Marné slovenské dobývání

01. prosince 2014, 00:00 - Vladan Gallistl
01. prosince 2014, 00:00

České exportní bance hrozí, že přijde o další stamiliony korun. Ze hry o obří pohledávku za slovenskou ocelárnou vypadl vážný zájemce

Ze zhruba 4,6 miliardy korun, které utopila ve slovenské ocelárně Slovakia Steel Mills (SSM), uvidí státní Česká exportní banka (ČEB) maximálně třetinu. A pokud pohledávku nyní neprodá, hrozí, že SSM skončí v konkurzu. V tom případě by exportní banka dostala ještě méně.

Soutěž na prodej pohledávky běží od konce května a v pořadí už třetí kolo mělo vyvrcholit v pátek 21. listopadu. Na ten den bylo svoláno jednání představenstev ČEB a EGAP se všemi uchazeči, kteří měli mezi sebou o pohledávku licitovat. To se však nestalo.

Horší než na Ukrajině „Jsme připravení dražit v soutěži, a oni až ve čtvrtek večer přes právní kancelář vzkážou, že zítra žádná soutěž nebude. To jsem nezažil ani na Ukrajině, a to už je co říct,“ popisuje šéf skupiny Arca Capital Pavol Krúpa, který se o pohledávku SSM zajímá.

V pátek 21. listopadu nicméně Krúpa pro jistotu zašel do sídla České exportní banky.

„Měla být licitace, ale byl jsem tam sám, a proto žádná nebyla,“ popisuje Krúpa. „Jsem přesvědčený, že ostatní zájemci nesložili peníze, protože pokud by je složili, tak by aukce proběhla.“

Státní banka přesto tvrdí, že o pohledávku v nominální hodnotě 168 milionů eur je stále zájem. „O odkup pohledávky za Slovakia Steel Mills mají zájem tři uchazeči,“ ubezpečuje ředitel odboru Mezinárodní vztahy a komunikace Petr Križan. Na konkrétní dotaz, kdo jsou tedy ti zájemci, ale Česká exportní banka neodpověděla.

Dříve mezi zájemce patřila ještě KVV Group ukrajinských oligarchů Valerije Krištala a Jevgenije Kazmina a spekulovalo se o německé ocelárně Max Aicher. Ukrajinská KVV Group ale z tendru vycouvala. „Současná rizika spojená s účastí v aktuální soutěži jsou příliš vysoká a KVV Group a rovněž jiní zájemci účast v probíhajícím tendru zamítli,“ uvádí Martin Masár, který zastupuje KVV Group, a dodává: „Samozřejmě kromě Pavola Krúpy, který je jednoznačně Hoffmannův člověk.“

Naráží tím na slovenského miliardáře Maria Hoffmanna, který vložil do společnosti Slovakia Steel Mills velké peníze. Vedle Braňa Prieložného, který firmu kontroluje, je dalším akcionářem SSM. Firmu navíc financovala Hoffmannova Poštová banka, která je nyní součástí skupiny J&T Finance Group. Prieložný a Hoffmann společně působili v již neexistující finanční skupině Istrokapitál společně s Antonem Siekelem a Radovanem Vítkem, současným vládcem skupiny CPI Group. Napojení na Hoffmanna v boji o ocelárnu ale Krúpa odmítá s tím, že je to úplný nesmysl.

Ukrajinská KVV Group odstoupila ze soutěže kvůli tomu, že se Hoffmann snaží údajně manipulovat s tendrem ČEB. „A to přes návrh restrukturalizace, který má soud v Košicích buď schválit, nebo neschválit,“ tvrdí Masár a dodává: „Pokud soud v Košicích restrukturalizaci schválí, je to katastrofický scénář pro ČEB, respektive pro kupujícího dané problematické pohledávky, protože její hodnota bude snížena na absolutní minimum.“ Dalším sporným krokem Hoffmanna je podle Masára to, že ocelárna SSM požádala o ochranu před věřiteli. „Tímto způsobem pan Mario Hoffmann manipuluje s penězi českých daňových poplatníků,“ tvrdí Masár.

Trestní oznámení létají vzduchem Z manipulace soutěže obvinili Ukrajinci rovněž Krúpu, který to však odmítá. „Připravuji trestní oznámení na Ukrajince kvůli poškození dobrého jména a vydírání,“ zdůrazňuje Krúpa.

Trestními oznámeními se to ostatně v boji o slovenskou minihuť jen hemží. Ukrajinská KVV Group podala dvě trestní oznámení na Nejvyšší státní zastupitelství. Jedno se týkalo údajně zmanipulovaného výběrového řízení ČEB a druhé bylo podáno přímo na Hoffmanna a Prieložného kvůli údajnému podvodu a nevrácení 4,6 miliardy korun České exportní bance. Hoffmann pak reagoval podle svého vyjádření pro Biztweet.eu podáním trestního oznámení pro podezření, že jednáním KVV Group byl spáchán trestný čin.

Nesmlouvavý boj o pohledávku ČEB za slovenskou ocelárnou je pochopitelný. Pohledávka je klíčem k ovládnutí firmy Slovakia Steel Mills. „Všechno má obstavené ČEB,“ uvádí zdroj blízký celé záležitosti, který si nepřál být jmenován.

Hrozba konkurzu Každopádně v současnosti je na stole pouze nabídka společnosti Arca Capital na 52 milionů eur (1,44 miliardy korun). KVV Group se tendru odmítla zúčastnit. Další možný zájemce – německá ocelárna Max Aicher – na dotazy zaslané redakcí týdeníku Euro neodpověděl.

Pokud Česká exportní banka pohledávku neprodá, může ji nakonec uplatňovat až v konkurzu, který nyní reálně hrozí. Slovakia Steel Mills totiž od léta nejede. Košický soud navíc bude řešit další budoucnost slovenské společnosti. Restrukturalizace i konkurz by měly nepříznivé dopady na věřitele SSM včetně ČEB.

„V konkurzu je výnos šestnáct milionů eur,“ upozorňuje Krúpa. Některé odhady lidí obeznámených s celou záležitostí jsou dokonce ještě pesimističtější. „Když se ocelárna nerozběhne, tak má hodnotu šrotu – deset až patnáct milionů eur,“ uvádí jeden z nich. Výnos z případného konkurzu navyšuje ještě garance skupiny J&T, která se podílela na financování ocelárny. „J&T Financial Group poskytla garanci na část úvěru České exportní banky,“ sdělila mluvčí J&T Banky Monika Veselá. Výše záruk se podle informací týdeníku Euro pohybuje okolo dvaceti milionů eur.

I přes záruku by celkový výnos z konkurzu pravděpodobně nepřesáhl 36 milionů eur. V případě krachu slovenské minihutě by tak Česká exportní banka přišla o šestnáct milionů eur (téměř 442 milionů korun) oproti prodeji pohledávky za 52 milionů eur.

Prodej pohledávky se vleče už od května, což znejistilo dodavatele do oceláren. Navíc Česká exportní banka několikrát měnila pravidla soutěže. Například na začátku se mohl o pohledávku ucházet i zájemce propojený s dlužníkem. Tehdy nebyla ošetřena ani adekvátní kauce pro účast v soutěži, což umožnilo se přihlásit prakticky komukoli. Česká exportní banka proto následně upravila podmínky tak, že zájemci o pohledávku musejí složit peníze na vázaný účet.

Soutěž o pohledávku by nicméně mohla skončit již na začátku prosince. Po schválení transakce představenstvy ČEB a EGAP, která úvěr pojistila (a má tedy uhradit bance část úvěru pro SSM, který nebude zaplacen), budou o prodeji pohledávky ještě jednat dozorčí rady obou institucí. „Z našeho pohledu by bylo dobré, kdyby SSM byla do konce roku vyřešená,“ říká ředitelka komunikace EGAP Hana Hikelová.

Ostatně prodlužování prodeje by mohlo hodnotu pohledávky výrazně srazit. Krúpa je totiž připraven snížit nabídku za pohledávku na 25 milionů eur, pokud nebude prodej odsouhlasen do konce roku.

Prieložného miliardová minela ČEB poskytla peníze na investici do společnosti Slovakia Steel Mills v roce 2007, kdy se začala budovat ocelárna ve Strážskem. Celková výše investice byla 220 milionů eur (nyní 6,1 miliardy korun), z čehož 168 milionů představují peníze od ČEB. Podíl dodávek českých firem na celkové výši byl 63 procent. Za investicí stojí slovenský miliardář a bývalý olympijský bobista Braňo Prieložný, který na investici tratí obrovské peníze.

Přišel totiž na trh až po finanční krizi v roce 2008, která zcela změnila pravidla hry v ocelářství. Ocelárna navíc byla spuštěna až před třemi lety po roce odlaďování, kdy se řešily například zpětné rázy z elektrických pecí zpět do sítě.

Ocelárna měla zpracovávat šrot. Jeho cena však stoupla a naopak ocel zlevnila, což táhlo hospodaření firmy Slovakia Steel Mills do červených čísel. Proto ji museli sanovat Hoffmann s Prieložným, kteří patří mezi podílníky SSM. Desetiprocentní podíl drží skupina J&T.

Ani prodej pohledávky přitom nemusí znamenat záchranu ocelárny. Pokud se totiž uvolní dovoz z Ukrajiny do zemí Evropské unie, bude mít minihuť stále potíže. „Na Slovensku nepřežije nová huť, co postavili ve Strážskem, která dělá betonářskou ocel. Ta se na Ukrajině vyrobí o třetinu levněji než tady,“ uvedl již dříve v rozhovoru pro deník E15 miliardář Ivo Dubš, který ovládá obchodníka s kovy Demonta Trade. l

O autorovi| Vladan Gallistl • gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít