Na břehu Styxu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Na břehu Styxu

, Milan Ballík,
Na břehu Styxu
Zdroj: Euro.cz

Vysoká gastronomie uspokojila mlsné choutky

Mnohokrát jsem hledal důvod k tomu, abych navštívil podnik, který míjím téměř denně. Před pár dny se ale našly důvody hned dva – potřeba klidného místa pro dobrý oběd v samém centru Prahy a dále fakt, že se ve vitríně s nabídkou objevil nový jídelní lístek. Spojil jsem je v jeden a se svým častým kumpánem jsme se sešli před hotelem Adria, abychom poobědvali v restauraci Triton.
Sestup strmým schodištěm nedával ani zbla tušit, co se skrývá ve sklepení hotelu. Teprve kradmý pohled při čekání na to, až budeme uvedeni, poodhalil originální tajemství. Číšník nás uvedl do regulérní krápníkové jeskyně. Od stropu visí desítky stalaktitů, stěny jsou jakoby vystavěny z drobného kamení. Z výklenků na vás kynou podivné postavy, teprve bližším zkoumáním zjistíte, že jde o aktéry jedné z antických tragédií. Tento ojedinělý až manýristický interiér se nemusí líbit všem, pro takové je zde malý „šámbr“ s civilnějším vzezřením.
My zůstáváme v hlavním vysokánském sále a usazeni u plně založeného stolu spíše než do lístku hledíme okolo. Nelíbí se mi, kterak na mne významně kyne sám Charón, měním tedy posez, co kdyby to myslel vážně. Na Eurydiku je přece jen příjemnější pohled.
Nabídka, vkusně provedená a co do šíře neobsáhlá, v sobě skrývá těžké dilema. Z nemnoha jídel jsou všechna lákavá, každé svým způsobem zajímavé a my se neumíme shodnout na výběru. Řešíme to polévkou – bouillabaise se šafránem a bílým chlebem bude pro mne a gratinovanou polévku z hub a čerstvých bylinek si dopřeje můj protějšek. Poté, abychom se nehádali, přijde na oba talíře krmě stejná, a sice chateaubrian pečený podle přání s omáčkou z lišek a šalotky a terinou z brambor a smetany. „Jdeme“ do něj také pro dovětek na lístku, který slibuje „…dohotovení v plamenech u vašeho stolu“. Všechno zde totiž napovídá, že máme co dělat s vysokou gastronomií, a to je případ, kdy se rád nechávám opečovávat věci znalým personálem.
Pod lampičkami se stínítkem jako filigránsky titěrný kvítek zvonku se vzápětí objevují polévky. Bujonka parťákova s kulichem rozpečeného listového těsta na vrcholku, kterým pronikala výrazná vůně hub byla údajně – po nutné malé úpravě – velmi zdařilá. Já mám opět méně štěstí. Na průhledném talíři servírovaná bouillabaise vyhlížela úžasně. Narezlá šafránem, se solidními ostrovy masa a nudličkami zeleniny zvala k hodům. Po prví lžíci jsem však lehce zrozpačitěl. Avizovaný šafrán byl totiž zastoupen měrou vrchovatou a svou mocí „zabil“ všechny ostatní složky vůně i chuti. Takže takové ty nezbytné „druhoplánové“ odéry soli, řas a přístavu, nutně doprovázející každou krmi připravenou z darů moře, zde jaksi scházely. A ještě jsem se málem sám připravil o kousek opravdové dobroty. V zlatavém rybníčku plavala malá langustýnka. Protože jsem se s ní doposud setkal jen jako s ozdobou, jejíž maso bylo již vypreparováno v polévce, nevěnoval jsem jí pozornost a jen ji přesouval tak, aby nepřekážela. Teprve decentní upozornění vrcholně profesionálního, pronikavě noblesního číšníka, že doporučuje použít ruky k přidržení, mne přimělo krunýř otočit. Byl plný bělounkého, pevného, lehce nasládlého masíčka. Teprve tehdy jsem také pochopil, proč se přede mnou objevila finger bowl na omytí rukou.
Více štěstí mne potkalo – vlastně nás oba – s hlavním chodem. Náš obsluhující s espritem přirazil ke stolu s flambovacím vozíkem, kde se v pánvi na hořáku jako přikrčený dravec tyčil pořádný kus svíčkové. Tmavě hnědá, svůdně vonící porce masa byla polita solidním panákem V. S. koňaku a protažena ohněm. Poté ji číšník, na své mládí překvapivě zručný, graciézně naporcoval a bezchybně servíroval. Mladá, jen lehce upravená zelenina a přeliv z liškové omáčky byly masu dokonalými partnery. Přímočará, trochu rurální příchuť masa – upečené bylo přesně dle požadavku – v kombinaci s nimi poskytla široký akord požitku.
Dezert na závěr byl příkladem vzácného vyladění zážitkové gastronomie. Lákající již napohled splnil všechno to, co sliboval. Báječně vystavěná grafika na talíři a myriády dalších neotřelých variant chuti a aromat příjemně uzavřely celý oběd a načas ukonejšily naše mlsné choutky.
2176 korun – to byla konečná cena po sympatické slevě – je sumou vysokou jen zdánlivě.

Restaurace Triton – hotel Adria
Václavské náměstí 26, 110 00 Praha 1
Tel.: +420 221 081 218, fax: +420 221 081 300
e-mail: triton@adria.cz, http: www.adria.cz
Otevírací doba: denně 12.00–24.00
počet míst: restaurace 30, zázemí 10
kuchyně: mezinárodní se zastoupením české
Platební karty: všechny obvyklé
Jídelní lístek: čeština, angličtina, francouzština, němčina, ruština
Jazyková vybavenost personálu: angličtina, francouzština, němčina, ruština

Původ nabízených vín: Austrálie, ČR, Francie, Itálie, JAR, Maďarsko, Španělsko

Hodnocení restaurace:
Atmosféra, pohodlí, estetika 9 bodů z 10
Prostírání 10 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku 10 bodů z 10
Chování personálu 10 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů 17 bodů z 20

Celkem: 56 bodů ze 60

Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě.

Výběr z jídelního lístku:
70 g Carpacio z norského lososa s mušlí Saint Jack, Wasabi drezinkem a nakládaným zázvorem Kč 190,-
20 g Hovězí vývar s masem z pravé svíčkové a uzeným česnekem Kč 60,-
70 g Plátek Foi Gras s cuketou pečenou na oříškovém másle, podávaný v sabayonu Sauternes Kč 290,-
350 g Doráda připravená na směsi mořské soli a bazalkového pesta, s pečenou ciabatou
a zeleninou ochucenou limetkovou šťávou Kč 420,-
200 g Staročeský guláš z pravé svíčkové s rozpečeným chlebem Kč 350,-
180 g Jehněčí korunka s panenkou připravovaná na grilu spolu se smetanovým špenátem
a uzeným česnekem, podávaná s houbovou polentou Kč 490,-
Tvarohový dortík s malinami, vanilkovou esencí a zakysanou smetanou s čokoládovými hoblinkami Kč 120,-

Výběr z vinného lístku:
Freixenet „Cordon Negro“ Brut Kč 800,-
1999 Rulandské šedé – výběr, P. Marcinčák, Novosedly Kč 580,-
2002 Anthília Donnafugata – Sicilia Kč 690,-
1999 Chardonnay Petaluma – Australia Kč 2100,-
Cabernet Sauvignon, L. Glos, Moravská Nová Ves Kč 640,-
1996 Viňa Mayor, Reserva – Espana Kč 1450,-
1999 Hermitage „La Sizeranne“, M. Chapoutier – Rhône Kč 3700,-

Ohodnoťte tento článek
Diskuze