Můj Koláček - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Můj Koláček

, Pavel Páral,
Můj Koláček
Zdroj: Euro.cz

Špidla už asi dává přednost koblihám

Je to ještě privatizace hnědouhelných dolů, nebo operace Interpolu, či příprava na novou Mosteckou stávku? Tahle akce sociálním demokratům ale vůbec nevychází. Nejprve byli všichni přesvědčeni, že je vše jasné a Antonín Koláček, velký přítel přátel z Lidového domu, má vše v kapse a dostane se k vytouženým Severočeským dolům v sousedství. Zejména k jejich pokladům na účtech krátkodobého i dlouhodobého finančního majetku. Také druhý Koláček na přízni k sociální demokracii nikdy nešetřil, a tak i on byl počastován exkluzivním vyjednáváním o získání státního podílu v OKD za nějakou kulantní sumu. Tady však vznikl trochu problém, protože Viktor, jinak označovaný jako „velký“ Koláček, si brousil zuby na Sokolovskou uhelnou, které má také vlivného uchazeče o privatizaci v osobě svého šéfa Františka Štěpánka. Jenže nic se nezdálo nepřekonatelné a dohody se rýsovaly. Nakonec páteční prohlášení Karbon Investu o tom, že se stahuje ze soutěže o Sokolovskou uhelnou, nebylo pro zasvěcené příliš překvapivé.
Jenže nejprve nevhodně vstoupil do hry Jaroslav Míl, když ČEZ podal přihlášku do soutěže, i přestože byl před tímto krokem důrazně varován. Míl dostal vyhazov a ČEZ neprošel z předkola. To ale nejspíše nebylo příliš prozíravé, protože zásah státu vyvolal vášně u odborářů. Jak v ČEZ, tak zejména v Severočeských dolech, kde se příchodu Antonína Koláčka dost lidí obává. Mílův odchod navíc přitáhl k celé záležitosti pozornost médií zvědavých, kdo si od uhlí umaže ruce nejvíce.
Jak mediální válka nabývala na síle sílilo i lobbování a zákulisní hry zhrubly.
Dosažitelné informace potvrzují, že sociální demokraté se rozdělili na dvě skupiny, kdy se Stanislav Gross a Milan Urban přikláněli k dokončení privatizace Severočeských dolů do rukou mosteckého Appianu a Sokolovské uhelné Štěpánkovi, zatímco Bohuslav Sobotka podporovaný premiérem Špidlou tlačili otevřenou soutěž, kde by rostly šance OKD v Sokolově a klesaly možnosti Appianu v Severočeských dolech. OKD mohlo nabídnout lepší cenu. Již totiž vlastní 34 procent akcií, a tudíž by ho tolik nezatěžoval povinný odkup, který musí nový majitel nabídnout. Appian zase v konkurenci silných finanční investorů může jen těžko soutěžit cenou a nejspíše by ani kvalita podnikatelského záměru, která bude klíčovým kritériem, nestačila na jasné a jednoznačné vítězství.
V tom se objevilo, že Marek Dospiva, šéf Penty bojující o Severočeské doly, je vyšetřován v souvislosti s obchody s lázeňskými akciemi. Navíc se vynořila jakási diplomatická šifra ze Slovenska, varující před tímto investorem. Shodou okolností se to odehrálo v době, kdy se zdálo, že Penta v meziresortní komisi dost boduje. Do toho přišla zpráva, že protikorupční služba Policie vyšetřuje okolnosti privatizace Mostecké uhelné v letech 1997 až 1998. Vše pak vyvrcholilo zatčením Viktora Koláčka a obviněním jeho i dalších společníků ze zneužívání informací v obchodním styku.
Je tudíž docela dobře možné se domnívat, že se privatizace hnědouhelných společností vymkla našim sociálnědemokratickým politikům z rukou a nyní bude bojovat každý proti každému. Podle informací týdeníku EURO byla na krajské konferenci ČSSD v Ostravě po zásahu policie proti Viktoru Koláčkovy dost dusná atmosféra a premiér Špidla i ministr vnitra Gross schytali ostré zákulisní pokárání za to, že dopustili zásah proti významnému místnímu podnikateli nakloněnému právě této straně. Navíc se v kritickém okamžiku ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach projevil jako naprostý politický packal, když zrušil vyhlášku o rentách, a popudil tak zcela mimořádně hornické odboráře, kteří zatím ještě nestihli výhody zaručované dosavadní vyhláškou přenést do kolektivních smluv. A tak to v celém resortu paliv pořádně vře. Šéfové nosí v aktovkách kartáček na zuby a holení. Horníci připravují výstražné stávky a vláda se na tváří, jako by se jí to netýkalo.
Ale ono se jí to týká. Dříve nebo později bude muset rozhodnout, zda doly prodat, nebo ne, a nést za toto rozhodnutí politickou odpovědnost. Nelze v této souvislosti nepřipomínat, že to byli právě politici sociální demokracie, kteří měli od počátku těsné vztahy s dnešními uhlobarony Koláčky a kteří jim výrazně pomáhali při divoké privatizaci. Celý klub ČSSD vedl těžký útok na Fond národního majetku a jeho předsedu Romana Češku, když se snažil této privatizaci zabránit. Nakonec ho dokázali odvolat a jejich ministr Grégr předal státní podíl v Mostecké uhelné Antonínu Koláčkovi za pouhých několik set milionů. Premiér Špidla může sebevíce přesvědčovat veřejnost, že raději snídá koblihy, ale to, co se stalo, už se odestát nemůže. Pokračování v privatizaci bude nyní nejspíš znamenat, že se budou otvírat další dosud důkladně zamčené komnaty a vznikat další skandály. Kabinet by měl nejspíš situaci odpovědně posoudit a privatizační tendr ukončit, alespoň v případě Severočeských dolů. O tom, že v prodeji státního podílu do rukou Karbon Investu nelze pokračovat, snad momentálně nepochybuje kromě Viktora Koláčka asi nikdo.