Mobily, třeste se! - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Mobily, třeste se!

, Karel Zaoral,
Mobily, třeste se!
Zdroj: Euro.cz

Supervybavený počítač strčí ostatní elektronické vychytávky do kapsy. Doslova.

Po několika letech vývoje se už už zdálo, že se pocket PC, tedy kapesní počítače či PDA, jen těžko prosadí. Za poslední dva roky, kdy se mobilní telefony zmenšily mnohdy až na nesmyslně titěrné pidistrojky, ale začala tato kategorie ožívat. Menší rozměry, spotřeba i nižší hmotnost klasicky počítačových komponent umožnily výrobcům vybavit „pédéáčka“ i něčím navíc. V případě Looxu T830 je toho navíc opravdu hodně. K základním funkcím PDA totiž Fujitsu-Siemens přihodil ještě dvoumegapixelový fotoaparát, navigaci a implementaci mobilních technologií druhé i třetí generace, tedy telefon.
Loox T830 je až neuvěřitelně všestranný nástroj. Sečteme-li, co všechno s sebou člověk 21. století neustále tahá za nejrůznější elektronické „nezbytnosti“, dostaneme se k číslu atakujícímu desítku. Jen ty nejběžnější: mobilní telefon, flash disk, poznámkový blok, kompaktní fotoaparát, MP3 přehrávač. Při letmé sondáži svého kufříku jsem objevil i měsíc postrádanou čtečku karet, cestovní nabíječku k jednomu z mobilů a asi osm nejrůznějších kabelů pro propojení čehokoliv s čímkoliv. V podstatě všechny vyjmenované věci přitom testovaný Loox dokáže nahradit.
Jedinou daní za všestrannost je hmotnost přístroje. Přece jen je téměř dvacet deka docela dost, ovšem při porovnání hromady elektroniky a gordického uzlu kabelů na jedné straně a jediného – mimochodem designově velmi podařeného – PDA na druhé ušetříte oné hmotnosti zhruba kilogram.
Schopnosti Looxu coby kapesního počítače nevybočují ze standardu. T830 pohání operační systém Windows Mobile ve verzi 5, což znamená standardní výbavu, ze které Evropská komise občas u stolních verzí nejrozšířenějšího operačního systému dostává kopřivku. Tedy Word, Outlook a Excel, Mediaplayer a Internet Explorer, máme-li vyjmenovat alespoň ty nejpoužívanější. Sice nepříliš pohodlně, ale přesto Loox dokáže pomocí těchto aplikací nahradit i notebook. Dvoumegapixelový fotoaparát si příliš nezadá s bratříčky v mobilních telefonech, ovšem na příležitostné momentky bohatě dostačuje. Zajímavější už je slot na paměťové karty. Loox má v základu 64 megabytů operační a 128 megabytů flash paměti, kterou lze rozšířit pomocí SD karet prakticky neomezeně až do maximálních prodávaných kapacit. K datům je možno přistupovat jak z operačního systému PDA, tak z počítače pomocí zdarma dostupného softwaru Active Sync od Microsoftu, což přebíjí všechny argumenty často zapomínaných nebo ztrácených USB flash disků. Fujitsu-Siemens k Looxu dodává i poměrně kvalitní sluchátka, takže se T830 může ve vší slávě projevit i jako hudební přehrávač. Pod baterií přístroje se nachází slot pro SIM kartu, přičemž T830 umí sítě druhé i třetí generace, což lidsky řečeno znamená jak běžné hovory, tak i videohovory v síti UMTS. A pokud se ztratíte, není problém aktivovat navigaci, která vyznačením na mapě i hlasovými pokyny dokáže kýženou cestu nalézt.
Loox je kromě výše zmíněných libůstek vybaven také bezdrátovými komunikačními technologiemi. Umí bluetooth i Wi-Fi a výrobce nezapomněl ani na infraport, který pomalu upadá v nemilost producentů elektroniky. Ti kvůli tomu sice upadají také v nemilost pro změnu majitelů starších notebooků, jenže to je zřejmě netrápí. Máte snad notebook, s nímž jste naprosto spokojeni, ale jediné, co mu chybí, je bluetooth? Váš problém, kupte si nový stroj. Infraport v Looxu tedy získává o to více kladných bodů. Oslavné ódy ale zaslouží hlavně správa energie a nabíjení. Fujitsu-Siemens sice k Looxu dodává standardní adaptér, ovšem strojek lze povolením funkce nabíjení z počítače dobíjet i pouhým připojením k USB. Je do nebe volající, že takto triviální nápad ještě nedokázali implementovat všichni producenti fotoaparátů, MP3 přehrávačů a všech ostatních hi-tech udělátek, k nimž ke každému potřebujete jinou nabíječku s alespoň dvoumetrovým kabelem. Výdrž baterie sice neláme rekordy a velice těžko se dá nějak popsat, protože při takové variabilitě využití se bude individuálně velmi lišit, nicméně dva dny bez vypnutí Loox zvládne. Vzhledem k výbavě a eleganci Looxu se mu ale dá tato nižší hodnota odpustit.
Na celém PDA nejvíce udivuje úžasná provázanost technologií. Po dobu, kdy jsem jej měl k dispozici, jsem z nahrazených digitálních vychytávek nepoužil prakticky ani jedinou, a nejdůležitější na tom je, že zcela dobrovolně. Když jsem měl před časem k dispozici předchůdce tohoto Looxu, na závěr recenze jsem se zamyslel nad možností implementovat v budoucnu GSM modul do kapesního počítače, a tedy ohrožením mobilů touto technologií. Inu, budoucnost právě dorazila a mobily se mohou začít třást.

Klady
+ obrovská šíře využití
+ design
+ provázanost technologií
+ výbava

Zápory
– hmotnost
– menší výdrž baterie

Fujitsu-Siemens Pocket Loox T830
Rozměry: 126 x 64 x 21 mm
Hmotnost: 190 g
Procesor: Intel PXA270 416 MHz s mikroarchitekturou Intel Xscale
Systémová paměť: 64 MB (RAM), 128 MB (ROM)
Rozhraní : UMTS/GSM/GPRS EMP U250 Bluetooth 2.0, LAN, Wi-Fi 802.11b/g
Displej: 2,4“ dotykový displej TFT, 240 x 240 pixelů, 65 536 barev
Vyzvánění: polyfonní a MP3/WAV (vestavěné tiché upozornění)
Fotoaparát: 2MPx s automatickým ostřením
Kamera: VGA (640 x 480) pro videotelefonii přes UMTS
Rozšiřující sloty: karta SD/MM
Baterie: hlavní 1500 mAh
Operační systém: Microsoft Windows MobileTM 5.0 Phone Edition
Cena (bez DPH): 16 000 Kč