MUSÍ TO ŘEŠIT SOUKROMÝ VLASTNÍK - Euro.cz

Přihlášení

MUSÍ TO ŘEŠIT SOUKROMÝ VLASTNÍK

, Marcela Šperkerová,
MUSÍ TO ŘEŠIT SOUKROMÝ VLASTNÍK
Zdroj: Euro.cz

Pavel Mertlík

Poté, co vláda rozhodla o prodeji státních akcií společnosti Invest Energy, nemůže ovlivnit zaměstnanost v MUS. Jak týdeníku EURO potvrdil místopředseda vlády Pavel Mertlík, kabinet se své části zbavoval v nevýhodné pozici.

Vláda rozhodla o prodeji svého podílu za 650 milionů korun, jak s těmito penězi naloží?

Se 650 miliony naložíme standardně podle zákona. Čili vše půjde na příslušný účet FNM a ten peníze použije podle platného zákona, to znamená na plnění záměrů vlády – financování Konsolidační banky, plnění ekologických závazků, směnky zemědělcům a desítky jiných věcí. Žádný speciální účel ty peníze mít nebudou.

Bylo rozhodnutí prodat státní podíl společnosti Appian Group, která je investiční firmou, správné? Nenašlo se jiné řešení?

Řešení se nenašlo. Důvod je prostý. My jsme byli v situaci, kdy jsme mohli buď využít nabídky, kterou dala skupina Appian Group jako majoritní vlastník, a jako minoritní vlastník jim prodat naše akcie za kurs, který byl zhruba o čtvrtinu nižší, než je to, za co se transakce nakonec uskutečňuje. Druhá možnost byla využít nabídky ve výši zhruba 650 milionů korun. Třetí možnost představovala akcie si ponechat a v pozici minoritního akcionáře nebýt schopen žádného podstatného ovlivňování firmy. Mimochodem, kdybychom byli reagovali začátkem roku, tak jsme mohli prodat MUS stejné skupině za miliardu korun. A i ta miliarda je málo vzhledem k majetku, který je tam kumulován.

Bude se nějak řešit situace horníků z Dolu Koh-i-noor?

To není problém státu, to je problém soukromého vlastníka. Stát nicméně prostřednictvím Českého báňského úřadu bude dbát na to, aby vše probíhalo v souladu s horním zákonem.