Mobilní = užitečný pro lékaře i pacienty

02. prosince 2013, 00:00 -
02. prosince 2013, 00:00

Mobilní technologie se systematicky stále více uplatňují i ve zdravotnictví, kde podobně jako jinde nejen zrychlují a zkvalitňují komunikaci, ale umožňují i získávat nová, velmi cenná data. To samo o sobě přináší úplně nové možnosti ve sdílení informací mezi zdravotníky a pacienty. Jak takové technologie mohou zlepšit každodenní realitu návštěvy lékaře nebo pobyt v nemocnici?

Dostupnost informací se pro nás stala za poslední desítku let s rozvojem mobilních zařízení přirozeností. Neplatí to tak ale ve všech oblastech. Představme si situaci, kdy čekáte na výsledky nějakého vyšetření či testu a snažíte se dovolat lékaře. Když už se ho dovoláte, je velmi malá pravděpodobnost, že bude mít vaše výsledky u sebe. Moderní technologie mohou tuto situaci změnit. Na trhu jsou dnes už k dispozici mobilní zařízení, která mají real time přístup k pacientským záznamům. Příkladem může být mobilní řešení Ness MediOmnia, díky kterému lékaři a zdravotní sestry mají všechny záznamy pacienta včetně obrazových informací (rentgeny, denní záznamy, laboratorní výsledky, záznamy o průběhu měření vitálních funkcí nebo užívání předepsaných léků) k dispozici přímo u sebe. Ness MediOmnia přináší víc – je to sada užitečných nástrojů pro denní rutinní práci zdravotníka. Lékaři a zdravotní sestry mohou pomocí mobilních zařízení přistupovat k elektronickým záznamům pacienta, nahlížet do kalendáře, do dokumentace či dalších katalogů apod.

Nové technologie ale nepřinášejí možnosti jenom v oblasti komunikace. Dnešní komunikační technologie zjednodušují dostupnost telemonitoringových služeb i pro běžné uživatele. Výrazně tak mohou měnit náš každodenní život a přinášet ve zdravotní a sociální péči zcela nové možnosti. Díky novým telemonitoringovým službám je možná intenzivní a maximálně bezpečná péče o pacienta téměř nezávisle na místě. Příkladem může být služba MediMonitor pro vzdálený monitoring, která umožňuje na dálku sledovat zdravotní stav jednotlivců či skupin pacientů a klientů sociální péče, snímat hodnoty vitálních funkcí či monitorovat jejich pohyb nebo stav domácího prostředí. Hodnoty jsou pak přenášeny do dohledových systémů a mohou být předávány do dalších nemocničních, ambulantních nebo dispečerských systémů. Dostupnost těchto technologií dovoluje využití nejen ve zdravotních a sociálních zařízeních, ale přináší nové možnosti také do domácí péče:

MOBILNÍ MONITORING VITÁLNÍCH FUNKCÍ (Mobile Vital Sighs Monitoring)

Kontinuální monitoring hodnot fyziologických funkcí pacientů po lékařských zákrocích reaguje na překročení mezních hodnot při pooperačních stavech a informuje ošetřující zdravotníky.

LÉČBA CHRONICKÝCH NEMOCÍ (Mobile Chronical Disease Management)

Řešení pro podporu léčby chronických nemocí, jako jsou například chronická obstrukční plicní nemoc, cukrovka nebo chronické srdeční selhání, umožňuje přenos naměřených hodnot do dohledových systémů s účty pacientů. Zařízení zasílá upozornění při překročení kritických hodnot, připomíná měření a medikace a nabízí další analýzu dat. Nezpochybnitelný přínos prokázaly výsledky studie In-time, zveřejněné na letošním kongresu Evropské kardiologické společnosti v Amsterodamu německým profesorem G. Hindricksem, podle níž u kontrolního vzorku poklesla úmrtnost pacientů s implantovaným kardioverterem při monitoraci z 27,5 procenta na 18,9 procenta.

DOMÁCÍ PÉČE (Mobile Home Care)

Péče o dlouhodobě nemocné, stárnoucí a handicapované pacienty je vždy náročná.

Mobilní monitoring nesleduje jen hodnoty vitálních funkcí, ale může reagovat na kouř či plyn v domácích prostorách pacienta nebo sledovat jeho pohyb.

MONITOROVÁNÍ FYZICKÉ KONDICE (Mobile Physical Condition Monitoring – Wellness & Fitness)

Klientům programů pro zlepšení fyzické kondice jsou průběžně monitorovány tělesné parametry (hmotnost, tuk, výkon při zátěži…). Podle výsledků terapeuti upravují fyzické aktivity a životosprávu.

Včasnost správné informace může být – zejména ve zdravotnictví – někdy i otázkou života. Jsou ale situace, kdy je potřeba informaci rozeslat větší skupině lidí a mít jistotu, že zpráva byla doručena. Pro tyto případy není možné spoléhat na běžné rozesílání SMS. Na trhu jsou už dostupné různé systémy, Ness v této oblasti poskytuje službu MediSMS. Toto řešení přináší hned několik zajímavých funkcí. Aplikace umožňuje vytvořit a uložit typizované zprávy pro různé události a v okamžiku potřeby je pak rychle odeslat předem připraveným skupinám adresátů. Uložené údaje lze kdykoli měnit nebo mazat.

Rozesílání zpráv se spouští buď z webové konzoly, nebo unikátním způsobem na dálku pomocí SMS odeslané z mobilního telefonu autorizovaného uživatele.

Výkon a schopnosti mobilních zařízení z nich vytvořily novou složku běžného života – stávají se našimi osobními asistenty a pomocníky. Zvykli jsme si na tuto úlohu v organizaci komerčních procesů, připouštíme ji v osobním životě, v osobních financích i neformální komunikaci. Zvykejme si, že mohou ovlivňovat také životní situace související s péčí o zdraví. Pacientům posilují pocit jistoty a nepochybně zvyšují míru osobního komfortu. Lékařům přinášejí možnost efektivní organizace pracovního času a zvýšení výkonu, urychlují přístup k informacím a usnadňují řízení procesu diagnostiky a léčby. Plátcům (pojišťovnám a jejich klientům) to pak umožňuje zajistit rostoucí objem péče bez výraznějšího růstu nákladů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít