Moje portfolio - Euro.cz

Předplatné

 • 49x týdeník Euro
 • 30x Speciál
 • Přístup k premium článkům
 • Web bez reklam
 • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Moje portfolio

, Aleš Vávra,
Moje portfolio
Zdroj: Euro.cz

Jak a kam právě teď investovat jeden milion korun

Finanční odborníci navrhují, jak a kam právě teď investovat jeden milion korun. Za několik měsíců se k navrženému portfoliu vrátíme a doporučíme případnou změnu jeho struktury. Tento měsíc navrhuje portfolium Aleš Vávra ze společnosti J&T Securities:

Jedno ze základních rizik každého globálního portfolia je riziko měnové. Nabízí se hned několik variant, jak na tento fakt reagovat.

• Buď se tzv. zahedgovat, tedy zajistit rizika pomocí měnových instrumentů, což však bohužel přináší nárůst transakčních nákladů, které samozřejmě snižují budoucí potenciální výnos.
• Investovat pouze do finančních instrumentů, cenných papírů, které jsou nominovány ve „spotřebitelově“ měně. Takže předpokládám-li, že Česká republika by mohla do sedmi let vstoupit do Evropské měnové unie, měl by investor využít pouze cenné papíry nominované v EUR.
• Poslední možnost, kterou v tomto portfoliu osobně preferuji, je veškeré zvolené instrumenty nakoupit v přesném poměru 50:50 jak za EUR, tak i za USD. Měnové riziko směny je stoprocentně eliminováno při nulových dodatečných transakčních nákladech.

Minimálně na sedm let

Navrhuji portfolio pro investory s průměrným sklonem k riziku a s minimálně sedmiletým investičním horizontem. Sestavil jsem je výlučně z instrumentů obchodovaných na lokálních burzách cenných papírů. Nepředstavuje to podle mého soudu problém, protože na všechny hlavní trhy lze dnes již pohodlně vstoupit prostřednictvím nepřeberného množství on-line obchodníků.
Polovinu portfolia tvoří indexové certifikáty, které kopírují hlavní světové burzovní indexy (japonský, evropský a americký). Certifikáty jsou emitovány v EUR a obchodují se na německé burze ve Frankfurtu. Indexové certifikáty představují velice jednoduchou formu investičního nástroje, který má stejný výnos jako podkladový index, a to při minimálních transakčních nákladech.
Druhá polovina portfolia zahrnuje cenné papíry nominované v USD. Čtvrtinu tvoří dolarová hotovost pravidelně ukládaná na peněžním trhu. Pět procent investuji do fondu Morgan Stanley obchodovaném na Nasdaqu. Tento fond primárně investuje do konvertibilních dluhopisů, které přinášejí vyšší výnos díky možnosti směnit je za podkladové akcie emitenta. Dvacet procent investuji do uzavřeného fondu podnikových dluhopisů obchodovaného na burze v New Yorku.

Milion je málo

Bohužel musím konstatovat, že částka milion korun není podle mého názoru dostačující pro dosažení optimální diverzifikace rizika, pro použití některých vybraných investičních instrumentů je to opravdu „málo“. V případě, že bych mohl investovat deset milionů korun, rozšířil bych portfolio o hedgové fondy. Jejich výhodou totiž je, že výnosy nejsou žádným způsobem ovlivněny vývojem hlavních světových akciových indexů. Majetek desetinásobného milionáře bych diverzifikoval také investicí do fondů zaměřujících se na nemovitosti, především na financování kancelářských prostor a obchodních center. Pro úplné zajištění bych také rozhodně neopomenul nákup zlata a ropy.

Portfolio registrovaných cenných papírů

 • S&P500: 22 %
 • Ishares MSCI Japan: 12 %
 • DJ Eurostoxx Index: 16 %
 • Morgan Stanley Convertible sec.: 5 %
 • Prefered income fund: 20 %
 • USD: 25 %
Ohodnoťte tento článek
Diskuze