Mobilní pokrok v mezích bezpečnosti

09. června 2014, 00:00 - Jan Čaboun
09. června 2014, 00:00

V soukromých firmách i ve veřejné správě rychle stoupají počty smartphonů a tabletů s rozmanitými operačními systémy. Nová mobilní zařízení stále více doplňují a často i nahrazují firemní počítače. Zaměstnanci si mnohdy sami určují, na jakém zařízení chtějí pracovat. Není důvod tyto technologické trendy nepodporovat, obzvlášť když pomáhají zvyšovat pracovní výkonnost.

Firemní koncept IT ale s tímto vývojem začal pociťovat potřebu nástrojů pro zajištění mobilní bezpečnosti a efektivní správu a nastavování mobilních zařízení, pro přístup k firemnímu e-mailu a kalendáři nebo pro využívání certifikátů a VPN. Zároveň bylo třeba zlepšit podporu uživatelů-zaměstnanců v případě řešení bezpečnostních a technických problémů. A samostatnou kapitolou jsou firemní data, obzvláště ta citlivá, která se přístupností na mobilních zařízeních stávají významným bezpečnostním rizikem.

To jsou přesně situace, kdy přichází ke slovu řešení pro správu mobilních zařízení (MDM – mobile device management), které pomáhá zvýšit bezpečnost dat ve firemních mobilních zařízeních s různými operačními systémy, zkvalitnit IT podporu zaměstnanců a umožnit jim bez problémů využívat pro práci i jejich vlastní mobilní telefon nebo tablet.

Ucelené řešení pro vzdálenou správu firemních mobilních zařízení, které pracuje jako součást firemní IT infrastruktury, umožňuje sjednotit a centralizovat správu telefonů a tabletů s různými operačními systémy v reálném čase. Dokáže průběžně sledovat provoz jednotlivých zařízení a proaktivně upozornit uživatele na nebezpečí překročení limitů pro hovory, SMS či data. Omezuje rizika zneužití firemních dat v případě ztráty nebo odcizení telefonu a zlepšuje podporu uživatelů mobilních telefonů při řešení jejich případných problémů.

Dokáže také zjednodušit přístup k firemnímu e-mailu a kalendáři, umožňuje správu firemních dokumentů a aplikací v mobilních zařízeních…

I když jsou to všechno kroky vedoucí ke zjednodušení a zrychlení práce na mobilních zařízeních, hlavním cílem je bezpečnost. Administrátor může provést řadu úkonů, jako je například vzdálené uzamčení, lokalizace nebo smazání mobilního zařízení v případě bezprostředního ohrožení dat. V soukromých telefonech může smazat jen ta data, která jsou firemního charakteru (selective wipe).

Zároveň je možné definovat přesný seznam konkrétních mobilních zařízení, která mohou mít přístup k firemnímu e-mailu a kontaktům, případně i k ostatním systémům/aplikacím (CRM, ERP…). Také v případě jakékoli odchylky od požadované bezpečnostní politiky je možné úplně zakázat přístup k těmto firemním systémům a aplikacím. Všechna nastavení mobilních zařízení lze přitom provádět vzdáleně, tedy bez nutnosti jejich fyzické přítomnosti.

To všechno jsou možnosti mobile device managementu, které mohou mít pro fungování řady společností zásadní význam. Přitom jak vyplynulo i z nedávného nezávislého průzkumu společnosti Ness Technologies, většina firem je stále ještě ochotna investovat do rozvoje svého podnikání, ale už zapomíná na rozpočet IT bezpečnosti. Právě ta však může byznys firmy ohrozit fatálním způsobem. Tak jako firemní data včetně těch citlivých byla dříve ve firmě chráněna v počítačích a systémech, dnes je to nutné i na mobilech a tabletech. Riziko jejich zneužití v případě ztráty nebo odcizení je větší než kdykoli v minulosti. Je na každém vlastníkovi takových dat, aby se o ně – ve svém vlastním zájmu – náležitě postaral. Technologie mu i v tomto jdou naproti. l

O autorovi| Jan Čaboun, Ness Technologies

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít