Měl jsem našlápnuto

20. října 2014, 00:00 - Petr Holec
20. října 2014, 00:00

Odsouzený a poté osvobozený exprimátor Kladna vyhrál volby a zažívá velký comeback

Velký návrat? „Je to příjemný pocit. Je těžké vyhrát, když nejste parlamentní strana. Ale není to všechno. Mnohem důležitější je, co se tady děje v ODS, to je příšerné,“ říká Milan Volf, zatímco spolu sedíme v kladenské kavárně Top, kam vzal na oběd i svého mladšího syna. Někdejší místní hokejista, zlatý chlapec ODS a exprimátor Kladna, jehož sem po vítězných volbách před dvanácti lety přijel osobně podpořit a také dát za příklad velké partajní budoucnosti i Václav Klaus, vyhrál v Kladně znovu volby. Přesto nedává průchod velkým emocím.

Zaprvé ho ještě čekala jednání o koalici s ANO a KSČM, takže nevěděl, jestli do primátorského křesla opravdu znovu usedne. „Je to velmi pravděpodobné, ale situace se tady mění každou hodinu. ODS s ČSSD jsou nerozluční přátelé, domlouvaly se spolu hned po volbách,“ nastiňuje Volf povolební situaci ve městě.

Ještě ten večer ale zmíněnou koalici dohodl a po deseti letech město opět povede. A zadruhé sám dobře ví o vítězství i pádech své: kdysi v Kladně s ODS triumfoval s rekordními zisky, záhy ale skončil ve vazbě a s podmínkou na krku. Místo ve volbách bojoval se státem o své očištění a odškodnění. Když obojího dosáhl, vrátil se. S Volbou pro Kladno nyní porazil ODS, jež město paradoxně ovládá dvacet let.

Komunisté nekradou Paradoxně proto, že Kladno je historicky průmyslové a dělnické, zatímco ODS vždy útočila spíš na vzdělanější střední třídu, živnostníky a podnikatele. Volf se zdejší oblibě ODS, jež v letošních volbách skončila se ziskem 18,5 procenta druhá, nediví. Teď se ale koalici s ní, a tudíž i s bývalými kolegy sám radši vyhýbá. „Nikdy jsem si nepředstavoval, že jednou podepíšu koalici s komunisty. Jenže oni jsou slušní a drží slovo. A nekradou. Jsou to snad jediní lidé, kteří nechtějí peníze. Zatímco ostatní se vás hned při povolebním vyjednávání ptají, jestli na radnici zaměstnáte jejich manželku, komunisty tohle nezajímá,“ vysvětluje exprimátor smutnou ironii polistopadového vývoje.

Za komunistů kdysi víceméně kradli všichni, a teď mají od kradení čistit demokratickou politiku? „Kdybyste mi to řekl před deseti lety, nebudu tomu taky věřit,“ kroutí hlavou Volf.

Není sám a není ani první. Podobně mluvili i jeho někdejší kolegové z ODS, když se před dvěma roky stal Oldřich Bubeníček prvním polistopadovým komunistickým hejtmanem. Někdejší redaktor Haló novin, jenž do KSČ vstoupil za normalizace, vede Ústecký kraj, mluví i zde o očistě. Pravda, v jednom z nezkorumpovanějších krajů, kde EU musela kvůli korupci zastavit vyplácení dotací, stačí ke zdání očisty málo: ODS s ČSSD tu nasadily laťku hodně vysoko.

Školení ze spravedlnosti „Pokud děláte primátora města, nikdy jste nic neudělal, a než se otočíte, tak sedíte ve vazbě a bráníte se proti něčemu, co není pravda, a to pět let bez dvou dnů, tak na to nezapomenete celý život. Nějaký čas na mě všichni koukali jako na nevídaného lotra.

V Kladně tomu tak nebylo, ale stalo se mi, že mě potkávali v jiných městech a ukazovali si na mě, protože to byla obrovská medializace,“ popsal Volf svou zkušenost loni v lednu. Stál tehdy před soudní síní, kde právě končila jeho devítiletá kauza. I když ne tak úplně: exprimátor Kladna požadoval po svém zproštění viny dvoumilionové odškodnění, dostal jen milion korun.

Volfova cesta do pekla začala v březnu 2004. V místních volbách v roce 2002 ještě udělal pro ODS nejlepší výsledek, když ve městě zvítězil s téměř 50 procenty hlasů a stal se primátorem. Rok a půl poté seděl dvanáct dní ve vazbě. Policie ho stíhala za to, že převedl bez vědomí zastupitelstva, a tudíž protiprávně 40 milionů korun z rozpočtu města do kladenského hokejového klubu, jemuž později i šéfoval, a současně bez výběrového řízení koupil luxusní služební Audi A8.

Volf se bránil, že nezpůsobil škodu ani nespáchal trestný čin. V dubnu 2006 ho Okresní soud v Kladně odsoudil k patnáctiměsíční podmínce, již ovšem v červenci 2008 zrušil Nejvyšší soud. Okresní soud ho přesto znovu odsoudil ke stejnému trestu. Pravomocně ho v březnu 2009 osvobodil až středočeský krajský soud. Právní zástupkyně ministerstva spravedlnosti Anna Staňková i tak navrhla, aby stát nezaplatil kladenskému exprimátorovi ani korunu odškodnění. „Budu stručná, žalovaná strana navrhuje zamítnutí žaloby,“ řekla u soudu.

„Rozklad mého případu od Nejvyššího soudu je nejlepší knížka mého života. Můj příběh je ale hustý, fakt to nebylo dobrý. Něco se najednou ve vašem životě děje a vy nejste schopen to vysvětlit. Můj bývalý kolega z ODS Vlastimil Tlustý měl monitoring tisku a spočítal, že mě v médiích za třicet dnů negativně zmínili 656krát. Šel jsem si tehdy v Českých Budějovicích koupit do trafiky noviny a prodavačka mi řekla, že takovému lotrovi noviny neprodá. Tak jsem si je musel jít koupit jinam,“ vzpomíná Volf na horší časy. Zažil tehdy sám aroganci státní moci, již praktikují i mnozí politici, dokud jsou u moci? „Ani ne tak aroganci moci. Spíš si myslím, že není možné, aby takhle dál fungovalo soudnictví. Víte, sleduju proces s Davidem Rathem. Nechci ho obhajovat, ale tohle není spravedlivý proces. Ať ho odsoudí, jestli něco udělal, ale ve spravedlivém procesu,“ říká Volf. Sám se ve městě dodnes potkává se soudkyní, jež ho odsoudila. Vzájemně se pozdraví, víc spolu ale nemluví. „Jednou jsem se jí chtěl zeptat, jestli nejde na nějaké školení z práva.

Ale odpustil jsem si to,“ usmívá se vítěz kladenských voleb.

ODS už nepoletí Po svém očištění Volf vystoupil z ODS, především kvůli její uzavřenosti; kritizoval, že se partajní buňky proměnily na eseróčka rozdělující si veřejné peníze. „ODS dnes funguje na klientelismu,“ říká nyní. Po odchodu z politiky začal s manželkou podnikat, hlavně v nemovitostech, pánské módě a účetnictví. A taky založil Volbu pro Kladno, s níž kandidoval už v roce 2010. „Tenhle rozhovor bych zvládl, naučil jsem se fušovat vám do řemesla.

Když nejste velká strana, musíte si všechno dělat sám, včetně psaní článků a vydávání novin,“ usmívá se.

Až letos jeho politické hnutí, za nějž kandidovali i lékaři nebo architekti, vyhrálo. Konkrétně se sloganem Kladeňáci Kladnu a Kladno Kladeňákům. „Jsou to lidé, kteří mají vlastní profese a nepotřebují politické funkce jako ve velkých stranách,“ popisuje Volf spolukandidáty. I proto moc nevěří v budoucnost ODS, jež se podle něj proměnila v modrého ptáka s oranžovou šálou. Na téma ODS dokonce natočil se svým starším synem-právníkem, jenž hraje i divadlo, videoklip: podle Volfa má kdysi vítězný modrý pták dnes problém, aby vůbec vzlétl.

I z toho důvodu se před loňskými sněmovními volbami angažoval v případné kandidatuře Václava Klause. „Podle mě by dnes ODS utáhl jedině Klaus. A vůdce, který stranu skutečně táhl, byl i Mirek Topolánek,“ říká Volf.

Za Klausem chodil kandidaturu vyjednávat do jeho institutu s Janou Bobošíkovou, na jejíž kandidátce nakonec kandidovali i renegáti ODS symbolizující právě její uzavřenost a klientelismus. „Taky proto jsem z projektu odešel. Klaus byl bezvadný; pochopil, že bez něj to nejde. Celý projekt ale nakonec zničila právě Bobošíková, když veškerou pozornost strhla na sebe. Ona to mohla dát dohromady, ale ne to celé stavět na sobě. Navíc to nakonec bylo strašně slabé i personálně,“ vysvětluje Volf. Projekt Hlavu vzhůru patřil k fiaskům voleb, pro Bobošíkovou celkem běžný výsledek.

Před čtyřmi lety řekl Volf o své kauze Lidovým novinám následující: „Dneska už to mám úplně rozkryto, ale nechci na nikoho konkrétního poukazovat. Nastane doba, kdy budu konkrétní. Ten čas ale ještě nenastal.“ Nastal už nyní? „Udělala to místní ODS ve spolupráci se Stanislavem Grossem, který dostal materiály a spustil to. Měl jsem tehdy hrozně našlápnuto, měl jsem ohromný počet preferenčních hlasů. Byli v tom i mí vlastní lidé, ti mě v tom ještě vymáchali. ODS na to ale nakonec dojela.

Nemá dnes členskou základnu, a jak padá dolů, nejsou schopni to utáhnout ekonomicky,“ vysvětluje bývalá hvězda ODS. O pádech ví své.

Nikdy jsem si nepředstavoval, že jednou podepíšu koalici s komunisty. Jenže oni jsou slušní a drží slovo. A nekradou.

O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít