Milionové děti

08. ledna, 00:00 - RED
08. ledna, 00:00

Existuje ještě něco trapnějšího než být chycen za ruku při krádeži v samoobsluze? Bývalá poslankyně ČSSD a zastupitelka města Ústí nad Labem Zuzana Kailová dokázala, že ano. Policie ji obvinila, že kradla na vítání občánků. Stejnojmenná zakázka byla v letech 2012 a 2014 prý předražená, a Kailová se tak řadí po bok dalších aktérů, nepravomocně odsouzeného exprimátora Víta Mandíka a někdejšího radního Josefa Macíka (oba ČSSD).

Policie by si byla na paní Kailovou posvítila už dříve, ale chránila ji poslanecká imunita, což mimochodem ukazuje, jak důležitý nástroj ona imunita je.

Celá šlamastyka s vyděláváním na dětech se měla podle policie odehrát tak, že ústecký magistrát vypsal na akci veřejnou zakázku, oproti původně osloveným pěti firmám se do ní ale přihlásila další a radnice soutěž zrušila.

Následně pak město svěřilo zakázku administrátorovi a do soutěže se přihlásila jen společnost Darothore, které pak rada města zakázku přidělila. Společnost měla během tří let získat pět milionů korun, služby ale byly podle policie nadhodnocené. Město nakonec vyplatilo jen jednu část, zhruba 1,7 milionu korun, pak od smlouvy odstoupilo.

Zuzana Kailová svoji vinu popírá, stejně jako ostatní obžalovaní. Pro ústecké obyvatele je tahle historka ale dost stigmatizující. Protože jak se má jejich život ubírat k poctivosti a pravdomluvnosti, když začal takovouhle vykrádačkou?

Jednou to budou moci použít jako polehčující okolnost.

Kde je Marek?

Když se bezprostředně po volebním vítězství šéf ANO Andrej Babiš začal shánět po autorovi své kampaně, aby ho objal, ptal se, kde je Marek. Stejná otázka je ale na stole i nyní, více než dva měsíce po volbách. Kde je marketingový guru Marek Prchal? Odpověď je nabíledni. Marek je všude. Nejenže má na starost marketingové aktivity hnutí ANO, ale jak se postupně tato politická divize holdingu Agrofert přesunula do Strakovy akademie, začaly tam zasahovat i spáry Marka Prchala. Zkrátka výstupy vládních análů nemohou být stejné jako dřív a musejí dostat ten správný marketingový drive. Na jedné straně je to dobře. Konečně se budou ty zprávy či proslovy dát číst. Na druhé ale stále platí kletba Prchalových konkurentů z oboru, kteří říkají, že za službu ďáblu jde člověk vždycky do pekla, byť by to byl jeho nejpovedenější marketingový projekt.

Personální průvan na průmyslu

Personální čistka se s příchodem nového roku odehrála na ministerstvu průmyslu a obchodu. Její rozsah je patrný z nově zveřejněné organizační struktury úřadu. Jména pěti ze šesti náměstků ministra zůstávají nevyplněna. Svou pozici si udržel pouze náměstek pro zahraniční obchod Vladimír Bartl, kterého podle informací Odposlechu zachránilo to, že se těší důvěře premiéra Andreje Babiše. Naopak ostatní museli sbalit své věci do kartonové krabice. Na ministerstvu pravděpodobně skončí i zkušení úředníci - náměstkyně pro energetiku Lenka Kovačovská, náměstek s odpovědností za evropské fondy a investiční pobídky Tomáš Novotný či bývalý náměstek a šéf správní sekce Jiří Havlíček, který po rezignaci Jana Mládka dočasně povýšil na ministra. Ředitelé jednotlivých odborů zůstávají vesměs na svých místech, ale i zde jsou čtyři jména nevyplněna. Čistka se podle zdroje Odposlechu odehrála v emotivní náladě, kdy létaly nadávky a slzy tekly proudem. Hlavním iniciátorem personálního průvanu prý není nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Huner, ale jistá Veronika Kramaříková. Bývalá šéfka kanceláře premiéra Jana Fischera a později vicepremiéra Pavla Bělobrádka totiž přechází právě na resort průmyslu. 1


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co si pojistit před cestou do zahraničí?
Šmejdi v energetice lákají do aukcí nebo na dárky. Lidé platí tisíce korun
Otec dětí odmítá platit výživné. Co můžete dělat?
6 zásadních rozdílů mezi předčasným důchodem a předdůchodem
Kolik peněz si vyděláte, až odjedete na dovolenou?
Auta
Cena za rychlost: Kde dostanete nejlepší čas 0-100 km/h za…
Tatra 700: Poslední osobní Tatrovka byla ve své době nejrychlejším českým autem
Aféra Dieselgate: Německé úřady zadržely šéfa automobilky Audi
Nové Suzuki Jimny je takový malý a levný Mercedes-Benz třídy G
Pět vozů značky Škoda, ze kterých budou dobré a spolehlivé ojetiny
Technologie
AMD: APU budou mít nové ovladače méně často, aktualizace jen jednou za tři měsíce
Proč kopačky Lionela Messiho vypadají na různých televizorech jinak?
Zprávy pro Android přináší posílání SMS z počítače a snadné kopírování bezpečnostních kódů
Microsoft je s April Updatem spokojený, takže opatrnější řízená distribuce končí
Konference mDevCamp 2018 propojila vývojářskou komunitu a nabídla přes 20 přednášek [report]
Hry pro příležitostné hráče