Milionové děti

08. ledna, 00:00 - RED
08. ledna, 00:00

Existuje ještě něco trapnějšího než být chycen za ruku při krádeži v samoobsluze? Bývalá poslankyně ČSSD a zastupitelka města Ústí nad Labem Zuzana Kailová dokázala, že ano. Policie ji obvinila, že kradla na vítání občánků. Stejnojmenná zakázka byla v letech 2012 a 2014 prý předražená, a Kailová se tak řadí po bok dalších aktérů, nepravomocně odsouzeného exprimátora Víta Mandíka a někdejšího radního Josefa Macíka (oba ČSSD).

Policie by si byla na paní Kailovou posvítila už dříve, ale chránila ji poslanecká imunita, což mimochodem ukazuje, jak důležitý nástroj ona imunita je.

Celá šlamastyka s vyděláváním na dětech se měla podle policie odehrát tak, že ústecký magistrát vypsal na akci veřejnou zakázku, oproti původně osloveným pěti firmám se do ní ale přihlásila další a radnice soutěž zrušila.

Následně pak město svěřilo zakázku administrátorovi a do soutěže se přihlásila jen společnost Darothore, které pak rada města zakázku přidělila. Společnost měla během tří let získat pět milionů korun, služby ale byly podle policie nadhodnocené. Město nakonec vyplatilo jen jednu část, zhruba 1,7 milionu korun, pak od smlouvy odstoupilo.

Zuzana Kailová svoji vinu popírá, stejně jako ostatní obžalovaní. Pro ústecké obyvatele je tahle historka ale dost stigmatizující. Protože jak se má jejich život ubírat k poctivosti a pravdomluvnosti, když začal takovouhle vykrádačkou?

Jednou to budou moci použít jako polehčující okolnost.

Kde je Marek?

Když se bezprostředně po volebním vítězství šéf ANO Andrej Babiš začal shánět po autorovi své kampaně, aby ho objal, ptal se, kde je Marek. Stejná otázka je ale na stole i nyní, více než dva měsíce po volbách. Kde je marketingový guru Marek Prchal? Odpověď je nabíledni. Marek je všude. Nejenže má na starost marketingové aktivity hnutí ANO, ale jak se postupně tato politická divize holdingu Agrofert přesunula do Strakovy akademie, začaly tam zasahovat i spáry Marka Prchala. Zkrátka výstupy vládních análů nemohou být stejné jako dřív a musejí dostat ten správný marketingový drive. Na jedné straně je to dobře. Konečně se budou ty zprávy či proslovy dát číst. Na druhé ale stále platí kletba Prchalových konkurentů z oboru, kteří říkají, že za službu ďáblu jde člověk vždycky do pekla, byť by to byl jeho nejpovedenější marketingový projekt.

Personální průvan na průmyslu

Personální čistka se s příchodem nového roku odehrála na ministerstvu průmyslu a obchodu. Její rozsah je patrný z nově zveřejněné organizační struktury úřadu. Jména pěti ze šesti náměstků ministra zůstávají nevyplněna. Svou pozici si udržel pouze náměstek pro zahraniční obchod Vladimír Bartl, kterého podle informací Odposlechu zachránilo to, že se těší důvěře premiéra Andreje Babiše. Naopak ostatní museli sbalit své věci do kartonové krabice. Na ministerstvu pravděpodobně skončí i zkušení úředníci - náměstkyně pro energetiku Lenka Kovačovská, náměstek s odpovědností za evropské fondy a investiční pobídky Tomáš Novotný či bývalý náměstek a šéf správní sekce Jiří Havlíček, který po rezignaci Jana Mládka dočasně povýšil na ministra. Ředitelé jednotlivých odborů zůstávají vesměs na svých místech, ale i zde jsou čtyři jména nevyplněna. Čistka se podle zdroje Odposlechu odehrála v emotivní náladě, kdy létaly nadávky a slzy tekly proudem. Hlavním iniciátorem personálního průvanu prý není nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Huner, ale jistá Veronika Kramaříková. Bývalá šéfka kanceláře premiéra Jana Fischera a později vicepremiéra Pavla Bělobrádka totiž přechází právě na resort průmyslu. 1

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste ho letos odevzdali?
Loni lidé investovali do bydlení rekordní částku. Kolik to bylo?
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
Auta
Jeep Grand Commander je velké sedmimístné SUV. Ale zatím…
Nejlepší dieselová ojetina? Škoda Yeti a Škoda Superb Combi, myslí si Britové
Kolik stojí nezávislé topení do auta? 24 tisíc, ale i dvojnásobek
Lada 2107 křížená s buldozerem uklízí v Rusku ulice
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Technologie
GDDR6 od Hynixu už je reálně dostupná, ale na nižších taktech. První karty na 14 GHz?
Google bude na mobilech od léta dávat přednost rychlejším webům
Chrome a Firefox trápí doplňky-malwary, jichž je skoro nemožné se zbavit
Speciální odkaz může způsobovat různé problémy v iOS a macOS. Včetně zamrznutí zařízení
Opera umožňuje vybrat více stránek najednou nebo převzít tapetu z plochy
Hry pro příležitostné hráče