Mozkové trusty v Česku

13. července 2015, 00:00 - Jan nOVOTnÝ
13. července 2015, 00:00

Iniciativa Evropské hodnoty Z původního think tanku Evropské hodnoty, který se od roku 2005 zaměřuje především na přímý dialog s politiky o občanské společnosti a roli České republiky v Evropské unii, vzešla letos v dubnu iniciativa, kterou zaštítily známé osobnosti. Původní spolek plný studentů a mladých absolventů se tak postupně přeměňuje na skupinu lidí s politickými ambicemi. Předsedou dozorčí rady se stal bývalý velvyslanec ve Washingtonu a v Moskvě a někdejší manažer pro zahraniční vztahy v PPF Petr Kolář, který nevylučuje, že se časem sám pustí do aktivní politiky.

Jedním z hlavních cílů iniciativy je právě podpora některých osobností veřejného života, které by se v budoucnu mohly ucházet o politické funkce. V dozorčí radě zasedají například ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, bývalý eurokomisař Štefan Füle, dřívější místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček či kněz a profesor Tomáš Halík. Seznam členů dozorčí rady může také naznačovat, že se iniciativa pokouší najít a podpořit příštího prezidentského kandidáta. „Doufáme, že budou podněcovat ostatní k aktivitě a nakonec z nich mohou vzejít i kandidáti na prezidenta. To se vyloučit nedá,“ uvedl předseda dozorčí rady iniciativy Petr Kolář.

TOPAZ

Prezidentská volba v roce 2013 motivovala příznivce Karla Schwarzenberga a celou TOP 09 k udržení a využití přízně veřejnosti, které se poraženému kandidátovi z druhého kola před více než dvěma lety dostalo. Výsledkem byl nejen vznik stranického think tanku TOPAZ, ale také zahájení činnosti Fóra Karla Schwarzenberga, které pořádá veřejné debaty. Think tank TOPAZ vede sám předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

TOPAZ do značné míry využívá spolupráce s německou nadací Konrad Adenauer Stiftung, blízkou německým lidovcům z CDU. Ve výkonné radě think tanku zasedají vrcholní politici TOP 09 včetně místopředsedů strany Heleny Langšádlové a Marka Ženíška. Výkonnou ředitelkou je Terezie Radoměřská, někdejší manažerka Unie svobody z let 1997 až 2004.

Institut pro politiku a společnost

Svůj stranický institut založil předseda hnutí ANO Andrej Babiš loni v září. Institut je finančně spojen s hnutím ANO, spolupracuje s německou liberální nadací Friedrich Naumann Stiftung a s liberální frakcí v Evropském parlamentu ALDE. Cílem institutu je formulovat pro hnutí hodnotové priority a také školit poslance hnutí v základních otázkách politicko-ekonomického dění.

Z českých stranických think tanků má Institut pro politiku a společnost zřejmě nejbohatší program. Jen během června uspořádal sedm konferencí či debat. Institut dokonce ustavil konkrétní pracovní skupiny, první k Ukrajině a druhou k digitalizaci. Předsedou správní rady institutu se letos v lednu stal komentátor Lidových novin a bývalý předseda správní rady Knihovny Václava Havla Jan Macháček. Do institutu přestoupil poté, co přijal od Andreje Babiše nabídku na angažmá v Lidových novinách. Ve správní radě zasedají i politici ANO - pražská primátorka Adriana Krnáčová a europoslanec Pavel Telička. CEVRO

Liberálně-konzervativní akademie, kterou v roce 1999 založil Ivan Langer, se postupně rozšířila i o vysokou školu CEVRO Institut se specializací zejména na právo, politologii a ekonomii. Od začátku fungování akademie je jejím hlavním účelem šířit pravicové myšlenky a vzdělávat pravicové politiky, zejména členy ODS a stranické manažery.

CEVRO vždy měla myšlenkově a personálně blízko k občanským demokratům. Někdejší místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer stále zůstává předsedou správní rady. I na vysoké škole CEVRO Institut působí někteří bývalí vysoce postavení politici ODS.

Například ředitelem Centra transatlantických vztahů se stal někdejší ministr obrany Alexandr Vondra. V tom samém centru přednáší i expremiér Petr Nečas. Centrum zdravotně-sociálních studií vede bývalý europoslanec za ODS Milan Cabrnoch. Za CEVRO Institutem stojí podnikatel Tomáš Chrenek.

Masarykova demokratická akademie

Stranický think tank sociální demokracie patří mezi nejstarší instituce svého druhu v Česku a je patrně nejstarším stále fungujícím myšlenkovým trustem u nás. Původně však nesl název Masarykova dělnická akademie a v roce 1896 byl založen pouze jako Dělnická akademie. Od počátku bylo hlavním účelem vzdělávání dělníků, později členů sociální demokracie a odborářů. Ředitelem akademie je od roku 2011 bývalý eurokomisař a expremiér Vladimír Špidla, předsedou představenstva ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Masarykova akademie je do značné míry personálně spjata s levicovým Deníkem Referendum, mezi jehož redaktory patří další přední tváře akademie: politolog Lukáš Jelínek, bývalý ekologický aktivista Jakub Patočka či novinář Patrik Eichler. S financováním akcí pomáhá akademii německá sociálnědemokratická nadace Friedrich Ebert Stiftung.

Aspen Institute

Středoevropská pobočka amerického neideologického institutu vznikla v Praze před třemi lety. Institut se tváří nestranně a dokazuje to i široké spektrum lidí, kteří s ním v Česku spolupracují. Přesto se ve většině případů jedná o lidi, kteří měli blízko k Václavu Havlovi. O umístění prestižní instituce v Česku se zasloužila mimo jiné bývalá americká ministryně zahraničí s českými kořeny Madeleine Albrightová či bývalý asistent prezidentů Nixona a Bushe staršího Fred Malek, taktéž vlivný Američan s českými předky. Albrightová i Malek působí v radě amerického Aspenu.

Při vzniku české pobočky hrál jednu z ústředních rolí také Zdeněk Bakala, když pražský Aspen finančně podpořil. Bakala s Albrightovou a Malekem působí v mezinárodním poradenském sboru pražského Aspenu.

Ředitelem je český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský, jeho zástupcem odborník na vztahy s veřejností Tomáš Klvaňa. Výkonným ředitelem byl jmenován bývalý šéf vnějších vztahů Škody Auto a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Institut Václava Klause

Vznik prezidentského institutu druhé české hlavy státu v Hanspaulském zámečku financoval v roce 2012 Petr Kellner. Institut hájí a šíří politický a ideový odkaz Václava Klause. Ve správní radě kromě samotného Klause působí dlouholetý Klausův tajemník a ředitel politického odboru na Hradě Ladislav Jakl a europoslanec Ivo Strejček, Klausův tiskový mluvčí z let 1996 až 1997. Ivo Strejček loni v září založil s Petrem Nečasem konzultantskou společnost Nestac Consulting.

Dozorčí radu institutu vede advokát a ředitel Ústavu autorského práva na pražské právnické fakultě Jan Kříž. Vedle něj v dozorčí radě zasedá i Klausův syn Jan a také někdejší pražský primátor za ODS Jan Koukal. Výkonným ředitelem je bývalý vedoucí Klausovy kanceláře na Hradě Jiří Weigl. V Hanspaulském zámečku sídlí také další think tank Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), který Václav Klaus založil v roce 1998. CEP vede ekonomický expert ODS a bývalý Klausův poradce Jan Skopeček.

Knihovna Václava Havla

Po vzoru amerických prezidentských knihoven vznikla v roce 2004 knihovna prvního českého prezidenta jako jediná instituce svého druhu na evropském kontinentu. Byla založena především kvůli sběru a uchování všech pramenů, dokumentů a myšlenek Václava Havla. Není tak typickým think tankem, přestože také pořádá konference, přednášky, podílí se na vzdělávání a vydává publikace.

Od začátku stojí za projektem knihovny Zdeněk Bakala, který ji plánoval přemístit do zrekonstruovaného paláce na pražském Loretánském náměstí.

Tento plán ale prozatím nevyšel. V roce 2012 byla za přispění bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové otevřena první pobočka knihovny v New Yorku.

U zrodu pražské knihovny stáli kromě Bakaly Dagmar Havlová, Karel Schwarzenberg a sociolog Miloslav Petrusek. Ve správní radě nyní zasedají vedle Havlové také Michal Horáček, někdejší ředitel Českého Telecomu Bessel Kok, manželka Zdeňka Bakaly Michaela, první polistopadový rektor Univerzity Karlovy Radim Palouš či česko-francouzský politolog Jacques Rupnik.

IDEA

Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu založil v roce 2009 český ekonom a neúspěšný prezidentský kandidát z roku 2008 Jan Švejnar. Nezávislý think tank se zaměřuje na analýzu, vyhodnocování a vlastní návrhy veřejných politik. IDEA je součástí akademického pracoviště CERGE-EI jako projekt Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Výzkumníci z IDEA se v současnosti zajímají například o reformu veřejných rozpočtů, daňovou reformu, analýzu penzijních systémů a jejich reformu či makropredikci vývoje české ekonomiky. Mezi výzkumníky se řadí mimo jiné odborník na reformu školství Daniel Münich či expert na penzijní reformu Ondřej Schneider.

Prague Twenty

Dvacet let od pádu komunismu založil svůj think tank někdejší ministr hospodářství a později ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý, který dnes působí především jako prezident Hospodářské komory. Vedle Dlouhého působí ve správní radě například podnikatel Stanislav Bernard či ekonom Luděk Niedermayer. Think tank však nyní není příliš aktivní. Letos se konala jediná velká akce -květnová konference o energetické unii. Institut by se mohl oživit v souvislosti s opětovnou kandidaturou Vladimíra Dlouhého na prezidenta v roce 2018. Zakladatel Prague Twenty totiž kandidaturu již dnes připouští. l

O autorovi| Jan nOVOTnÝ * novotnj@mf.cz


Čtěte také

 Smart City, ilustrační foto

Smart Cities i chytrá energetika. České firmy chtějí prorazit s inovativními technologiemi

Exportéři vyrazili hledat zakázky na veletrhy ve Spojených státech nebo Austrálii, kde…

před 1 hodinou

Události  Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová

Zásah na Středočeském kraji: policie prověřuje externí smlouvy v úřadu hejtmanky Jermanové

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od dnešního rána zasahují na…

před 2 hodinami

 Prezident Miloš Zeman

Zeman: Demonstranti protestují proti svobodným volbám, v roce 1989 se po nich volalo

Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podle prezidenta Miloše…

před 3 hodinami

 Dítě v letadle

Jak cestovat letadlem s dětmi? I mimina musí mít svou letenku

Cestování s dětmi letadlem na dovolenou i za jiným účelem je v dnešní době běžným a…

před 3 hodinami

Události Plovoucí větrná elektrárna, ilustrační foto

Na cestě k bezuhlíkové energii. Fosilní paliva v Británii poprvé nejsou hlavním zdrojem elektřiny

Letošní rok bude pro Británii prvním, kdy bude do místní sítě proudit více elektřiny z…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Ceny na dovolené: v Turecku nakoupíte levněji než loni, v Egyptě dráž
Jak budou letos placeni brigádníci?
Jaký je rozdíl mezi školkovným a daňovým zvýhodněním?
Jak velký limit je pro bezkontaktní platby v zemích EU?
Měli bychom spíš šetřit, ale raději utrácíme…
Auta
KTM vyšperkovala novinku 790 Adventure R limitovanou sérií…
Klimatická nouze v Praze? Příhodná záminka pro zavedení mýtného v centru (komentář)
Nová Kia XCeed se ukázala na dalších fotkách. Oficiálně se představí zítra
800 hybridních autobusů MAN od roku 2010
Další klasika přestavěná na elektromobil. Na trh míří elektrická Eleanor s cenovkou 8,6 milionu
Hry pro příležitostné hráče