Možnosti obřího systému

22. října 2012, 00:00 - Jan Růžička
22. října 2012, 00:00

Rostoucí čínské zdravotnictví nabízí velké příležitosti pro tuzemské dodavatele a investory v oboru

Stejně jako čínská ekonomika jakožto celek, tak i čínské zdravotnictví a sociální služby v poslední době rostou výrazným tempem. Jejich vzestup je zároveň razantně podporován financemi čínské vlády, jejímž cílem je do roku 2020 zajistit přístup ke zdravotní péči všem občanům. Při počtu obyvatel a velikosti země jde o závratný úkol. Jestliže má ale dnes přístup ke zdravotní péči již 95 procent obyvatelstva, je nutno uznat, že čínská vláda a čínští poskytovatelé prozatím zvládají tento ambiciózní plán dobře.

Samozřejmě, zásadním problémem zůstává silně nerovná distribuce zdravotní péče, kdy v bohatých a průmyslových čínských regionech je kvalita plně srovnatelná s podmínkami v Evropě a ve Spojených státech, a naproti tomu v některých zapadlejších zemědělských regionech je stále možné získat pouze základní zdravotní péči.

Největší trh Snaha o růst úrovně služeb přitom nebyla nikterak levná a plně odráží důležitost zdravotnictví v současné Číně. Jen v období mezi lety 2009 a 2011 došlo k navýšení veřejných rozpočtů jdoucích na zdravotní péči o 30 procent (!), přičemž náklady na investice a transformaci zdravotního systému v současné době činí 133,5 miliardy dolarů. Dochází k masové výstavbě zdravotnických zařízení, zlepšování technické vybavenosti těch současných, a to především výrobky zahraniční provenience, k široké podpoře vzdělávání jak stávajících zdravotníků, tak pregraduálních studentů na vysokých školách.

Cestou správným směrem je i snaha o větší transparentnost a konkurenceschopnost při nákupech léčiv a zdravotnického materiálu. Díky implementaci systému veřejných soutěží a aukcí se Číňanům podařilo snížit nákupní ceny o více než 30 procent. Zároveň došlo k zavedení pásmových cen, nebo dokonce i jednotných cen na vybrané základní léky, což v této fázi vývoje zdravotního systému pomůže srovnat nabídku péče napříč regiony.

Konečně úspěchem byl i vznik podílového „venkovského“ zdravotního pojištění (NRCMCS), kdy část zdravotnických výdajů v chudých regionech je kryta centrální vládou (40 procent), část vládou regionální (40 procent), přičemž zbylá část je hrazena pacientem jako spoluúčast. V rámci tohoto „venkovského“ systému je v současné době pojištěno skoro 700 milionů čínských obyvatel, což z něj dělá největší pojistnou platformu na světě.

Čínskou komparativní výhodou oproti jiným zdravotním systémům je také stále příznivá věková struktura obyvatel (nejsilnější skupinu tvoří občané mezi 35 a 44 lety věku). I čínská populace ovšem stárne, takže počet obyvatel starších 65 let se z nynějších 100 milionů v roce 2025 zdvojnásobí.

Výhoda dobrého renomé Vzhledem k výše uvedeným údajům nabízí čínský zdravotnický trh perfektní a lukrativní odbytiště služeb a produktů pro zahraniční dodavatele a investory. Už jen celkový počet potenciálních klientů – pacientů pojištěnců – je sám o sobě postačující podmínkou pro vzbuzení zájmu možných zájemců, kteří by se neměli omezovat „jen“ na spolupráci v oblastech průmyslu či rychloobrátkového spotřebního zboží, ale měli by se zaměřit právě na zdravotnictví. Z ostatních faktorů podtrhujících atraktivitu čínského zdravotnického trhu uveďme růst počtu nemocnic o 3,1 procenta v letech 2009 až 2010 (v absolutních číslech na 20 918), v období 2001 až 2010 pak o 29,2 procenta.

Během této dekády se také rapidně zvýšil celkový počet nemocničních lůžek (o 49,5 procenta na 79 milionů v roce 2010). Zajímavý je i růst počtu obyvatel zaměstnaných ve zdravotnictví, kdy ve stejném období došlo k nárůstu o 19,4 procenta mezi lety 2001 a 2010. Signifikantním údajem, který podtrhuje všechny uvedené změny, je nárůst výdajů na zdravotnictví o 282,5 procenta během let 2000 až 2009.

Co se našich exportérů týče, mnozí z nich již čínské zdravotnictví znají. Přítomný je jeden ze světových lídrů na trhu nemocničních lůžek Zbyněk Frolík se svou společností Linet, prorazit se snaží i společnosti vyvíjející inovativní léčiva, jako jsou Sotio či Medicem. Mamutí čínský trh je schopen využít prakticky neomezený příliv investic a produktů. Doufejme tedy, že česká přítomnost na Dálném východě se bude jen a jen zvětšovat.

Česká medicína a česká věda mají skvělý zvuk a mohou být naším zásadním vývozním artiklem, jakýmsi rodinným stříbrem, kterým se můžeme chlubit i na druhém konci světa. Připomeňme jen špičkovou českou imunologii a onkologii, výsledky profesora Antonína Holého či naši dětskou medicínu. Přihlédnemeli ke zvyšujícímu se objemu financí ve zdravotnictví, jeví se Čína jako opravdu ideální cílová země pro české dodavatele a investory. Ti mohou při troše zdravých ambicí na čínském trhu uspět, což by vzhledem k důrazu, který Peking klade na rozvoj svého zdravotního systému, pomohlo nejen jim, ale i našim exportérům z jiných odvětví.

Česká medicína a česká věda mají skvělý zvuk a mohou být naším zásadním vývozním artiklem

O autorovi| Jan Růžička • vrchní ředitel, Ministerstvo zdravotnictví ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít