Mlčení pandy

29. února 2016, 00:00 - Pavel Páral
29. února 2016, 00:00

Neprůhledná vlastnická struktura CEFC komplikuje čínské investice v Česku

Čínská investice do J&T Finance Group se zadrhla. Ačkoli příslušná dohoda byla za přítomnosti českého a čínského prezidenta podepsána již předloni na podzim a předpokládala, že energetický gigant CEFC získá v česko-slovenské finanční skupině třicetiprocentní podíl, drží dodnes pouze 9,9 procenta. Důvodem je především skutečnost, že Číňané dosti nepochopitelně zatím nepodali žádost o schválení vstupu u České národní banky (ČNB) a evropského bankovního dohledu, což je při překročení desetiprocentního podílu nezbytné.

V žádosti musejí především odhalit skutečné vlastníky CEFC, jimiž mají být údajně fyzické osoby, a doložit legální nabytí prostředků sloužících k investici. Společnost CEFC je přitom považována za firmu, která má blízko k vysokým čínským vojenským a stranickým kruhům a ve veřejných zdrojích se toho o ní dá zjistit velmi málo. Podle informací týdeníku Euro lze očekávat, že žádost bude podána do konce března, kdy má Prahu navštívit na pozvání Miloše Zemana čínský prezident Si Ťin-pching.

Vlastnický rébus

Přesvědčit bankovní dohled o křišťálové čistotě čínské společnosti asi nebude úplně jednoduché. Jak již týdeník Euro napsal, podle oficiálních firemních materiálů založil China Energy Fund Committee současný osmatřicetiletý šéf jejího představenstva Jie Ťien-ming. O jeho minulosti se moc neví, kromě toho, že musí mít velmi silné politické a vojenské krytí. Některé čínské zdroje tvrdí, že Jie Ťienming je vnukem muže, jenž se po smrti Mao Ce-tunga největší měrou přičinil o pád takzvaného Gangu čtyř, za jehož dvouleté vlády se ještě zintenzivnil teror Maovy kulturní revoluce. Maršál Jie Ťien-ling se poté sám stal jedním z vůdců takzvané druhé generace.

Maršál Jie si v půli sedmdesátých let vysloužil oddanost svých spojenců, budoucích postmaovských prominentů Teng Siao-pchinga a Si Čung-süna; první z nich se zanedlouho stal vůdcem celé země, druhý z nich je otcem dnešního prezidenta Si Ťin-pchinga, který za měsíc přijede do Prahy.

Spojení s čínskými mocenskými strukturami (hovoří se zejména o politicky velmi vlivném vojenském zpravodajství) samozřejmě vyvolává pochybnosti o tom, odkud vzala údajně šestá největší privátní společnost v Číně prostředky na svůj vzestup a kdo jsou její skuteční akcionáři. Zatím jako jediný známý vlastník vystupuje Jie Ťien-ming, nicméně akcionářů má být několik.

A protože nabytí více než deseti procent akcií J&T Finance Group (JTFG) musí posvětit nejen ČNB, ale i Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), je na stole zřejmě nemalý problém.

Žádný z dohledů tradičně není ochoten ustupovat případným politickým tlakům, které zejména na domácí scéně lze očekávat. Čínské investice jsou výkladní skříní politiky prezidenta Zemana a je to prezident, kdo jmenuje bankovní radu ČNB, a budoucí guvernér Jiří Rusnok je na Hradě častým hostem.

Přesto prověřování bude evidentně velmi tvrdé.

V případě, že se CEFC nepodaří vše řádně doložit, zavání to docela slušným politickým skandálem zasahujícím nepřímo samotný vrchol čínské politické scény. Svolení k vývozu kapitálu od čínských úřadů získala společnost CEFC již zhruba před rokem a dlouhé váhání při podání žádosti o navýšení kapitálu až na třicet procent v JTFG lze interpretovat jako obavu z toho, jak vše dopadne.

Českou národní banku nicméně protahování ohlášené transakce již nyní znepokojuje. Podle zdrojů týdeníku Euro zvláště kvůli J&T Bance, která v očekávání významného posílení kapitálu chystá silnou expanzi, aby byla schopna získané zdroje efektivně využít. Pokud by finance z jakéhokoli důvodu nedorazily, mohla by se ocitnout v potížích. To ale vylučuje Dušan Palcr z J&T. Spolupráce s CEFC podle něj funguje velmi dobře a navýšení kapitálu proběhne podle dohod, nicméně i pokud by se neuskutečnilo, je banka schopna otočit obchodní strategii zpět k původně plánovanému uměřenému konzervativnímu růstu bez jakýchkoli problémů a s ČNB si to prý vysvětlili.

Podle zdrojů týdeníku Euro má navíc čínská skupina CEFC v J&T uloženy značné prostředky ve zvláštních finančních instrumentech posilujících kapitál do doby úpisu akcií. Spekuluje se, že výše částky dosahuje tří miliard eur, což v korunách představuje sumu 81 miliard. Desítky miliard korun ale dělají finanční skupině těžkou hlavu, protože je do okamžiku transformace na kapitál musí čínským investorům zhodnocovat dohodnutým úrokem. A to v prostředí nulových úrokových sazeb není úplně jednoduché.

Občas to drhne

CEFC ale pasivně nečeká na spojenectví s J&T a investuje do českých aktiv miliardy, přičemž výsledky jsou z pohledu českého trhu někdy diskutabilní, zejména pokud jde o ceny, které jsou ochotni platit. Číňané zřejmě i z toho důvodu konečně pozměnili statutární orgány své dceřiné společnosti v Praze a novým prezidentem se stal čínský manažer Haiping Chen, který má patrně usměrňovat svého kolegu ve funkci Jaroslava Tvrdíka. Ve vedení CEFC pak zasedla i Marcela Hrdá, s níž Tvrdík spolupracoval již v Českých aeroliniích a naposledy působila jako šéfka Soukupovy TV Barrandov, odkud odešla velmi náhle. Vzápětí se však za Číňany do Soukupova impéria vrátila jako členka dozorčích rad v Emprese i Médeji.

Akvizice pokračují

Asi nejzajímavější akvizicí, o niž se momentálně CEFC pokouší, jsou strojírny Žďas. Ty začal loni v létě nabízet na trhu jejich vlastník, kterým jsou Železiarne Podbrezová kontrolované slovenským miliardářem Vladimírem Sotákem. Podle serveru Motejlek.com činila požadovaná cena v přepočtu dvě miliardy korun, což bylo evidentně velmi nadsazené, a zájemci nabízeli za firmu s obratem kolem tří miliard korun a ziskem pod sto milionů výrazně méně.

Na počátku letošního roku však padla nabídka od Číňanů na částku 70 milionů eur, což je velmi blízko Sotákovým představám. Druhým zájemcem o Žďas je investiční skupina Jet Investment Igora Faita. Podle názorů z trhu je čínská nabídka nadsazená zhruba o čtyřicet procent, ale zájem CEFC je údajně enormní a je zde zřejmě snaha stihnout dotažení transakce do termínu zmíněné prezidentské návštěvy v Praze, aby bylo co slavnostně podepisovat.

Na trhu se nicméně spekuluje o tom, že konečným cílem Číňanů není žďárská fabrika, ale její významný obchodní partner, kterým je Tatra Kopřivnice. Ovládnutí Žďasu by posílilo CEFC při případném vyjednávání s jejími majiteli, zbrojařem Jaroslavem Strnadem a průmyslníkem Reném Materou. Zajímavé je, že jim se získáním tehdy krachující automobilky pomáhali finančníci z J&T.

Značný zájem projevuje CEFC o hotelnictví. Zhruba před měsícem skupina dokončila akvizici luxusního hotelu Le Palais Art Hotel na pražských Vinohradech, který má začít sloužit především bohaté asijské klientele.

Budova hotelu Le Palais patří k architektonickým skvostům slohu belle époque z konce 19. století. Tehdy se na její výzdobě podílel i významný český malíř Luděk Marold. Hotel prodával italský developer Nino Altomonte.

Zálibu Číňanů v klasické evropské architektuře pak potvrzuje skutečnost, že v současnosti probíhá jednání o koupi slavného karlovarského Grandhotelu Pupp. U toho existuje specifická situace, protože jeho skutečný vlastník není dlouhodobě známý. Podle výroční zprávy za loňský rok byla majoritním vlastníkem s více než 67 procenty švýcarská banka M. M. Warburg Bank Schweiz. Její mluvčí Martin Wehrle ale tvrdí, že banka akciový podíl v hotelu už nedrží. Podle některých zdrojů byla vlastníkem dlouhá léta skrytě přes zahraniční finanční investory dvojice podnikatelů Jan Souček a Radovan Květ, kteří hotel otevřeně vlastnili v devadesátých letech, kdy jim patřil sklářský holding Bohemia Crystalex a porcelárny Porcela Plus. Po jejich krachu se z Varů oficiálně stáhli, ale nelze vyloučit, že stále patří mezi rozhodující akcionáře. V hotelnictví podniká i J&T prostřednictvím své společnosti Best Hotel Properties (BHP), vlastnící v Praze hotel Intercontinental. I s nimi CEFC od počátku o hotelnictví vyjednává. Ke konci roku však BHP prodala hotel Kempinski ve Štrbském Plese a Crown Plaza v Bratislavě za jeden a půl miliardy korun fondům Pavola Krúpy. To ale nemusí být konečná adresa.

Přesvědčit bankovní dohled o křišťálové čistotě čínské společnosti asi nebude úplně jednoduché. Číňané pozměnili statutární orgány své dceřiné společnosti v Praze. Novým prezidentem se stal čínský manažer Haiping Chen, který má patrně usměrňovat svého kolegu ve funkci Jaroslava Tvrdíka.

3 mld. eur Tolik si čínská skupina CEFC uložila u J&T ve zvláštních finančních instrumentech posilujících kapitál do doby úpisu akcií. A J&T je teď musí zhodnocovat.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít