MĚSTO JÍ POMŮŽE - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

MĚSTO JÍ POMŮŽE

, Václav Lavička,
MĚSTO JÍ POMŮŽE
Zdroj: Euro.cz

Bankgesellschaft Berlin

BERLÍN (ČTK) – Berlínský primátor Eberhard Diepgen minulý týden přislíbil pomoc krizí zmítané zemské bance Bankgesellschaft Berlin (BGB). Ta čelí vysokým ztrátám plynoucím především z obchodování s nemovitostmi. Pokud se jí dostane slíbené pomoci, ústav, jenž je majoritním akcionářem zdejší Živnostenské banky, získá potřebné zdroje na posílení kapitálu.

Hlavním akcionářem BGB s přibližně 57 procenty je město Berlín, které se podle Diepgena postará o to, aby ústav měl v budoucnu dostatek vlastního kapitálu. Jak připomněla agentura Reuters, BGB je jediným ústavem v Německu, jenž kombinuje veřejné vlastnictví s vlastnictvím soukromým.

Banka sdělila, že zatím není schopna vyčíslit rozsah ztrát, které utrpěla kvůli pochybným obchodům na trhu s nemovitostmi. Nejdříve musí uzavřít účetní výkazy za loňský rok. Německý bankovní dohled před časem zahájil vyšetřování podezřelých aktivit, do nichž se pouštěla divize hypoték a nemovitostí. Odhalil úzké vazby mezi podnikateli v německém hlavním městě a politickými kruhy. Tuto aféru už svým odchodem z vedení banky zaplatilo několik manažerů. Kurs akcií BGB nyní klesl na devítileté minimum.

Bankgesellschaft Berlin kromě české Živnobanky kontroluje také několik menších peněžních ústavů v Německu. Zaměstnává kolem 16 000 lidí.