Monitor

20. června 2016, 00:00 - RED
20. června 2016, 00:00

Odposlech Pustit a vyčistit Rekonstrukce tepelných elektráren společnosti ČEZ zdárně" probíhá již několikátý rok po sobě. Většina obnovených tepelných elektráren měla běžet již před třemi roky, před dvěma, před rokem, pak se termín posunul na letošek, teď v pražské Duhové ulici doufají, že se to při troše štěstí podaří alespoň příští rok. Zvláštní pozornost věnují technici a dodavatelé nově zrekonstruované elektrárně v Ledvicích. Zdroj, který měl mít největší energetickou účinnost v republice, trochu zlobí. Instalovaný výkon nového bloku je 600 megawattů. Tedy aspoň by měl být. Zasvěcení popisují spuštění následovně: zážeh kotle, to je, jako když startujete mercedes, na první otočení klíčkem. I dál všechno běží bez problémů, obsluha postupně zvyšuje výkon na 100, pak na 200 megawattů, hlavní inženýr si spokojeně kroutí knír a pokyvuje hlavou. A pokračuje se: 230, 250, 300, 350, vše šlape a nikdo nechce věřit, že podstatnou část za řízení dodávali Francouzi. Napětí personálu roste, obsluha knoflík otáčí ještě více doprava, na ciferníku svítí 400. V kotlích to nejdřív malinko zapraská, potom lupne a vyvalí se oblak popílku. Technik rázně mačká červený knoflík s nápisem STOP. A další měsíc se čistí kotel elektrárny od popílku.

RPG Byty se bojí o nájemné

Zaměstnanci OKD žijící v hornických bytech jsou s majiteli svých domovů svázáni těsnou pupeční šňůrou. Aš se jim to líbí, nebo ne, činže a další poplatky za bydlení jsou jim rovnou strhávány z výplaty. Tahle mnohaletá symbióza“ mezi společnostmi OKD a RPG Byty ovšem k letošnímu 30. červnu skončí. Od července si už nájem musí platit každý sám.

Ke změně prý dochází proto, aby se minimalizovaly dopady současné situace OKD na nájemníky a jejich rodiny. Alespoň tak zní oficiální (a poměrně nelogická) verze, kterou se dozvěděli horníci na nástěnkách u šaten. Pravda bude jinde. Je veřejným tajemstvím, že OKD trápí nedostatek hotovosti na účtech a zajistit peníze na výplaty je stále náročnějším úkolem. O tom, že zaměstnanci dostanou mzdu za květen, například informovali manažeři společnosti až 3. června. Vedení OKD se podařilo zajistit dostatek finančních prostředků,“ hlásil tehdy vítězoslavně mluvčí těžařů Ivo Čelechovský.

No, a pokud by jednou výplaty nepřišly nebo se zpozdily, biti nebudou jen samotni havíři, ale i RPG Byty, které by poměrně složitě po OKD v insolvenci vymáhaly dlužné nájemné. Takže vlastník tisícovek bytů se raději zavčas pojistil a povinnost převedl přímo na horníky.

Až ti, havíři, náhodou uhlobaroni přestanou platit, nám si nestěžuj. I tak po tobě budeme chtít činži každý měsíc. Kde na ni vezmeš, není naše starost. Pořádek dělá přátele.

Náhradník by byl

Personální hry ve vedení Českých drah byly sice na květnové dozorčí radě vyřazeny z programu, nicméně je realitou, že její předseda Milan Feranec své představy nevzdává. Jeho koníkem v představenstvu se podle Odposlechu má stát dosavadní šéf Depa kolejových vozidel (DKV) Miroslav Kupec. Nahradit má kariérního železničáře Františka Bureše, který zlobil a neposlouchal při prodeji nádraží.

Kupec je univerzální manažer, který nikde dlouho nepobude. V DKV je zhruba dva roky a to je jeho obvyklá délka angažmá, takže přechod do představenstva ČD by bodnul. Pozoruhodné však je, že ke kolejím čichl před zhruba deseti lety ve Škodě Transportation, které nyní tak nějak na ministerstvu dopravy nemohou přijít na jméno.

Zbytková Karla

Národní elektronický nástroj (NEN) OE jinak řečeno centrální mozek veřejných zakázek OE se musí předělat, sotva jej ministerstvo pro místní rozvoj s tříletým zpožděním spustilo. Zakázku na úpravu systému zadal úřad Karly Šlechtové, který je jinak nadán pravomocí dohlížet nad transparentností všech zakázek, poněkud originálně. Přiklepl ji bez otevřené soutěže firmě, která za posledních šest let měla jednoho zaměstnance a roční zisk zhruba 20 tisíc korun. A cena zakázky stoupla závratně z původně předpokládaných 15 milionů na 50, což zaujalo i některé šťouravé poslance. Šlechtová jim to vysvětlila neméně originálně: Ta výsledná cena zakázky je 49,6 milionu korun s DPH. Bude stát celkem 15,3 milionu korun s DPH tak, jak jsme my předpokládali.

Ta zbytková cena, což je zbylých 35 milionů korun, bude hrazena ze služby dozoru dodavatele nad systémem do konce roku 2018 a také na případné další úpravy.“ Takže milí zadavatelé, nebojte se cenu veřejných zakázek násobně navyšovat a označit ji pak prostě za zbytkovou“ a klidně ji dejte nějakému kamarádovi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste ho letos odevzdali?
Loni lidé investovali do bydlení rekordní částku. Kolik to bylo?
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Auta
Retro: Preston Tucker byl Elon Musk své doby. Z jeho auta…
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při sprintu potrápí Porsche, RS 5 a další
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Technologie
Nejlevnější cesta k HBO vede přes SledováníTV: tuhle IPTV si pustíte úplně všude a je i ve Full HD (vyzkoušeno)
Hledání min, Liero a další hry, se kterými jste prokrastinovali v 90. letech bez internetu
Tide Pod Challenge? Lidé kvůli youtuberům konzumují prací prášek
Soutěžte s ABBYY a vyhrajte nejlepší softwarové řešení pro práci s dokumenty
Jak je to s opravami chyby Spectre. Aktualizace mikrokódu, operačního systému a důsledky
Hry pro příležitostné hráče