech se na tuzemském trhu ročně protočí více než tři miliardy korun. Kontrolou účetnictví se pak živí přes 1600 auditorů.

Odraz ode dna

Pro auditory a auditorské firmy nebyly poslední roky vůbec jednoduché. „Po finanční krizi je velký tlak na cenu, a to zejména v auditu, který je považován za komoditu,“ líčí vedoucí partnerka EY v České republice Magdalena Souček.

Finanční krize nepříznivě dopadla na společnosti, které se musely přizpůsobit recesi tuzemské ekonomiky. „V posledních letech je ve všech společnostech snaha o snižování nákladů, s tím jsou spojeny i náklady na audit,“ říká prezidentka Komory auditorů ČR Irena Liškařová.

„Naši profesi asi nejvíce trápí výběrová řízení, kde je jediným kritériem nejnižší nabídková cena. Při výběru auditora je nutné brát v úvahu především jeho odborné zkušenosti,“ dodává.

V současnosti se však podle samotných auditorů začíná situace zlepšovat. „Ceny se stabilizují. Snad se to odráží ode dna,“ uvádí Petr Škoda.

V zahraničí cenu auditorských služeb zvyšují požadavky úřadů a nároky na odpovědnost auditorů. „V USA si naopak díky regulaci a osobní trestní odpovědnosti managementu více uvědomují důležitost a kvalitu auditu. Tomu odpovídají i auditní honoráře,“ popisuje vedoucí partnerka EY Magdalena Souček.

Které firmy platí nejvíc za audit

Firma Auditor Výše odměny (v mil.

ČEZ Ernst & Young Audit 78,3

Agrofert PricewaterhouseCoopers Audit 43,3

Česká spořitelna Ernst & Young Audit 37,0

Československá obchodní banka Ernst & Young Audit 28,5

UniCredit Bank Deloitte Audit 27,6

Energetický a průmyslový holding KPMG Česká republika Audit 26,0

CPI Property Group KPMG Luxembourg 24,7

Komerční banka Ernst & Young Audit 23,6

Česká pojišťovna Ernst & Young Audit 22,0

Škoda Auto PricewaterhouseCoopers Audit 21,0

Pozn.: Výše odměny je pouze za auditorské služby.

Zdroj: Výroční zprávy firem za rok 2014

kolik se za audit platí v usa

(odměny pro auditory za audit v roce 2014, v mil. USD)

Firma Auditor Výše odměny

Bank of America PwC 82,2

General Electric KPMG 78,2

MetLife Deloitte 71,4

American International Group PwC 66,3

Citigroup KPMG 65,3

J.P. Morgan Chase PwC 60,3

Goldman Sachs Group Pwc 53,5

Morgan Stanley Deloitte 49,0

Prudential Financial PwC 47,0

United Technologies PwC 42,1

Zdroj: big4auditorcarousel.wordpress.com

10 auditorskýCh firem

(odhadovaný podíl podle počtu auditovaných firem)

Firma Podíl na trhu (v %)

KPMG Česká republika Audit 7,5

PricewaterhouseCoopers Audit 5,0

Deloitte Audit 4,8

Ernst & Young Audit 4,2

BDO Audit 3,4

Kreston A&CE Audit 1,7

Rödl & Partner Audit 1,6

TPA Horwath Audit 1,3

PKM Audit Consulting 1,2

Mazars Audit 1,2

Zdroj: Bisnode

Co nařizuje firmám legislativa Vyhláška 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví. § 39c Dále účetní jednotka v příloze v účetní závěrce uvede celkové odměny účtované auditorem za povinný audit roční účetní závěrky a celkové odměny účtované auditorem za jiné ověřovací služby, za daňové poradenství a jiné neauditorské služby. Tyto informace není účetní jednotka povinna uvádět v případě, že je účetní jednotka zahrnuta do konsolidované účetní závěrky a stanovené informace jsou uvedeny v příloze v této konsolidované účetní závěrce.

Stejně jako v zahraničí platí nejvyšší odměny pro auditory banky a pojišťovny. Po finanční krizi je velký tlak na cenu, a to zejména v auditu, který je považován za komoditu.

Kdo dělá audit stovky velkých firem Žebříček firem byl sestaven na základě padesátky největších tuzemských společností z Czech Top 100, které doplnilo padesát nejziskovějších firem podle údajů společnosti Bisnode. V případě duplicit byly doplněny největší české finanční instituce a investiční skupiny, u nichž jsou audity nejnákladnější. Údaje byly získány z výročních zpráv a účetních závěrek společností nebo přímo od firem.

KPMG* 28

PricewaterhouseCoopers Audit 27

Ernst & Young Audit 17

Deloitte Audit 16

Ostatní 12

* Síť KPMG zastupuje KPMG Česká republika Audit, KPMG Audit Plc., KPMG Ltd. a KPMG Luxembourg.

Jak se daří tuzemským auditorským firmám

Tržby (v mil. Kč)

Zisk (v mil. Kč)

KPMG *

793,0

48,5

PricewaterhouseCoopers Audit 675,7 112,4 Deloitte Audit *

452,3

47,7

Ernst & Young Audit 734,5 43,7 BDO Audit 93,5 3,8 * Výsledek za obchodní rok od 1. října 2014 do 30. září 2015 Výsledek za roční období od 1. července 2014 do 30. června 2015 * Výsledek za rok 2014 ** Výsledek za prvních devět měsíců 2014

Zdroj: Výroční zprávy a účetní závěrky jednotlivých společností

Zajímavosti auditorských odměn

200 tisíc až 78,3 milionu korun Odměny pro auditory za povinný audit se u stovky velkých tuzemských společností pohybují od částek lehce přes 200 tisíc až po 78,3 milionu korun. Rozpětí je výrazně vyšší než například u amerických korporací, kde se odměny pohybují od pár milionů dolarů až po 82,2 milionu dolarů.

5 Pět společností z top 10 v ČR jsou z finančního sektoru, dva koncerny pak působí v energetice.

332 milionů korun Top 10 firem podle výše odměn pro auditory zaplatilo za služby celkem 332 milionů korun, což představuje téměř šedesát procent odměn všech sto největších společností v ČR.

3 Za třemi skupinami, které patří do desítky firem s nejnákladnějším auditem, působí miliardáři Andrej Babiš (Agrofert), Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (Energetický a průmyslový holding) a Radovan Vítek (CPI Property Group). Skupina KKCG Karla Komárka má pak jedenáctý nejnákladnější audit, který vyšel na dvacet milionů korun. Krachující těžařskou společnost New World Resources, za níž ještě donedávna stál finančník Zdeněk Bakala, přišel audit v roce 2014 na 19,3 milionu korun.

233 tisíc korun Na auditu naopak dokázalo ušetřit duo Tomáš Němec a Oldřich Šlemr, které ovládá ČGS Holding. Ten podle své účetní závěrky za rok 2014 zaplatil auditorské společnosti Hayek, spol. s r. o., holding celkem 233 tisíc korun. 69 firem zveřejnilo výši odměn pro auditory.

23 společností uvádí odměny v rámci konsolidačního celku, kterým je nadnárodní koncern.

8 firem odměny nezveřejnilo ani jasně neuvedlo, že je zveřejňuje konsolidační celek.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít