Ministři chtějí víc - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ministři chtějí víc

, Vadim Fojtík,
Ministři chtějí víc
Zdroj: Euro.cz

ČEZ/ Severočeské doly

PRAHA (foj, pp) – Elektrárenská společnost ČEZ nabídla státu za jeho zhruba pětapadesát procent akcií Severočeských dolů přibližně devět miliard korun. Týdeníku EURO to potvrdil dobře informovaný zdroj. Zároveň dodal, že vláda není s nabídkou ČEZ spokojena a chce s firmou pokračovat v dalších jednáních. „Ministři chtějí za doly minimálně deset miliard,“ vysvětlil zdroj. Generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman se nechtěl k nabídce firmy vyjádřit.
Společnost ČEZ předložila Fondu národního majetku nabídku na koupi většinového podílu ve státní společnosti Severočeské doly v pondělí 29. srpna. Vláda dala v červenci firmě ČEZ, která v dolech drží 37procentní akciový podíl, tříměsíční exkluzivitu.
Analytici v minulosti odhadovali, že stát za svůj 56procentní podíl může získat osm až deset miliard korun. „Půjde o jednu z největších investic realizovaných v České republice. Faktické vlastnictví nám dává větší jistotu pro spolehlivý provoz elektráren v budoucnu,“ komentoval v pondělí nabídku ČEZ Martin Roman.
Severočeské doly jsou největší tuzemskou hnědouhelnou firmou s loňskou produkcí 22 milionů tun a téměř polovičním podílem na trhu s hnědým uhlím. Více než tři čtvrtiny uhlí firma dodává právě pro tepelné elektrárny ČEZ.