Merkur Šlachta

01. srpna 2016, 00:00 - Jan Hrbáček
01. srpna 2016, 00:00

Nový iéf Celní správy dostává do rukou mocný aparát, odposlechy, bankovní tajemství i komando. A náměstka, který se „nezakecá“

Celní správa má po hromadném předprázdninovém odchodu vedení nového šéfa. Přes velká očekávání se výběrového řízení nezúčastnil bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. „Nehlásil jsem se, relaxuji,“ vysvětlil s úsměvem bývalý muž zákona, který měl podle spekulací post získat jako náplast za místo, které opustil kvůli reorganizaci policie.

Šlachta, který se nedávno přirovnal k Janu Husovi, by jako vrchní celník získal ještě mocnější nástroje ke svému svatému poslání. Nakonec ale o ně podle několika zdrojů týdeníku Euro přece jen nepřijde. Od prvního října by se měl stát náměstkem celníků, pod něhož spadá vyšetřování.

Šlachtův příznivec, ministr financí Andrej Babiš, už to údajně schválil. Podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních složek ho může jmenovat přímo a vypsané výběrové řízení s klidem zrušit. Jinak by měl expolicista problém, nesplňoval by podmínku znalosti cizího jazyka.

Šlachta se podle informací týdeníku Euro snažil na vysoký post v Celní správě dostat i bývalého šéfa ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka, který nedávno vyděsil veřejnost sdělením o údajném brutálním úniku informací z vyšetřování citlivých případů, za kterým údajně stojí policejní špičky. Před několika dny kvůli tomu navíc podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení obviňující management ozbrojeného sboru ze sabotáže (více v rubrice Odposlech).

Komárek ale u Babiše neprošel. S jinými posilami z ÚOOZ se však podle zdrojů týdeníku Euro počítá. Kvůli tomu by měl například změnit místo letitý šéf protidrogové jednotky Celní správy Pavel Hoff man, který by měl vést speciální činnosti Celní správy a uvolnit post pro dalšího muže ze Šlachtova týmu.

Je přitom málo známý fakt, že Celní správa, mající ve znaku Merkura, má stejně mocný výkonný aparát jako ÚOOZ.

Celníků je navíc desetkrát tolik, než kolik detektivů měl v minulosti k dispozici Robert Šlachta.

Stát ve státě

Do výběrového řízení na šéfa celníků se bez Šlachty přihlásili čtyři kandidáti, jednoho ministerstvo vyřadilo. Počátkem uplynulého týdne pověřilo vedením Milana Poulíčka. Jde o letitého šéfa odboru pátrání, kam plynou všechny klíčové informace.

Překvapivé na tom je, že Poulíček byl pouze pověřen, protože nemá dostačující bezpečnostní prověrku. Podle všeho disponuje pouze prověrkou na druhý nejnižší stupeň utajení a zvítězil, přestože ministerstvo ve výběrovém řízení požadovalo druhý nejvyšší stupeň prověření – tajné. Spekuluje se proto i o tom, že by po čase mohl Šlachta s platnou prověrkou Poulíčka, který v Babišových plánech sehrává roli potřebného úředníka, vystřídat.

Mnohem zajímavější než jméno nového šéfa je ale aparát Celní správy a jeho kompetence, které nejsou až tak veřejně známy a které hrají do karet zatím nezaměstnanému Šlachtovi. Celníci se totiž nezaměřují jen na daňové delikty, padělky, neplacení dálničních známek a přetížené kamiony. Jejich operativci zasahují stejně jako policisté proti drogové mafii, obchodníkům s lidmi nebo zatýkají pašeráky vzácné fl óry a fauny. V podstatě vyšetřují jako detektivové, jen nemohou sdělovat obvinění – hotové případy předávají policii. Jsou součástí Babišovy daňové Kobry.

Zákon přitom celníkům dává rozličné pravomoci. Třeba informátory, které vyplácejí ze zvláštních finančních fondů. Celní správa může sama – stejně jako policie – zahájit trestní řízení. To už do hry vstupuje státní zástupce. Zde pak začínají napínavé detektivní příběhy. Celníci mohou využívat takzvané operativně pátrací prostředky, předstírat převod věcí, ale i tajně sledovat a odposlouchávat podezřelé osoby. „Mezi operativní úkony je možné zařadit odposlech a záznam telekomunikačního provozu. Dále pak úkony související se zadržením, otevřením, záměnou a sledováním zásilek,“ potvrzuje mluvčí Celní správy Martina Kaňková.

Osmdesát devět celníků tak například zasahovalo v loňském roce s policisty v rámci operace daňové Kobry s krycím názvem Uhlí, kde byla prozatím vyčíslena škoda na 290 mi lionů korun.

Kobra zajistila 17 nemovitostí, 28 milionů na bankovních účtech a téměř dva miliony korun v hotovosti.

Celní správa navíc chce kompetence ještě větší, chtěla by sama vyšetřovat daňové kauzy a stojí o možnost podezřelým sdělovat obvinění, což dosud nemůže. V roce 2014 na odborném semináři její zástupci představili návrh, aby měli od roku 2017 stejné vyšetřovací pravomoci jako policie. „Celní správa předložila ministrovi financí záměr rozšířit své kompetence v oblasti trestního řízení, a to tak, aby mohla prověřovat i vyšetřovat všechny trestné činy spáchané porušením daňových předpisů,“ vysvětlil tehdy mluvčí celníků Jiří Barták.

Nápad podle očekávání podpořil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či senátor Miroslav Antl. S tím, aby se vyšetřování vybraných trestných činů týkajících se daňové kriminality převedlo od policie pod ministerstvo financí, ale nesouhlasil policejní prezident Tomáš Tuhý. Daňovou problematiku sice podle něj finance řešit mohou, ale klasicky vyšetřovat by ji měla pouze policie.

Vlastní —uii“

Ještě něco z pravomocí Merkurových příslušníků. Celníci mohou stejně jako policisté na základě povolení soudce nasazovat odposlechy. A stejně tak mohou se souhlasem státního zástupce sledovat osoby a věci a pořizovat o tom záznamy. Při sbírání operativních poznatků se ale celníci zodpovídají pouze ministerstvu financí.

Pojďme zpět k řeči čísel, policistů je zhruba 50 tisíc a například v roce 2013 odposlouchávali 6689 mobilních a pevných telefonních stanic, komunikací s využitím telefaxu a jiného telekomunikačního zařízení, včetně komunikace prostřednictvím internetu. Pětitisícový celní sbor v témže roce „napíchl“ 1488 stanic. Počet odposlouchávaných zařízení začal růst od roku 2012, přiblížil se patnácti stovkám napíchnutých stanic ročně a v loňském roce poklesl opět k devíti stovkám (viz grafika).

Už delší dobu se přitom nezřídka ukazuje, že odposlechy lze snadno využít k politickému boji, například zveřejněním v médiích, pokud vám patří. Jak se taková věc zařizuje? Často se stává, že se ke konkrétnímu požadovanému číslu a popsanému případu, který jde s žádostí o povolení k soudci, přihodí dva další „blíže neurčené“ telefony a soudce nemá reálnou možnost přezkoumat, komu skutečně čísla patří.

V Celní správě je také zvláštní útvar, který nese název Skupina operativního nasazení. V reálu jde o vlastní zásahovou jednotku, která se směle vyrovná podobným jednotkám policejním. Pod odbor pátrání, kam spadá a který od roku 2003 vedl nově jmenovaný šéf celníků Milan Poulíček, patří i protidrogová jednotka, oddělení speciálních činností, logistiky pátrání, jednotka potírání celních a daňových podvodů, Národní koordinační jednotka a oddělení operativní dokumentace. Celníci mohou snáze než detektivové prolamovat bankovní tajemství. Čile také komunikují s Finančním analytickým útvarem ministerstva financí, který dohlíží na praní špinavých peněz, kde se to průlomy do bankovního tajemství jen hemží.

Informační lákadlo

Tomu, že Celní správa není jen bezzubý útvar nahánějící řidiče bez dálničních známek, přetížené kamiony nebo provádějící letištní kontroly, nasvědčuje i počet ukončených spisů s návrhem policii na trestní stíhání – ročně jich takto odešle kolem tří stovek. Pro ambiciózního politika, bažícího po informacích, představuje takový útvar velké informační lákadlo. Zvláště když přijde o spřízněného a informačně nakloněného policejního velitele.

Kvůli plánovanému nástupu Šlachty už státní zástupci z popudu olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana prosadili do podmínek kritizované reorganizace policie, kvůli níž Šlachta skončil, alternativu, aby si žalobce sám mohl zvolit vyšetřovatele, tedy v tomto případě celníka Šlachtu a jeho lidi. ÚOOZ koneckonců zatím opustila zhruba třicítka lidí.

Pokud Babišův a Šlachtův plán nic nepřekazí, můžeme ve jménu politických úspěchů hnutí ANO a Babišova tahu na křeslo ministerského předsedy očekávat další vydatnou dávku příběhů ne nepodobných zásahu na Úřadu vlády z roku 2013.

Pokud to bude tah vítězný, příštím policejním prezidentem bude kdo? Hádejte…

Právě z tohoto důvodu je nutné Roberta Šlachtu udržet ve služebním poměru.

Celní —uši“ Odposlechy Celní správy včetně e-mailů

2011

916

2012

1306

2013

1488

2014

1373

2015

934

Celní spisy Ukončené trestní věci předané s návrhem na zahájení trestního stíhání

2011

364

2012

259

2013

293

2014

306

2015

269

ZDROJ: Celní správa

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Na které dani si z vašeho platu vezme stát nejvíc?
Je dobré znát plat kolegů?
Mám hypotéku, ale už ji nechci. Co můžu udělat?
Jak vyřídit voličský průkaz pro druhé kolo prezidentských voleb 2018? Pospěšte si!
Osobní finance pod kontrolou II: Je v jednoduchosti appky síla?
Auta
10 nejhorších aut roku 2017 podle Euro NCAP: Propadl Fiat,…
Konec světa? SUV Ferrari je už „hotová věc“. Představí se do roku 2022
Škoda Kamiq: Teoretický konkurent Dacie Duster se ukázal na prvních fotkách
Hyundai Veloster má stále o jedny dveře méně a nabídne až 275 koní
Nissan Xmotion ukazuje, jak budou vypadat příští SUV japonské značky
Technologie
Nové řadiče Thunderboltu. Umí DisplayPort 1.4 a periférie se dají připojit i k USB
Manipulace s Bitcoinem. Růst ze 150 na 1000 dolarů mohl způsobit jediný člověk
Panasonic ukázal první televizory OLED s podporou HDR10+
Vypadává vám doma Wi-Fi? Možná za to může Google
Jsou tu první disky s QLC NAND: Intel SSD 660p slibuje levné NVMe, výdrž je otázka
Hry pro příležitostné hráče