zavřít

Ty to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Modré horko

23. května 2012, 17:40 - Tomáš Plhoň
23. května 2012, 17:40

Napojení budějovické teplárny na Pavla Dlouhého rozohnilo soukromého investora. Kvůli netransparentním zakázkám se bude s městem soudit.

Na první pohled to vypadá jako typicky maloměstský obchodní spor. Zastupitelé Českých Budějovic se zkrátka nepohodli s firmou, která nešťastnou shodou okolností získala menšinový podíl v důležitém městském podniku, a teď dělá zastupitelům zbytečné obstrukce. Pohled na věc se ovšem velmi rychle mění s tím, že celý spor se točí kolem budějovické teplárny. Patří k největším v republice a zároveň je místem, k němuž se již dlouhou dobu vztahují podezření na podivné obchodní machinace. Jejich nitky se navíc sbíhají u Pavla Dlouhého, místního „kmotra“ z ODS.

Anonymní rozbuška

Nejhorší na celé věci je to, že tu často vznikla škoda nadvakrát – nejde jen o zcela absurdní investice, ale také o jejich cenu. Často byla výrazně předražená a u některých akcí se nebojíme říct, že to byly peníze vyhozené oknem, říká Giuliano Giannetti, tiskový mluvčí společnosti Forum Energy. Jak vysvětluje, firma už podala na město dvě žaloby kvůli valným hromadám, kde se podle ní zástupci radnice chovali doslova neurvalým způsobem. „Město vůči nám zavedlo doslova informační embargo. Na březnové valné hromadě nám odmítli odpovědět prakticky na kterýkoli z našich dotazů. My jsme přitom chtěli jen podrobnosti k investicím, které tam probíhají a které svojí cenou vysoce přesahují jednu miliardu korun. Na květnovou valnou hromadu zástupci města pro jistotu vůbec nepřišli,“ říká Giannetti. Jak dodává, firma nyní chystá další žalobu, v pořadí již třetí. Ta míří na prodej dceřiné společnosti Zkušebna Mydlovary, který údajně proběhl za velmi nestandardních podmínek. Proč je kolem teplárny takové horko, se dá pochopit velmi snadno s přihlédnutím k místním jihočeským „specifikům“. Týdeník Euro nedávno upozornil na anonymní dopisy, které byly podepsány kolektivem zaměstnanců teplárny a rozeslány všem městským zastupitelům (Euro 8/2011). Jejich obsah způsobil poprask a stal se v podstatě začátkem sporu mezi městem a Forum Energy. Dopisy totiž obsahovaly podrobnosti o netransparentních obchodech a zmanipulovaných zakázkách, které se měly posledních pět let dít pod vedením současného ředitele Zdeňka Blažka (ODS).
Jednou ze zakázek byla i plánovaná výstavba kotle na biomasu v ceně tři čtvrtě miliardy korun, na který již Blažkovo vedení stačilo vypsat první fázi tendru. Samo o sobě je zvláštní stavět zdroj na spalování dřevní štěpky, když této suroviny dramaticky ubývá (například teplárna v sousedních Trhových Svinech už štěpku nemá kde brát), a tím pádem se její cena rychlým tempem zvyšuje. Podle vedení teplárny ovšem tento krok nelogický není. A není divu. Hlavním dodavatelem štěpky v jižních Čechách je totiž společnost Lesy Hluboká nad Vltavou, jejíž vlastník je podle některých zdrojů Pavel Dlouhý, velmi vlivný člen ODS přezdívaný v médiích „hlubocký kmotr“ či „kníže z Hluboké“. Ten má být navíc Blažkovým dobrým kamarádem. Týdeník Euro má informace, že Lesy Hluboká už mají s teplárnou podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí zajišťující dodávky štěpky na řadu let dopředu. „Ta akce by měla cenu, kdyby byl kotel dokončen zhruba před třemi lety. Dneska je to absolutně nelogická investice,“ říká Giannetti.

Hodně drahá škvára

Spalování štěpky je ovšem jen jednou z mnoha místních kouzelnických akcí, byť svým rozměrem přesahuje všechny ostatní. Velmi zajímavý je také projekt rekultivace úložiště škváry v oblasti Starých Hodějovic, kam teplárna vyvážela popel vzniklý při spalování uhlí. Kapacita úložiště byla dostatečná pro dalších patnáct let, přesto se ho teplárna za záhadných okolností rozhodla na vlastní náklady zrekultivovat a škváru místo toho draze nechává odvážet pryč za hranice města. „Už mě opravdu začalo urážet, co se tady děje, a musel jsem s tím aspoň něco málo udělat. I když je to možná boj s větrnými mlýny,“ říká Pavel Černý, který má v areálu teplárny malou kancelář. Není jejím zaměstnancem, ale jeho firma v minulosti dodávala teplárně softwarová řešení, stejně jako to dělala pro ČEZ, SAP i další významné firmy v Česku. Před nedávnem začal Černý na internetu z vlastní iniciativy zveřejňovat sérii článků, jež podezřelé investice teplárny velmi detailně rozebírá, a kromě jiného upozornila na zmiňovaný projekt rekultivace odkaliště. Jak říká, kolem Starých Hodějovic povede v budoucnu dálnice a pozemky, na kterých stojí, budou velmi lukrativní. K tomu si lze připočíst fakt, že šéf teplárny Zdeněk Blažek působí v Hodějovicích několik let jako starosta a že zde také vede realitní kancelář Blažek reality. Rekultivaci navíc provádí společnost REKKA, která je údajně klientem právnické kanceláře Josefa Průchy, člena představenstva teplárny a zastupitele za ČSSD. „Přibližně před týdnem jsem dostal dopis podepsaný ředitelem Blažkem, v kterém byla výpověď z nájmu,“ říká Pavel Černý s tím, že svých internetových článků nelituje. V teplárně se totiž skutečně začalo něco dít. Kromě poprasku, který spustil menšinový akcionář, se vychýlila i rovnováha sil na zdejší politické scéně. Mohou za to volby do zastupitelstva, po kterých se členové místní ODS propojení s Pavlem Dlouhým museli stáhnout do opozice.

Bouře na obzoru

Blažkovou pozicí to sice dlouho neotřáslo, před několika dny ovšem překvapivě ohlásil svou rezignaci. Jako oficiální důvod uvedl skutečnost, že město avizovalo změny v provozu firmy a že o svém dalším uplatnění nemá jasnou představu. „Nikdo tomu příliš nerozumí, ale údajně je to spojené s činností dozorčí rady, kam se po volbách probojovali politici za TOP 09. Odtud by měly směrem k dosavadnímu managementu brzy přijít další žaloby,“ říká člověk obeznámený s děním v teplárně, který nechce být jmenován. Týdeníku Euro tuto informaci potvrdilo hned několik neoficiálních zdrojů, byť ji představitelé dozorčí rady zatím rezolutně popírají. „Rezignace Zdeňka Blažka nemá s činností dozorčí rady absolutně žádnou souvislost,“ říká Jiří Kořínek, šéf dozorčí rady a člen TOP 09. Pokud by ovšem na žaloby skutečně došlo (některé mají být dokonce trestně-právního charakteru) způsobilo by to na místní politické scéně ještě velký rozruch. Kromě členů ODS, kteří teplárnu dlouhá léta řídili, je za podezřelé investiční akce navíc ze zákona odpovědná také bývalá dozorčí rada. jejím členem byl v minulosti také současný primátor Juraj Thoma nebo jeho náměstkyně Ivana Popelová, s nimiž TOP 09 sedí v městské koalici. Forum Energy navíc upozorňuje, že její třetí žaloba pravděpodobně nebyla poslední.
Odstoupením pana Blažka se pro nás nic nemění. Teplárnu vnímáme jako investici a vadí nám, že se v ní mrhalo penězi. Proto chceme označit konkrétní viníky a přivést je k odpovědnosti,“ říká Giuliano Giannetti.


Čtěte také

 Europoslanec Tomáš Zdechovský

Lidovci volí předsedu. Zdechovský z boje odstoupil

Europoslanec Tomáš Zdechovský se dnes na pražském volebním sjezdu KDU-ČSL vzdal nominace…

před 5 hodinami

 Kandidát na prezidenta USA Michael Bloomberg

Frontální útok: americkým prezidentem chce být několik současných a bývalých starostů

Poslední starosta opustil oválnou pracovnu před 90 lety. Souboj o prezidentskou nominaci…

před 5 hodinami

 Byty v Berlíně - ilustrační foto

Naděje na zkrocení bytové krize v nedohlednu. Ceny nájmů v Německu prudce rostou

Levná Žitava je jen anomálie. Bydlení v Německu prudce zdražuje, řešení hledají radnice…

před 6 hodinami

 V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví - ilustrační foto

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Divoký vývoj úrokových sazeb dal vzniknout novému fenoménu. Turistika klientů za…

před 6 hodinami

Přehlídka CES

Od cetek po taxikoptéry. Veletrh CES prezentoval od každého něco

Veletrh CES za dobu své existence prošel výraznou změnou. Od výstavy novinek velkých…

před 6 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Auta
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji…
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Hry pro příležitostné hráče