Mohou do terénu - Euro.cz

Přihlášení

Mohou do terénu

, Ondřej Hergesell,
Mohou do terénu
Zdroj: Euro.cz

Pegas

PRAHA (oh) – Tři stovky mobilních datových terminálů připojených prostřednictvím vysílaček do národní radiokomunikační sítě Pegas v současnosti testují čeští policisté. Prostřednictvím terminálů spojených s ručními vysílačkami nebo terminály umístěnými v autech mohou v terénu získávat on-line informace z databází Policie ČR, například z registru osob a vozidel nebo databází lidí a automobilů, po nichž je vyhlášeno pátrání.
Tím by se měla výrazně zefektivnit práce policistů a zkrátit čas pro přenos požadovaných údajů. Zatímco dosud probíhalo ověřování běžnou hlasovou komunikací, nově pošle dotyčný policista dotaz elektronickou formou přímo do databáze policie. Tato cesta je rychlejší, bez rizika zkreslení a chyb. Jaroslav Altman, předseda realizačního výboru Pegas na ministerstvu vnitra, tvrdí, že dispečeři budou moci do terminálů umístěných v automobilech posílat dispečerské zprávy, jakousi obdobu e-mailů s hlášením události pro posádku vozu, například přesnou lokaci požadovaného zásahu. Do budoucna se údajně počítá se šesti stovkami takových zařízení pro policisty.
Terminál tvoří kapesní počítač (PDA) společnosti Fujitsu Siemens a speciální klávesnice v pouzdře. Baterie v přístrojích vystačí přibližně na deset hodin provozu. Vítězem soutěže, kterou vyhlásilo ministerstvo vnitra loni v létě, se stala česká pobočka společnosti Siemens. Cena kontraktu dosahuje 16,9 milionu korun.
Radiokomunikační síť Pegas byla vybudována pro komunikaci složek Integrovaného záchranného systému (IZS) a v současnosti v ní pracuje 17,5 tisíce radiostanic policistů, 2,6 tisíce vysílaček hasičského záchranného sboru a zhruba 600 terminálů záchranných zdravotních služeb.