Miliardářský boj o odpadky

13. května 2013, 00:00 - Vadim Fojtík
13. května 2013, 00:00

O firmu, která patří k největším tuzemským zpracovatelům komunálního odpadu, se ucházejí společnosti Penta, PPF a EP Industries

Česká pobočka rakouského koncernu AVE CZ je na prodej. O firmu, která se specializuje na odpadové hospodářství, se ucházejí tři české společnosti. A nejsou to žádní slabí hráči: prvním je investiční skupina Penta, druhým skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a třetím společnost EP Industries, kterou ovládá Daniel Křetínský. Všichni tři zúčastnění již dle informací týdeníku Euro jednali s rakouským majitelem společnosti. „Ano, ucházíme se o koupi firmy AVE CZ,“ sdělil bez dalších podrobností Daniel Křetínský. Obdobně reagovala společnost Penta. Mluvčí firmy Martin Danko konstatoval, že se jeho zaměstnavatel nevyjadřuje ke svým budoucím záměrům ani probíhajícím tendrům.

Perspektivní a stabilní Proč se o koupi tuzemské části AVE CZ ucházejí tak významné firmy? Odpadové hospodářství může být dle odborníků oslovených týdeníkem Euro v budoucnu výnosným a perspektivním byznysem. Navíc společnost AVE CZ je de facto utilitní firma, s diverzifikovanými a relativně stabilními tržbami. „Je to aktivum, které zájemci chápou jako zajímavou příležitost a byznys generující rozumně vysokou marži. Rozhodně to ale není ten typ transakce, kde by se mezi soutěžícími měla odehrát nějaká obrovská mela,“ konstatoval dobře informovaný zdroj, který pracuje již několik let v oboru odpadového hospodářství a nepřál si zveřejnit své jméno.

Zdroj současně upozorňuje, že jak společnost Penta, tak PPF považují odpadové hospodářství za nadějné odvětví, které skýtá možnosti růstu. „Obě společnosti aktuálně zkoumají možnosti investic i v dalších evropských zemích do firem, které se zaměřují na zpracování komunálního odpadu. Zabývají se totiž myšlenkou na vybudování globálnějšího evropského hráče v oblasti nakládání s odpady,“ tvrdí zdroj. Třetí zájemce v pořadí, společnost EP Industries, prý ambice vybudovat silného evropského globálního hráče nemá.

Atraktivnost AVE v očích potenciálních investorů zcela jistě zvyšuje chystaná novela zákona o odpadech a plány ministerstva životního prostředí. Připravovaná úprava počítá s tím, že by se do deseti let od jejího vstoupení v účinnost více využíval komunální odpad při výrobě elektrické energie a tepla. Nápad je to sice pěkný, zmíněná novela nicméně koncem loňského roku zmizela z legislativního plánu vlády pro rok letošní.

Momentálně se využívá k výrobě energie zhruba jedenáct procent odpadů, 55 procent končí na skládkách. Česká republika patří v oblasti odpadového hospodářství již několik let k nejrychleji se rozvíjejícím trhům v evropském regionu. „Postupně bychom měli vyrovnat podíl odpadu, který se recykluje a který se využije na výrobu energie,“ prohlásil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa na konferenci Leading Minds Forum, kterou pořádalo vydavatelství Mladá fronta (vydavatel týdeníku Euro). Pokud se jeho plány splní, v praxi by to mohlo znamenat, že se některé z firem, jež nakládají s komunálními odpady, v budoucnu stanou významnými producenty energií. Případně budou disponovat cennou surovinou na jejich výrobu.

Atraktivnost takových plánů navíc zvyšuje skutečnost, že ministerstvo životního prostředí chce budování spaloven komunálního odpadu spolufinancovat z unijních fondů.

„Chceme projekty podpořit z Operačního programu Životní prostředí. Vyjednáváme s Evropskou komisí, jestli můžeme podporu poskytnout,“ uvedl Chalupa. Ministerstvo registruje aktuálně dvě žádosti o podporu výstavby nových zařízení pro energetické využití komunálních odpadů. Jedná se o projekt EVO Pomořany u Mostu s roční kapacitou spalovny 150 tisíc tun a ZEVO Chotíkov u Plzně s roční kapacitou 95 tisíc tun.

Hraje se o 1,5 milionu zákazníků Firma AVE CZ provozuje v tuzemsku například spalovnu nebezpečného odpadu v Kralupech nad Vltavou a osm skládek, mimo jiné v Čáslavi, Kralupech nad Vltavou a Benátkách nad Jizerou. Zmíněné skládky patří k těm největším v České republice.

Firma uzavřela finanční rok 2010/2011, který skončil 30. září 2011, historicky nejvyšším obratem. Společnost dosáhla 3,805 miliardy korun, což v meziročním srovnání představovalo nárůst o čtyřiadvacet procent. Ve finančním roce 2010/2011 firma AVE CZ převzala a zpracovala 1,717 milionu tun odpadu. Aktuálnější výsledky zatím pobočka rakouského koncernu na svých internetových stránkách nezveřejnila.

Ve zmíněném období se z hlavních oborů společnosti na celkovém obratu nejvíce podílel provoz skládek a komunálního odpadu, kde obrat dosáhl 1,975 miliardy korun. V dalších oblastech – likvidaci starých ekologických zátěží a likvidaci nebezpečného odpadu – dosáhl obrat 348 milionů, respektive 152 milionů korun. Společnost AVE CZ v tuzemsku obsluhuje více než 1,5 milionu klientů a zaměstnává přes 1300 lidí.

AVE CZ je součástí koncernu AVE, který se soustředí především na podnikání v oblasti odpadového hospodářství. Koncern provozuje 160 certifikovaných poboček v Rakousku, České republice, Maďarsku, Moldavsku, Rumunsku, na Ukrajině a na Slovensku. AVE holding je součástí hornorakouského infrastrukturního koncernu Energie AG Oberösterreich, který se svými dceřinými společnostmi působí v segmentu energie (elektrická energie, plyn, teplo), zpracování odpadu a vodohospodářství.

Celkový obrat koncernu za uplynulý rok dosáhl 1,52 miliardy eur. Na celkovém obratu koncernu se segment odpadového hospodářství podílí zhruba čtvrtinou.

V této oblasti je koncern AVE jednou z předních společností ve střední a východní Evropě. Týdeník Euro zaslal do rakouské centrály AVE otázky, které se mimo jiné týkaly toho, proč firma prodává svoji českou pobočku a zda se bude zbavovat i svých jiných zahraničních aktiv. Odpovědi do uzávěrky tohoto čísla nedorazily.

Jak společnost Penta, tak PPF považují odpadové hospodářství za nadějné odvětví, které skýtá možnosti růstu.

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít