Miliony pro malé - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Miliony pro malé

, Pavel Hanslíček,
Miliony pro malé
Zdroj: Euro.cz

Česká spořitelna

PRAHA (hns) – Prostřednictvím nového fondu Genesis Private Equity Fund (GPEF) investuje Česká spořitelna (ČS) deset milionů eur (asi 320 milionů korun) do kapitálové podpory rozvoje malých a středních firem (SME). „ČS drží podíl v GPEF třetinový podíl a jde již o druhý fond rizikového kapitálu, do něhož investujeme v rámci programu TOP Kapitál,“ uvedl náměstek generálního ředitele ČS Gernot Mittendorfer.
Program zahájila spořitelna koncem loňského roku a hodlá v jeho rámci během dalších čtyř až šesti let vložit do podpory rozvoje malých a středních firem celkem miliardu korun. Prostřednictvím GPEF investují i další investoři: EBRD, Evropský investiční fond či LNM Invest. Fond tímto způsobem získal 30 milionů eur, jeho cílová velikost je ještě o deset milionů eur více. První fond rizikového kapitálu, který ČS založila koncem minulého roku, byl Czech TOP Venture Fund (EURO 2/2003).
Zdá se, že se Česká spořitelna snaží významně účastnit na financování SME – meziročně totiž zvýšila svoji úvěrovou angažovanost v tomto sektoru o deset procent na téměř 20 miliard korun. O tento rostoucí segment české ekonomiky usilují i ostatní tuzemské banky.