Miliardy v kouři

20. ledna 2014, 00:00 - Daniel Deyl
20. ledna 2014, 00:00

Americký marihuanový trh nabírá na obrátkách. Do roku 2018 by mohl být větší než trh s pivem, kávou a čajem dohromady

Koupit si v Denveru marihuanu je jednodušší než v Česku Modafen. Přijdete do útulně vybavené čekárny jednoho z obchodů, jimž se říká dispenzáře. Útulné jsou, protože v nich udržuje pořádek neviditelná ruka trhu: konkurenční boj je ostrý, vždyť marihuanových dispenzářů je v hlavním městě amerického státu Colorado více než prodejen oblíbeného kávového řetězce Starbucks.

Po chvíli přijde asistentka a vyvolá vaše pořadové číslo. Zavede vás do předsálí, kde si můžete opatřit cokoli, co má k marihuanové subkultuře nějaký vztah. A pak už vás čeká jen návštěva samotné výdejny, kde je na výběr z již ubalených jointů, celých rostlin, nápojů i cukrátek napuštěných konopím. Za 50 dolarů dostanete osminu unce, tedy 3,5 gramu čistého materiálu, obvykle velmi slušné kvality. Zaplatíte, dostanete stvrzenku, odejdete hlavním vchodem, v klidu nasednete do auta a doma báníte, co hrdlo ráčí. Žádné kupčení v temných koutech zapadlých ulic, žádné podezřívavé pohledy policistů, žádné věznice plné občasných kuřáků trávy. Namísto toho mají v Coloradu civilizovaný, legální a daněný trh. A podle všeho se to všem velmi vyplatí.

Zelený Nový rok Ještě před pár lety by toto vyprávění, jak je loni v prosinci otiskl časopis Business Insider, mohlo vyjít leda jako science fiction. Dnes mají fanoušci marihuany před sebou podobně vítězné tažení jako zastánci práv homosexuálů. Jeden člen americké Unie za druhým uvolňuje pravidla pro užívání marihuany; 16 států již povoluje omezený prodej pro lékařské účely a dalších 11 v tom smyslu zahájilo příslušné legislativní kroky. A letos na Nový rok dostoupily státy Colorado a Washington (a s nimi trochu absurdně také Uruguay) až na vrchol konopné legalizace. Respektujíce výsledky listopadových referend, přestaly hrát na slepou bábu v podobě „zdravotního využití“ a prostě obchod s marihuanou povolily úplně.

Tedy – skoro naplno, což není totéž. A právě v onom „skoro“ je háček, který dělá z marihuany jedno z nejdramatičtějších podnikatelských odvětví americké současnosti.

Ještě loni, kdy coloradské dispenzáře směly prodávat pouze „léčivou“ marihuanu, si tamní státní kasa přišla na pět milionů dolarů.

Za letošek, po uvolnění trhu, očekávají v Denveru daňový výnos 130 milionů. Faktický retailový rozdíl je přitom zdánlivě minimální: dosud měly dispenzáře status specializované lékárny a byly omezeny limitem šesti vypěstovaných rostlin na „pacienta“. Tento limit však s Novým rokem padl, z pacientů se stali normální zákazníci a miliony dolarů začaly doslova létat vzduchem.

Celkem by těch milionů mělo letos být kolem 400. Ve srovnání s kalifornským trhem odhadovaným na 14 miliard dolarů ročně je to na první pohled legrační – ale právě jen na první pohled. Coloradskou konopnou idylu totiž kalí a zároveň rozdmýchává jedna nikoli nepodstatná okolnost: z federálního hlediska je nezákonná. V tom se ovšem s 1. lednem nic nezměnilo: pro federální úřady je marihuana zakázaná látka a basta, ať už je určena pro léčebné účely, nebo ne.

Tady právě začíná ona dramatičnost: na jedné straně je tu obrovský potenciální trh, na straně druhé vládne nejistota, zda si federální úřady na tento zlatý důl posvítí. Již dnes se legální marihuany prodá za 1,5 miliardy dolarů ročně, což je jen zlomek celkového trhu odhadovaného nejčastěji na 36 až 40 miliard. Kdyby došlo k jeho naprostému uvolnění, šlo by podle optimistů až o 120 miliard dolarů. Pro srovnání, trh s pivem čítá v USA 96 miliard a trh s kávou a čajem 11 miliard dolarů (za rok 2012).

Dobrá investice Taková šance by byla lákadlem pro investory i v dobách tučnějších, natož dnes, kdy se americká ekonomika jen pomalu otřepává z důsledků finanční krize. Nepřekvapí proto, že již vznikly nejméně tři investiční fondy specializované na marihuanový průmysl. Příznačně nazvaný Emerald Ocean, Smaragdový oceán, ArcView a HT Growth Fund (posledně jmenovaný založili vydavatelé listu High Times) si počínají jako tradiční investiční instituce.

Zatím však fondy spravují majetek v hodnotě pouhých jednotek milionů dolarů. Důvod je jednoduchý. Protože marihuanový byznys funguje v podstatě na základě benevolence federálních úřadů, fondy se chtějí vyhnout případným pozdějším nákladným soudním sporům, či přímo kriminalizaci. Investují proto pouze do subjektů podnikajících v přidružených odvětvích, jako jsou výrobci speciálních svítidel urychlujících zrání marihuany, firmy zajišťující bezpečnost nebo online platby.

Jedním z důsledků nejistoty a měnící se regulace je cenová volatilita. V roce 2011, kdy už řada států povolila prodej „léčebné“ marihuany, stála libra v maloobchodě čtyři tisíce dolarů. Například v Coloradu však platilo nařízení, že dispenzáře musely samy pěstovat 70 procent svého zboží, a zároveň vstoupil v platnost již zmíněný limit šesti rostlin na pacienta.

Tím pádem vznikl převis nabídky. Pěstitelé, aby se uživili, začali prodávat pod cenou do jiných států s přísnější regulací. Cena tak zničehonic klesla na polovinu, což mnoho „legálnějších“ pěstitelů z trhu zase vyhnalo.

„Potřebujeme plošnou legalizaci, bez ní se trh nepohne,“ cituje v tom smyslu časopis Forbes Justina Hartfielda, jednoho ze dvou zakladatelů fondu Emerald Ocean. Pokud bude marihuanový byznys skutečně následovat úspěšné tažení jiných liberálních ideálů, jako jsou práva menšin, je to jen otázka času. Našlápnuto k tomu má více než dobře.

V USA vznikly již nejméně tři investiční fondy specializované na marihuanový průmysl. Zatím však spravují majetek v hodnotě pouhých jednotek milionů dolarů. „Potřebujeme plošnou legalizaci, bez ní se trh nepohne,“ říká Justin Hartfield, zakladatel investičního fondu Emerald Ocean.

Divoká čísla Protože americký marihuanový průmysl stojí mimo federální zákony, jeho statistiky jsou notoricky nespolehlivé a veškeré údaje mají sklon dramaticky se od sebe lišit. Následující údaje přesto mohou leccos užitečného prozradit: 46 mld. USD dosahuje podle odhadů současný objem ilegálního obchodu s marihuanou v USA (jen v Kalifornii se odhaduje na 14 miliard). Pokud by byl legalizován, mohl by ročně generovat až 120 miliard dolarů. 13,7 mld. USD Tolik by USA každoročně ušetřily (bez započtení daňových výnosů) při plošné legalizaci celého odvětví na výdajích na jeho současnou kriminalizaci. (2012, Huffington Post – citace studie harvardského profesora Jeffreyho Mirona, již podpořilo 300 předních ekonomů) 1 mld. USD Tolik stojí Američany každý rok samotné věznění pěstitelů, distributorů a spotřebitelů marihuany. (2007, AlterNet) 600 000 USD Takovou sumu vybral v roce 2011 úřad šerifa kalifornského okresu Mendocino, jenž se rozhodl licencovat každou pěstovanou plodinu marihuany. (2011, Reuters) 25 let Tak dlouho trvalo norským vědcům zpracovat studii o vlivu užívání marihuany, o kterou je roku 1988 požádala vláda. Výsledek? Norové zjistili, že časté používání marihuany má za následek laxní přístup k zaměstnání. (2013, New Scientist)

O autorovi| deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A…
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít