Mlha nad severočeskou šmelinou - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Mlha nad severočeskou šmelinou

, Táňa Králová,
Mlha nad severočeskou šmelinou
Zdroj: Euro.cz

Za machinace s majetkem státu je obžalovaný konkurzní správce. Aféra ovšem sahá do vyšších pater.

Podjatí soudci a nemocný advokát. Z těchto důvodů momentálně vázne start soudních jednání o podvodu se státními pozemky na Litoměřicku, na který upozornil týdeník Euro. Státu přičiněním jeho úředníků vznikla škoda v desítkách milionů korun. Machinace na severu Čech se provalily před dvěma lety, jejich náprava a potrestání viníků je ale v nedohlednu. Možná i kvůli tomu, že rozuzlení severočeského komplotu není v zájmu některých vlivných lidí. Minimálně pozoruhodný je v této souvislosti fakt, že se nemůže najít soudce, který by se případu ujal. Co mezitím dělají osoby, jejichž jména jsou se spletitou kauzou spojena?
Michal Bednařík, bývalý konkurzní správce zkrachovalého státního zemědělského podniku Střížovice a hlavní postava těžko uvěřitelného příběhu, je obžalovaný. Trestného činu se měl dopustit nezákonným rozprodejem státního majetku hluboko pod cenou a způsobit škodu za téměř šedesát milionů korun. Hrozí mu trest odnětí svobody na dva až osm let.
Správci Bednaříkovi šlo na ruku ministerstvo zemědělství (MZe) v době, kdy mu šéfoval Petr Gandalovič (ODS), bývalý ústecký primátor. Gandalovič nedávno vyměnil poslaneckou lavici za sídlo českého velvyslance ve Washingtonu. Vysoce postavený úředník Jan Ludvík, kterého Gandalovič jmenoval do funkce ředitele odboru zakladatelské činnosti, brzy poté podepsal listinu, bez níž by Bednařík neprodal ani milimetr půdy. Nadřízeným Ludvíka byl v době jeho nástupu na MZe ekonomický náměstek Ivo Vrzal, jehož Gandalovič vyměnil za Petra Kušnierze. Ten letos na jaře skončil ve vazbě pro podezření, že se jako ředitel ústeckého úřadu pro rozdělování evropských dotací zapletl do korupčního skandálu. Ředitele Ludvíka odvolal z funkce šéf agrárního resortu v úřednické vládě Jakub Šebesta, nominovaný ČSSD. Ludvík se znovu vrátil do křesla za vládnutí současného ministra Ivany Fuksy (ODS). Ten tvrdí, že o Střížovicích a roli svého podřízeného v této kauze nic neví.

Stručná připomínka
V roce 2008, celých osm let po vyhlášení konkurzu na státní podnik Služby pro zemědělství Střížovice, správce Bednařík obrovsky rozšířil konkurzní podstatu. V minulosti přitom pro nedostatek majetku navrhoval konkurz zrušit. Díky Prohlášení MZe byla najednou podstata Střížovic téměř bezedná. Ministerská listina totiž neobsahovala seznam konkrétních parcel, ale soupis 172 katastrálních území z Litoměřicka. Bednařík si pak sám sepsal konkrétní pozemky a jejich výčet na 66 stranách předložil na litoměřický katastrální úřad. Ten Bednaříkovi pozemky zaplomboval, aniž by požadoval doložení vlastnických práv. Šlo přitom o majetek, který měl na listu vlastnictví státní Pozemkový fond ČR. Katastrální úřad svou vstřícností Bednaříkovi umožnil bleskový prodej několika parcel „náhodným“ zájemcům.
S vědomím dozorujícího krajského soudce Jiřího Bednáře prodal Bednařík úrodná pole doslova za hubičku. Kupříkladu místní těžař písku Lubomír Kruncl takto získal státní pozemky, skrývající ložiska písku, za tři čtvrtě milionu korun. Odborný posudek je přitom ocenil na 8,4 milionu korun.

Podjatost. A co dál?
Policisté popsali podezřelé působení konkurzního správce Bednaříka na čtyřech tisících stranách. Litoměřický státní zástupce Radek Bělor spis studoval podstatně delší dobu, než původně předpokládal. Na konci dubna pak Bednaříka obžaloval. Dodnes ovšem Okresní soud v Litoměřicích nestanovil termín hlavního líčení a spis si tamní soudci předávají jako horký brambor. Magistra Halka Lacinová, která případ dostala, ho už kvůli podjatosti nemá. „Nemůže věc projednávat, protože obžalovaného znají její rodiče,“ vysvětluje vyloučení Lacinové místopředsedkyně litoměřického soudu Jana Márová. Bednaříkovu kauzu převzal kolega Lacinové Josef Knotek. Také on z případu vycouval. „Figurují v něm jako svědci moji kamarádi. Nebylo by to objektivní,“ řekl týdeníku Euro Knotek.
„Věc rozhodně netrpí žádnými průtahy,“ ujišťuje Márová. Tvrdí, že třicetidenní lhůta, během níž má soudce konat, byla naplněna již tím, když se soudkyně Lacinová z případu vyloučila. Doktorka Márová ale ještě zřejmě nevěděla, že se případu pro podjatost dobrovolně odstoupil soudce Knotek. „Včera jsem to napsal a dnes rozešlu,“ uvedl Knotek minulou středu. Termín hlavního líčení, na kterém přijde na přetřes Bednaříkova kauza, je tedy zatím ve hvězdách.

Stát se přetahuje sám se sebou
Zpoždění nabírá také posouzení žalob, jež kvůli ztraceným parcelám podal Pozemkový fond. Domáhá se vyloučení sporných pozemků z konkurzní podstaty Střížovic, kterých se nechce vzdát ani nový správce zkrachovalého státního podniku, pražská společnost Insolv. Poprvé mělo soudní jednání o vylučovací žalobě proběhnout v březnu, další termín byl stanovený na 22. června. Pro nemoc advokáta zastupujícího společnost Insolv je líčení odročeno na 21. září.
Obě strany, které se přetahují o zemědělské parcely státu – Pozemkový fond a Insolv – se pokusily rovněž o mimosoudní jednání. Skončilo však neúspěchem. Ani jeden z účastníků sporu se nechce k případu do rozhodnutí soudu vyjadřovat. Věc bude posuzovat Krajský soud v Ústí nad Labem. Tedy tentýž soud, jenž neuhlídal čilého správce Bednaříka. Dozorující soudce Jiří Bednář mu povolil prodej bez dražby a spokojil se se zmíněným Prohlášením MZe a Bednaříkovým vlastním čestným prohlášením k sepsaným nemovitostem. Bednář zakázal Bednaříkovi prodej parcel až poté, co se ozval dotčený Pozemkový fond.
Místopředsedkyně ústeckého krajského soudu Iveta Hendrychová se už dříve kolegy Bednáře zastala. Je přesvědčena, že Bednář postupoval v souladu se zákonem. „Ze zkušeností správce i soudu z předchozího zpeněžování v tomto konkurzu jednoznačně vyplývá, že prodeje mimo dražbu byly výhodnější než snaha nemovitosti dražit,“ prohlásila Hendrychová. Právě za prodej pozemků pod cenou mimo dražbu byl ovšem bývalý konkurzní správce obžalován.
Obžalovaný Michal Bednařík je stále společníkem veřejné obchodní společnosti Konkurs CZ nabízející správu konkurzních podstat. Spolu s žateckým podnikatelem Jaroslavem Hladkým vlastní napůl realitní firmu Broggio. Regionální mediální magnát Hladký je většinovým vlastníkem společnosti Ohře Media. Přes ni nabízel Bednařík k prodeji pozemky, které zařadil do konkurzní podstaty Střížovic. Alespoň to tvrdil při policejním výslechu. Aktivní Bednařík mimo jiné vybral z účtu spravované podstaty deset milionů korun. Měl prý strach, aby střížovická konkurzní podstata při krachu Raiffeisenbanky nepřišla o peníze. Najde se konečně soudce pro tento dojemný příběh?