Milionové chyby lékařů

01. prosince 2014, 00:00 - Adéla Čabanová
01. prosince 2014, 00:00

Odškodnění pacientů za špatnou péči vzroste až na dvojnásobek, cesta k němu ale může být složitější

Pacienti, kteří nemohou kvůli chybě při lékařském zákroku žít takový život jako dřív, mají šanci na výrazně vyšší odškodné než dosud. Stejně tak jejich rodiny.

Jenže je v tom háček – žádat o ně se možná prodraží a nebude tak snadné.

Vše souvisí se změnou, kterou přinesl nový občanský zákoník. Snížení společenského uplatnění mají podle nové úpravy hodnotit jedině specializovaní soudní znalci. Dříve mohl posoudit poškození pacienta přímo lékař, který jej léčil. Dělal to přitom za nízký poplatek. Česká lékařská komora už od jara jedná s ministerstvem spravedlnosti o tom, aby mohli snížení uplatnění znovu obodovat všichni lékaři a nemuseli kvůli tomu mít zvláštní placený kurz. V polovině listopadu se o tom vedla odborná debata na setkání při Nejvyšším soudě v Brně.

„Dříve mohl každý lékař dané odbornosti pacientovi za nízký poplatek vystavit potvrzení, kolik bodů mu náleží. Nově by to znamenalo, že by pacient musel hledat znalce s certifikátem, úhrada by pro něj asi nebyla tak nízká. Je to velké ztížení pro poškozené lidi,“ říká advokát Jan Mach, který spolupracuje s lékařskou komorou.

Hodnocení trvalého společenského uplatnění je ovšem složitější proces. Na rozdíl od bolestného tu není jasná tabulka, kam by se jednoduše zařadil pacient podle zdravotního stavu. Právě proto má být hodnoceno jen některými lékaři, ne každým.

Chyba dvakrát dražší I když i dříve soudy někdy přiřkly mimořádně vysoké odškodnění, všichni očekávají v dalších měsících jeho nárůst. Pravomocný rozsudek v tomto duchu zatím od platnosti nového občanského zákoníku nepadl. Nicméně metodika, kterou vytvořil Nejvyšší soud, výrazně upřesňuje obecná pravidla zákoníku.

„Takzvané bolestné se v základní výši proti dřívější vyhlášce více než zdvojnásobí. Za nejtěžší poškození, kdy třeba zůstává postižený ve vegetativním stavu, se předpokládá 400násobek průměrného měsíčního výdělku, což je něco přes deset milionů korun,“ uvádí Mach.

Další navýšení této částky je možné, pokud se například jedná o mladého člověka, který má celý život před sebou. Anebo třeba u talentovaného sportovce, který má za sebou drahý trénink.

Tím, že bylo odškodnění navázáno na průměrnou mzdu, se dá očekávat v průběhu let jeho další pomalý nárůst.

Kromě toho může vysoudit peníze každý člověk, kterému byl postižený blízký natolik, že kvůli jeho trápení sám trpí. Navíc rodina může žádat každý rok života postiženého pacienta o peníze na péči, ty se mohou u těžších případů také pohybovat ve statisících.

Lepší pojistka je nutnost Poškození pacienti se dočkají vyššího odškodnění, nemocnicím ovšem vzrostou náklady na pojištění. Například v pražské Nemocnici Na Bulovce už po platnosti nového občanského zákoníku proběhlo výběrové řízení na pojištění a cena se v této souvislosti zvýšila. Některé nemocnice to teprve čeká, dobíhají jim staré smlouvy s pojišťovnou.

„Změny občanského zákoníku a možné dopady si samozřejmě uvědomujeme a budeme se je snažit zohlednit ve výběrovém řízení po skončení tohoto smluvního období,“ uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný. Nejedná se přitom o žádné drobné. Velké nemocnice platí za pojištění pro případ poškození pacienta miliony korun ročně.

Pochopitelně jsou to peníze z veřejného zdravotního pojištění, jen ve výjimečných situacích na odškodné přispěje zřizovatel nemocnice, tedy většinou kraj nebo stát.

Řešit to musejí nejen nemocnice, které jsou v tomto ohledu nejrizikovější. Závažná chyba se samozřejmě může stát i jinde než na operačním stole. O tom, jak se popasovat s rizikem vyššího odškodnění, proto přemýšlejí i samostatní soukromí lékaři v ambulancích. Když lékař uvažuje, na jakou částku se pojistit, je to proti dřívějšku velký rozdíl.

„Kdo provozuje lékařskou ordinaci, musí si uvědomit, že když při poskytování zdravotní péče nějakou chybou závažně ublíží, může platit deset milionů korun, možná i trochu víc jako bolestné. Vedle toho každý rok rodině na péči, kromě toho ale dále tatínkovi, babičce, sourozencům, že jsem jim zasáhl do rodinného života,“ vypočítává Mach. Nemluvě o tom, že pacienti jsou stále ochotnější se soudit a žalob pro poškození při péči přibývá.

Pro soukromé lékaře nicméně existuje částečné řešení. Místo aby provozovali svoji praxi přímo jako fyzická osoba, mohou podnikat jako společnost s ručením omezeným. Tím pádem by i v případě poškození pacienta ručili jen do výše majetku firmy. Pacient by se tak k celé částce vysouzeného odškodnění, pokud by přesáhla pojištění lékaře, nakonec nejspíš nedostal. l

Největší odškodnění Nepravomocný zůstal letošní rozsudek, podle kterého měla Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zaplatit odškodnění 30 milionů korun Vojtovi, který byl v roce 2009 kvůli chybně vedenému porodu a nedostatku kyslíku v mozku po celý svůj život těžce postižený, prakticky se nehýbal, neviděl ani neslyšel. Nemocnice se po tomto rozsudku odvolala a dohodla se s rodinou na mimosoudním vyrovnání ve výši zhruba 20 milionů korun. Ženě ochrnuté po angiografii v nemocnici v Sokolově přiřkl v roce 2008 soud odškodné 18 milionů korun. Pacientka nejspíš byla alergická na kontrastní látku. Nemocnice byla v době, kdy se událost stala, pojištěná do výše pěti milionů, zbytek musel platit kraj coby její zřizovatel. Rodina Filipa z Cizkrajova, který se topil na školním výletě a pak zůstal ochrnutý, vysoudila na škole 16 milionů korun. l

O autorovi| Adéla Čabanová, cabanova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 1…
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít