Možná přijde i kouzelník

02. listopadu 2015, 00:00 - Michal Půr
02. listopadu 2015, 00:00

Podnikatelský i osobní život Luboše Říhy poznamenala krádež, jejíž pachatel dodnes nebyl dopaden

V dubnu 2012 přichází do pražské centrály společnosti DIC v Široké ulici rusky hovořící muž, který se představí jako Konstantin Lebekin. Přišel zkontrolovat diamanty, které si objednal ještě v Rusku, údajně pro své klienty. Kameny, které mnohdy měly více než pět karátů a byly úhledně zabalené, pečlivě zkontroloval. Nestihl však zkontrolovat všechny, vrátil se proto i druhý den. Scénář se opakoval. Naposledy přišel třetí den. A už se nevrátil. Po jeho návštěvě zůstaly v krabičkách místo diamantů téměř bezcenné zirkony.

Na záměnu přišli majitelé až po několika dnech, protože jim bylo divné, že je Rus nekontaktoval kvůli kupní ceně. Policie zkoumala záběry bezpečnostních kamer, ale případ po zhruba dvou letech odložila, protože se jí nepodařilo dopadnout pachatele. Vyšetřování se ubíralo několika směry, mezi nimiž nechybělo ani to, že Lebekin byl iluzionista, jelikož na videozáznamech není vidět, že by kameny vyměnil.

Objevily se i spekulace, že šlo o pojistný podvod. Rozšiřoval je bývalý policista a majitel bezpečnostní agentury Ladislav Kirschner. Ten se staral o bezpečnost objektů firmy DIC a bezpečnost Říhovy rodiny. „Postavil na tom svoji vyděračskou politiku vůči mé osobě, což byl i ten důvod, proč jsem z bezpečnostních důvodů vzal rodinu a odcestoval jsem do Dubaje,“ říká dnes Říha. Tehdy ještě nevěděl, že Kirschner byl za vydírání v minulosti už odsouzen, když podle Lidových novin přikládal své oběti pistoli ke spánku a hrál s ní takzvanou ruskou ruletu.

Své metody a požadavky stupňoval i vůči Říhovi. Bývalý policista se ale nakonec usvědčil sám, když na schůzce s podnikatelem přiznal, že se z něj snaží vytáhnout peníze – netušil, že hovor monitorovala policie.

Kirschner nakonec skončil ve vězení a soud mu potvrdil nepodmíněný trest 4,5

roku. Říha říká, že tím pro něj celý případ končí. Ne tak docela. „Jsou to tři roky a ještě dnes mám některé závazky vůči svým partnerům v Antverpách. Řešíme to splátkovým kalendářem. Stavím se k tomu čelem,“ uzavírá.

Luboš Říha (46 let)

• Vystudoval lékařskou fakultu v Plzni (1994). • V roce 2005 založil společnost Diamond International Corporation (DIC), která se věnuje prodeji investičních diamantů a šperků. Před vznikem firmy se Říha zabýval přímým prodejem. • Je členem nejstarší diamantové burzy v Antverpách a členem dubajské diamantové burzy. • V roce 2012 se stal obětí podvodu, když přišel o diamanty za 200 milionů korun. Dodnes je splácí, protože část z nich měl pouze půjčenou. • V roce 2013 jej vydíral bývalý policista, kterého soud nakonec poslal na téměř pět let do vězení. Říha se kvůli tomu i s rodinou odstěhoval do Dubaje. • Rovněž v roce 2013 se Říha přihlásil ke koupi rodinné vily bývalé vicepremiérky Karolíny Peake za 57 milionů korun. Ty zaplatil ovšem už v roce 2009. • V roce 2014 se svojí firmou DIC zvítězil ve výběrovém řízení a stal se oficiálním dodavatelem šperků pro soutěž Miss Universe.

O autorovi| Michal Půr • pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít