Mario, jsi tam?

08. srpna, 00:00 - Miroslav Zámečník
08. srpna, 00:00

ČNB nečekala na Frankfurt a zvedla poprvé od února roku 2008 základní úrokové sazby

Kdyby se roční výnos na milionovém depozitu zvýšil o dva tisíce korun, asi by kvůli tomu nikdo nezačal výskat radostí. Částka, za niž si lze dopřát slušnou večeři pro dva v lepším podniku, sice není úplně bagatelní, ale na vzorcích chování, výdajích, sklonu k úsporám pětina procentního bodu opravdu nic nezmění.

Kvůli něčemu, co je nepatrné, by snad ani nestálo za to psát komentář, natožpak opakovat to ve zpravodajské televizi co čtvrt hodiny. Kdyby se nejednalo o změnu trendu, sotva znatelný první pohyb vzhůru od 8. února 2008 (!), a kdyby nešlo o rozhodnutí v republikovém kontextu velmi důležité instituce. Takže pokud se ptáte, jak pohne s makroekonomickými agregáty čtvrteční rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 20 bazických bodů na 0,25 procenta, lombard o 25 bazických bodů na 0,50 procenta (diskont zůstal na technické nule 0,05 procenta), odpověď zní: téměř vůbec.

Po kapkách

Význam je spíše v psychologické rovině, usměrňuje očekávání. ČNB dává najevo, že se i měnová politika vrací k normálu, k používání standardních nástrojů poté, co v dubnu ukončila u veřejnosti velmi neoblíbený kurzový závazek. Změnu dávkují centrální bankéři opatrně, dávno pryč jsou divoké „devadesátky“, kdy se základní sazby měnily nikoli po desetinkách procenta, ale po procentech. Prudký pohyb by ekonomice jednak neprospěl, jednak by j ím ČNB fakticky připustila, že kurzový závazek držela při životě příliš dlouho.

Bankovní rada přitom už koncem června „vyhodnotila rizika stávající prognózy jako lehce proinflační“, takže i komunikaci zvládla dobře a valná většina analytiků stímto nakročením počítala.

ČNB samozřejmě ví, že nemůže jít úplně opačným směrem než Evropská centrální banka (ECB), a ta bude postupovat ještě mnohem opatrněji, ostatně svému dvouprocentnímu inflačnímu cíli se teprve blíží zespodu, kdežto ČNB je mírně nad ním. Centrální bankéři v Praze tak nemohou dělat to, co kdysi jejich kolegové ve Vídní v časech vazby rakouského šilinku na německou marku: v podstatě přes kopírák opisovat to, jak rozhodla Bundesbank ve Frankfurtu. Tehdy si z toho samotná rakouská guvernérka Schaumayerová dělala legraci, když tvrdila, že j im to trvá „nanejvýš patnáct minut“. Český ekonomický cyklus je sice hodně synchronizován s t ím německým a i tam se začínají projevovat důsledky hodně těsného trhu práce a vzestup cen nemovitostí, ale opisovat od Bundesbank už nejde, protože měnová rozhodnutí pro eurozónu dělá ECB. A ta logicky bude vést o něco měkčí politiku, než by třeba Česku v tuhle chvíli slušela.

Šikovná rezerva

Kromě sazeb vyšla ČNB také s aktualizovanou prognózou, kde počítá s výrazně vyšším růstem, než jaký pár dní předtím zveřejnilo ministerstvo financí (3,6 procenta oproti 3,1 procenta). Když do konce roku zbývá pět měsíců a hodně podobný ekonomický model „hází“ rozdíl půl procentního bodu podle toho, na kterém břehu Vltavy pracujete, začne vám to trochu vrtat hlavou.

Zvlášť když podobný rozdíl v odhadovaných tempech růstu mají i na příští rok. Tak nějak to v člověku vyvolává pocit, že v Letenské kvůli taktice rozpočtových vyjednávání svoje výhledy drží při zemi a následné lepší příjmy rozpočtu pak přijdou k duhu. •

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít