Marná víra v marketing

19. ledna 2015, 00:00 - Pavel Páral
19. ledna 2015, 00:00

Sobotka se mýlí. Rozdíl v přitažlivosti mezi ANO a ČSSD je propastný a neodstranitelný

Bohuslav Sobotka musí dosti nelibě nést vývoj preferencí své strany ve srovnání s Babišovým ANO. Je totiž skutečností, že populární vládní politika pochází z Lidového domu, a nikoli z Chodova, kde sídlí Agrofert. Vždyť zrušení poplatků ve zdravotnictví, zavedení třetí sazby DPH na léky, zrušení druhého penzijního pilíře jsou všechno socialistické výdobytky, které ministr financí sice opakovaně označoval za chybu, ale zároveň poslušně realizoval.

Jak je zřejmé z rozhovoru, který přinášíme v tomto vydání týdeníku Euro, myslí si premiér a předseda ČSSD, že problémem je jakási chyba v politickém marketingu, kterou je třeba zodpovědně vyřešit. A hluboce se v tom mýlí. Ten rozdíl v přitažlivosti je mnohem hlubší a fakticky neodstranitelný. Voliče přitahují výrazné a charismatické osobnosti a tou Andrej Babiš, bohužel, je a Bohuslav Sobotka jí nikdy nebude. To není jeho osobním selháním, to je prostě vrozenými vlastnostmi.

Že Sobotka je politicky mnohem obratnější a zkušenější a agendu vlády ovlivňuje mnohem významněji než Babiš, je sice zřejmé insiderům, ale voliči vnímají silná vyjádření na televizní obrazovce, a nikoli výsledky zákulisních vyjednávání a podle toho se rozhodují při volbách. Že by mu v tom pomohli noví místopředsedové, kteří vzejdou z blížícího se sjezdu strany, nelze moc doufat.

ČSSD sice není až tak personálně vyprahlá jako ANO, ale že by tam někdo o hlavu vyčníval a říkal si o zářnou politickou budoucnost, se rozhodně nezdá.

A jestli chce Sobotka místo svých špidlovských brýlí prodávat socialistický program, tak to taky půjde těžko. I zde má ČSSD navrch, protože ANO žádný konzistentní program nemá a její šéf se velmi přesvědčivě tváří, že ho ani nepotřebuje. Jenže tenhle program je stejně nudný jako premiérovo sako. Tradiční socialistická veteš rozdávání všeho a všem netáhne. Zavírání očí před demografickou krizí s jejími dramatickými dopady na financování penzí i zdravotnictví pak lidé dávno prokoukli a dobře vědí, že co se neudělá dnes, tomu se zítra v horší verzi nevyhnou. Skutečný alternativní přístup k řešení společenských problémů levice nenabízí nikde v Evropě, a ČSSD tak není žádnou výjimkou. Takže na mělkých řečech o solidaritě a spravedlnosti se nějaký marketing dělat nedá a velkých témat se dnes všichni bojí. Pak nemůže udivit výsledek rozhodování o osudu syrských uprchlíků.

Přijetí patnácti rodin je trapné z jakéhokoli pohledu. Pro voliče čitelné je buď přijmout tisíce lidí, kteří to potřebují, nebo nepřijmout nikoho, protože existuje vysoké bezpečnostní riziko a postarat by se měly v první řadě muslimské státy. Veřejnost prostě kompromisy moc nebere a zrovna v tomto případě zde všechny politické strany uvolňují místo novým populistům, kteří čekají na příležitost.

A protože je k všeobecné známosti Sobotkova partaj zasažena na regionálních úrovních stejným kšeftařským virem, jaký mívala ODS, nejsou její výhledy, ale ani perspektiva jejího předsedy nijak povzbudivé. Největším rizikem je z tohoto pohledu účast staré socialistické party na současném vedení pražského magistrátu. A nejen proto, že hluk z Prahy bývá slyšet dobře i na venkově.

Přes veškeré výhrady k socialistické politice je nutné s politováním konstatovat, že poslední skutečně politická, tradiční a velká strana je na sestupu a dál se otvírá prostor pro účelová seskupení orientovaná jen na vlastní krátkodobý politický byznys.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít