Milionové děti

08. ledna, 00:00 - RED
08. ledna, 00:00

Existuje ještě něco trapnějšího než být chycen za ruku při krádeži v samoobsluze? Bývalá poslankyně ČSSD a zastupitelka města Ústí nad Labem Zuzana Kailová dokázala, že ano. Policie ji obvinila, že kradla na vítání občánků. Stejnojmenná zakázka byla v letech 2012 a 2014 prý předražená, a Kailová se tak řadí po bok dalších aktérů, nepravomocně odsouzeného exprimátora Víta Mandíka a někdejšího radního Josefa Macíka (oba ČSSD).

Policie by si byla na paní Kailovou posvítila už dříve, ale chránila ji poslanecká imunita, což mimochodem ukazuje, jak důležitý nástroj ona imunita je.

Celá šlamastyka s vyděláváním na dětech se měla podle policie odehrát tak, že ústecký magistrát vypsal na akci veřejnou zakázku, oproti původně osloveným pěti firmám se do ní ale přihlásila další a radnice soutěž zrušila.

Následně pak město svěřilo zakázku administrátorovi a do soutěže se přihlásila jen společnost Darothore, které pak rada města zakázku přidělila. Společnost měla během tří let získat pět milionů korun, služby ale byly podle policie nadhodnocené. Město nakonec vyplatilo jen jednu část, zhruba 1,7 milionu korun, pak od smlouvy odstoupilo.

Zuzana Kailová svoji vinu popírá, stejně jako ostatní obžalovaní. Pro ústecké obyvatele je tahle historka ale dost stigmatizující. Protože jak se má jejich život ubírat k poctivosti a pravdomluvnosti, když začal takovouhle vykrádačkou?

Jednou to budou moci použít jako polehčující okolnost.

Kde je Marek?

Když se bezprostředně po volebním vítězství šéf ANO Andrej Babiš začal shánět po autorovi své kampaně, aby ho objal, ptal se, kde je Marek. Stejná otázka je ale na stole i nyní, více než dva měsíce po volbách. Kde je marketingový guru Marek Prchal? Odpověď je nabíledni. Marek je všude. Nejenže má na starost marketingové aktivity hnutí ANO, ale jak se postupně tato politická divize holdingu Agrofert přesunula do Strakovy akademie, začaly tam zasahovat i spáry Marka Prchala. Zkrátka výstupy vládních análů nemohou být stejné jako dřív a musejí dostat ten správný marketingový drive. Na jedné straně je to dobře. Konečně se budou ty zprávy či proslovy dát číst. Na druhé ale stále platí kletba Prchalových konkurentů z oboru, kteří říkají, že za službu ďáblu jde člověk vždycky do pekla, byť by to byl jeho nejpovedenější marketingový projekt.

Personální průvan na průmyslu

Personální čistka se s příchodem nového roku odehrála na ministerstvu průmyslu a obchodu. Její rozsah je patrný z nově zveřejněné organizační struktury úřadu. Jména pěti ze šesti náměstků ministra zůstávají nevyplněna. Svou pozici si udržel pouze náměstek pro zahraniční obchod Vladimír Bartl, kterého podle informací Odposlechu zachránilo to, že se těší důvěře premiéra Andreje Babiše. Naopak ostatní museli sbalit své věci do kartonové krabice. Na ministerstvu pravděpodobně skončí i zkušení úředníci - náměstkyně pro energetiku Lenka Kovačovská, náměstek s odpovědností za evropské fondy a investiční pobídky Tomáš Novotný či bývalý náměstek a šéf správní sekce Jiří Havlíček, který po rezignaci Jana Mládka dočasně povýšil na ministra. Ředitelé jednotlivých odborů zůstávají vesměs na svých místech, ale i zde jsou čtyři jména nevyplněna. Čistka se podle zdroje Odposlechu odehrála v emotivní náladě, kdy létaly nadávky a slzy tekly proudem. Hlavním iniciátorem personálního průvanu prý není nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Huner, ale jistá Veronika Kramaříková. Bývalá šéfka kanceláře premiéra Jana Fischera a později vicepremiéra Pavla Bělobrádka totiž přechází právě na resort průmyslu. 1

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Na západ, soudruhu! Svezli jsme se legendárním autobusem Š1…
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se nezapomíná (první jízdní dojmy)
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Technologie
Xbox One nebyl nikdy levnější než teď. Základní verze je za 5000 Kč
Stáhněte si zdarma PC hru Medal of Honor: Pacific Assault
Marvell uvádí na trh čipy pro 400Gb/s Ethernet. Datacentra čeká velké zrychlování
Google, Facebook, Amazon. Digitální daň z obratu velkých firem v EU má být tři procenta
Lamax Pax X-1 a Energy Sistem Earphones 1: sluchátka bezdrátově a levně (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče