Muž, který nám zachránil kůži

30. října 2017, 00:00 - Klára Donathová
30. října 2017, 00:00

Robert de Zafra byl fyzik, díky jehož vědecké činnosti se podařilo rozklíčovat látky způsobující poškozování ozonové vrstvy

Jeho jméno není všeobecně známé. O freonech a jejich vlivu na úbytek množství ozonu ve stratosféře ale slyšel úplně každý. Význam a vlastnosti ozonové vrstvy, která chrání Zemi před škodlivým ultrafialovým zářením, popsal už ve dvacátých letech minulého století Brit Gordon Miller Bourne Dobson, který začal i se systematickým měřením ozonu.

Klíčovou roli v identifikaci látek, které způsobují úbytek ozonu a zvětšování takzvané ozonové díry, hrál ale Robert Lee de Zafra (15. února 1932 – 10. října 2017), americký vědec, fyzik a dlouholetý vysokoškolský profesor na Stony Brook University na Long Islandu ve státě New York. Díky spektrometru, který vyvinul spolu s kolegy, se také významně zpřesnilo měření množství ozonu ze zemského povrchu.

Těžko říct, kolik za svůj život vypil „long islandů“ se svými studenty, ale jejich vzdělávání na katedře fyziky věnoval třicet osm let svého života. Sám vystudoval na Princetonu a Ph. D. získal na University of Maryland. I jeho otec byl univerzitním profesorem, a tak o své kariéře neměl nikdy pochybnosti. Věda a vzdělávání ho provázely po celý život.

O tom, že množství ozonu ve stratosféře klesá a rozšiřuje se to, čemu říkáme ozonová díra, se v 80. letech už dobře vědělo. Neznámá byla příčina. Nebylo jasné ani to, zda jde o přírodní jev, nebo je to dílem člověka. Jisté ovšem bylo, že významně přibývá rakoviny kůže a onemocnění zraku, a to zejména v blízkosti jižního pólu. Zafra se spolu s dalšími vědci vypravil v roce 1986 na expedici do Antarktidy, nad jejímž povrchem vykazovala ozonová vrstva největší trhliny.

Vrátil se tam ještě mnohokrát. Výsledky zkoumání této expedice potvrdily, že příčinou ubývajícího množství ozonu ve stratosféře jsou halogenderiváty uhlovodíků, dnes zjednodušeně známé jako freony, které se běžně vyskytovaly ve sprejích a v chladicích náplních v ledničkách a klimatizacích. Hned o rok později byl podepsán Montrealský protokol. Jeho cílem je závazek všech zúčastněných států k zastavení výroby a používání látek, které na základě poznatků i zmíněné expedice prokazatelně způsobují úbytek ozonu a vznik ozonové díry. Díky tomu by během příštích padesáti let mělo dojít k jejímu zacelení.

Robert de Zafra zemřel na zápal plic v důsledku operace kolene. Je po něm pojmenován horský hřeben na Antarktidě, který nese jméno DeZafra Ridge. A po pohoří zase trochu nečekaně i německá rocková kapela téhož názvu.

Profil na Facebooku tak nemá antarktický horský výběžek, ale německá hudební formace.

O autorovi| Klára Donathová donathova@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
Syndrom nemocných domů (6)
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
Auta
Opel Corsa GSi je zpátky. O motoru ale zatím nic…
Facelift pro Mercedes třídy C Coupé a Cabrio přináší hybridní patnáctistovku
Opel Grandland X na sebe upozorňuje zajímavým způsobem. Do výbavy přidává „nůž“
Mercedes-AMG C43 Coupé a Cabrio dostal silnější motor a lepší výbavu
Emisní normy mají další oběť. BMW přestane prodávat řadu 7 s benzinovým motorem
Technologie
Do vesmíru letí další odkaz z Česka, na ISS jej veze americký astronaut
World of Tanks 1.0 je tady. Má novou grafiku, hudbu i mapy
Kellner chce být největším operátorem ve střední Evropě. PPF po O2 kupuje část Telenoru
Intel asi přece jen chystá čipy Coffee Lake s osmi jádry. Vzorek se objevil v 3DMarku
AMD slibuje opravu chyb Ryzenů „během týdnů“. Díry jsou ve firmwaru, výkon prý neklesne
Hry pro příležitostné hráče