Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víte, jak sedět, aby vám práce nezničila zdraví?

Nedostatek pohybu a špatné pracovní podmínky vážně ohrožují naše zdraví. To sice všichni…

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Máte povinnost odevzdat přehled za rok 2017?

12. února, 00:00 - Finance.cz
12. února, 00:00

Jestliže není v zákonném termínu odevzdán přehled o příjmech a výdajích příslušné zdravotní pojišťovně, hrozí předepsání pokuty. Kdo v praxi zapomíná přehled odevzdat?

Pro každou zdravotní pojišťovnu je základním tiskopisem vyžadovaným od osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) přehled o příjmech a výdajích. Za nesplnění této zákonné povinnosti může být OSVČ předepsána pokuta až ve výši 50 tisíc korun. Opožděným doručením přehledu o příjmech a výdajích se přitom pokuta nesmazává.

Když není přehled o příjmech a výdajích doručen, potom je zdravotní pojištění předepsáno v pravděpodobné výši, což je nevýhodné a povinnost doručit přehled potom stále trvá.

OSVČ a odchod do důchodu

Praktický příklad 1: Pan Starý vykonával samostatnou výdělečnou činnost během roku 2017 pouze v měsících lednu a únoru. V březnu odešel do starobního důchodu. Pan Starý je sice již několik měsíců starobním důchodcem, přesto musí za rok 2017 doručit do své zdravotní pojišťovny přehled o příjmech a výdajích za rok 2017.

Odevzdání přehledů u vedlejší činnosti

Praktický příklad 2: Paní Černá byla po celý rok 2017 zaměstnankyní a pracovala na standardní pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Současně si během roku 2017 přivydělávala samostatnou výdělečnou činností. Hrubý zisk ze samostatné výdělečné činnosti činí za celý rok 2017 pouze deset tisíc korun. Přestože je hrubý zisk z vedlejší samostatné výdělečné činnosti velmi nízký, musí paní Černá doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích.

Zdravotní pojištění se platí z jakkoli vysokého vyměřovacího základu. Při výpočtu zdravotního pojištění není žádný limit pro osvobození, a to ani pro vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.

Výdělečná činnost při studiu

Praktický příklad 3: Student Pokorný si během studia nepravidelně přivydělává samostatnou výdělečnou činností. Pro účely placení zdravotního pojištění se jedná o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.

Student Pokorný je totiž současně státním pojištěncem. I student Pokorný bude z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti platit zdravotní pojištění a musí odevzdat přehled o příjmech a výdajích. I státní pojištěnci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost mají povinnost odevzdat přehled o příjmech a výdajích.

Kam doručit přehled při změně pojišťovny?

Praktický příklad 4: Podnikatel pan Beneš změnil od 1. července 2017 zdravotní pojišťovnu. Pan Beneš se mylně domnívá, že za rok 2017 doručí přehled o příjmech a výdajích pouze nové zdravotní pojišťovně. Není tomu tak. Za rok 2017 musí pan Beneš doručit přehled o příjmech a výdajích oběma zdravotním pojišťovnám, tedy staré i nové.

Výdělečná činnost trvala jeden měsíc v roce

Praktický příklad 5: Paní Procházková zahájila samostatnou výdělečnou činnost v měsíci prosinci 2017. I paní Procházková má povinnost podat za rok 2017 přehled o příjmech a výdajích, přestože samostatná výdělečná činnost trvala v roce 2017 pouze jeden měsíc.

Osoba bez zdanitelných příjmů

Praktický příklad 6: Pan Novák byl po celý rok 2017 u zdravotní pojišťovny veden jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP), protože pro účely placení zdravotního pojištění nebyl zaměstnancem, OSVČ ani státním pojištěncem. Jako OBZP si platil sám zdravotní pojištění v zákonné výši 1485 korun. Přestože pan Novák platil měsíční zdravotní pojištění, nejednalo se o zálohy na zdravotní pojištění jako v případě OSVČ. Pan Novák nemá tedy povinnost podat přehled o příjmech a výdajích za rok 2017. Povinnosti ohledně placení zdravotního pojištění byly splněny zákonnou měsíční platbou. Přehled o příjmech a výdajích odevzdávají pouze občané, kteří vykonávali samostatnou výdělečnou činnost.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Dnes slavíme 17. listopadu, obchody zůstanou otevřené
Hypotec?ni? sazby leti? nahoru. Ceny bytu? poprve? vystoupaly nad 3 miliony
Jak moc je opravdu výhodné vaše stavební spoření
10 morových ran české krajiny: sucho a chemie
Jen obyčejná bolest hlavy, nebo migréna?
Auta
Los Angeles zavádí nákladní dopravu na vodík
Subaru poslalo na trh nejrychlejší WRX STI v historii. Nás to bohužel zajímat nemusí
Toyota Corolla přichází ve 12. generaci. Prohlédněte si historii nejprodávanějšího auta světa
Na výstavu Czechbus do Holešovic míří autobusy dvaceti značek
Vše, co jste chtěli vědět o dvouspojkové převodovce DQ200
Technologie
AMD přidává dvě nebo tři hry zadarmo k Radeonům RX 580 a RX 570 a Vegám
KVÍZ: Vynalezli počítače, mobily i internet. Poznáte je?
14 věcí, které na vás čekají, když koupíte auto na CNG
Hynix má první paměti DDR5, běží na 5200 MHz. Do počítačů přijdou až v roce 2020
Milník pro digitální rádio. V Evropě budou auta muset povinně nabízet DAB+
Hry pro příležitostné hráče