Minoritáři neuspěli - Euro.cz

Přihlášení

Minoritáři neuspěli

, Vadim Fojtík,
Minoritáři neuspěli
Zdroj: Euro.cz

Paramo

Menšinoví vlastníci společnosti Paramo na mimořádné valné hromadě firmy, která se konala na jejich žádost, neuspěli. Nepodařilo se jim změnit stanovy ani získat více informací o hospodaření rafinerie a jejím dalším vývoji.
Společnost Middle Europe Investments (MEI) spolu s dalšími minoritními akcionáři požadovala změnu stanov, aby mohla sama nebo prostřednictvím pověřené osoby prověřovat stav společnosti. Valná hromada však byla proti. Minoritní vlastníci neuspěli ani s dalšími požadavky, aby valná hromada projednala výroční zprávu z loňského roku a rovněž předpokládaný vývoj společnosti Paramo. „Podle právní analýzy to do působnosti valné hromady nepatří. Je to přesně podle obchodního zákoníku,“ řekl agentuře ČTK generální ředitel Parama Ivan Ottis.
Akcie Parama vlastní ze 73 procent Unipetrol, tři procenta drží PKN Orlen, MEI ovládá zhruba patnáct procent akcií. Menšinoví akcionáři si stěžují, že podnik nepřípustně zvýhodňuje svého většinového vlastníka, firmu Unipetrol. Tvrdí, že některé uzavřené kontrakty jsou nevýhodné, navíc se obávají, že po převzetí Unipetrolu skupinou PKN Orlen může v Pardubicích skončit výroba olejů. Respektive že ji PKN přesune do Polska.
Nizozemská MEI považuje výsledek mimořádné valné hromady za neuspokojivý a zvažuje další právní kroky, jak své požadavky prosadit. (foj)

Diskuze