Moderním Turkům prosperita nestačí

17. června 2013, 00:00 - Miroslav Zámečník
17. června 2013, 00:00

Erdoganova ekonomicky úspěšná vláda napojená na velký byznys doplácí na svou aroganci

Když ve střední Evropě vypukly povodně, světové zpravodajské kanály to sice zaznamenaly, ale do hlavních zpráv se řádění přírodních živlů nedostalo. První místo od CNN přes Al-Džazíru až po čínský mezinárodní zpravodajský kanál CCTV zabíraly události na istanbulském náměstí Taksim v Turecku. Takový výbuch protestu vůči politice dlouholetého trojnásobného předsedy vlády Recepa Tayyipa Erdogana a jeho Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) nikdo neočekával. Vždyť, jak ukazují naše grafy, Turecko pod jeho vedením zaznamenávalo v průměru pětiprocentní tempo hospodářského růstu ročně, oproti 2,9 procenta v letech 1995 až 2002 a 3,6 procenta v letech 1988 až 1995. Oproti svým předchůdkyním jsou tedy Erdoganovy vlády veleúspěšné: HDP na obyvatele se za tu dobu v paritě kupní síly téměř zdvojnásobil a sociální i materiální pokrok v zemi je jasně patrný.

Umírněný islám, který v Erdoganově pojetí neznamená o mnoho víc než horší dostupnost alkoholických nápojů, pokyny ke konzervativnímu oblékání a líčení letušek Turkish Airlines anebo zavedení náboženství coby volitelného předmětu do státních škol, dovede velmi dobře koexistovat s otevřeným obchodním režimem a příznivým prostředím pro zahraniční investory (loni činil příliv přímých zahraničních investic 12,4 miliardy dolarů).

Pro mnohé muslimské země je proto Turecko a la Erdogan velmi inspirujícím vzorem.

Bodejť by ne – kombinace dynamického ekonomického a sociálního rozvoje, který dovede rychle snižovat podíl obyvatel žijících v chudobě, spolu se zastupitelskou demokracií a současně respektem vůči náboženské tradici vypadala jako ideál pro všechny země, které prožily svoje arabské jaro a teď hledají pozitivní východisko.

Nyní dostává Erdoganův recept pro Turecko (a nejen pro něj) první poměrně vážnou trhlinu.

S tím, jak se ukazuje, že jeho ekonomicky a sociálně úspěšné, ale čím dál arogantnější vládnutí, jež není prosté podezření na těsné vazby mezi velkým byznysem a politikou, se u části populace, zejména sekulární, Západem ovlivněné mládeže setkává s odporem.

Oleje do ohně přitom přilévá i samotný premiér – svými gesty, nekompromisními slovními obraty a nevhodným nálepkováním protestujících.

Turecko je přitom ekonomicky v pořádku, vláda není zadlužená (dluh veřejného sektoru klesl v poměru k HDP od roku 2001 na polovinu a se svými 40 procenty je nižší než v Česku). Přece jen jedno tradičně slabé místo ale má: deficit běžného účtu platební bilance. Přitom zatvrzelost na jedné straně a nepokoje a protesty na straně druhé – to je něco, co se zahraničním investorům líbit rozhodně nebude.

Tayyipovo Turecko V roce 2002 vyhrála strana AKP ( Strana spravedlnosti a rozvoje) Recepa Tayyipa Erdogana poprvé volby. Od té doby se zvýšil počet obyvatel Turecka skoro o jedno celé Česko na 75,81 milionu. Zdroj: IMF, WTO, WEO-GCI

Index korupce Podle Indexu korupce je Turecko hodnoceno podle Global Competitiveness Report (WEO-World Economic Forum) v posledních letech o dost lépe než Česko (2011: Turecko 3,34 oproti 2,63 v Česku, celosvětový průměr na stupnici od 1 do 7 – 3,61). Kvalita silnic Turci mají podle MMF lepší silnice než Češi – již od roku 2006 a rozdíl stoupá (v roce 2011 hodnocení Turecka 4,76 oproti 3,61 v Česku). Dětská úmrtnost V dětské úmrtnosti učinilo Turecko obrovský pokrok, ale stále daleko zaostává za Českem (18,5 na tisíc živě narozených oproti 2,8 v Česku v roce 2011).

• V paritě kupní síly se HDP od převzetí moci AKP v roce 2002 téměř zdvojnásobil.

134,9 vývoz zboží (v r. 2011, v mld. USD)

36,5 vývoz služeb (v r. 2011, v mld. USD)

• Tradiční tureckou slabostí jsou nízké domácí úspory, které se při solidní investiční aktivitě přelévají do vysokých schodků běžného účtu kolem 7-8 % HDP.

• Turecko rostlo v letech 2002 až 2012 v průměru o 5 % ročně – to je znát.

• Za vlády premiéra Erdogana se zvýšil počet obyvatel Turecka skoro o jedno celé Česko.

HDP v běžných cenách (v mld. USD)

HDP na hlavu v PPP (v tis. USD)

Růst HDP (stálé ceny, v %)

investice (v % HDP)

počet obyvatel (v mil.)

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít