Manipulované kurzy

02. března 2015, 00:00 - MIROSLAV ZÁMEČNÍK
02. března 2015, 00:00

V éře globalizace, kdy se na vývoji a výrobě jednoho výrobku podílí řada dodavatelů z různých zemí, je zkoumání bilaterálních relací obskurní

Kdo chce vidět krásný příklad čirého populismu podbarveného mocenskou řevnivostí, jak se prosadí do legislativy, nemusí jít dál než k Je? reyem Frankelem zmiňovanému testování, zda nějaká země nemanipuluje kurzem své národní měny, aby získala v obchodování s USA neoprávněné výhody.

Vtip není v tom, že nemůžete mít podhodnocený kurz měny, to byla dokonce jedna ze základních ingrediencí východoasijského modelu ekonomického rozvoje po desítky let. Vtip spočívá v tom, že jako pomocný důkaz manipulovaného kurzu americká legislativa bere i bilaterální obchodní bilance. Což je samozřejmě nesmysl. Můžete mít na jedné straně obrovské přebytky s jedním partnerem a na straně druhé stejně veliké schodky s jiným partnerem, a není třeba z toho dělat vědu. O tom, zda někdo běží konkurenceschopnosti naproti umělým oslabováním kurzu, to ve skutečnosti neříká vůbec nic.

Když už se touhle problematikou chce někdo zabývat, je lepší sledovat vývoj reálného efektivního směnného kurzu (REER), který přihlíží nejen k vývoji nominálního kurzu dané měny oproti měnám hlavních obchodních partnerů, ale i k rozdílům v in? aci. Výpočty dělá basilejská Banka pro mezinárodní platby a přepočítává si je pobočka Fedu v St. Louis. A závěr zní, že REER v Číně ve skutečnosti v posledních pěti letech do ledna 2015 zpevnil o 28,4 procenta, což neznamená zvýšení, ale naopak oslabení konkurenceschopnosti.

PĚTIPROCENTNÍ ČÍNA

V éře globalizace, kdy se na vývoji a výrobě jednoho výrobku podílí řada dodavatelů z různých zemí, je zkoumání bilaterálních relací obzvlášť obskurní. Frankel uvádí často zmiňovaný příklad chytrých telefonů, které jsou sice označeny „Made in China“, ale ve skutečnosti je podíl v Číně vytvořené přidané hodnoty jenom pět procent a většina ceny připadá na dovezené součástky. Stejné příklady samozřejmě najdete skoro v každém hotovém výrobku, včetně těch poměrně jednoduchých – než značková košile doputuje ke konečnému zákazníkovi, projde rukama šiček třeba v Bangladéši, kde dávají dohromady nastříhané díly třeba z Číny, přičemž látka může pocházet ze severoitalských textilek, kno? íky z Česka a bavlna z Egypta. Která z těchto zemí má záměrně podhodnocený kurz?

Ani v takovém Česku v listopadu 2013 nebyla primárním motivem pro nastavení kurzové podlahy centrální bankou snaha o zvýšení zaměstnanosti v sektoru mezinárodně obchodovaného zboží a služeb přes posílení konkurenceschopnosti vývozu, ale snaha o dosažení in? ačního cíle.

Když Americká centrální banka přistoupila ke kvantitativnímu uvolňování, také nebylo primárním cílem oslabit dolar, ale zvýšit likviditu na trhu, srazit tržní úrokové sazby, a tím přispět k domácímu oživení. Teď, když kvantitativní uvolňování v USA skončilo, kdežto na druhé straně Atlantiku se teprve chystá spustit ve velkém, má tahle rozdílná strategie centrálních bank pochopitelně dopad na nominální, ale i reálné kurzy. Reálný efektivní směnný kurz dolaru zpevnil v lednu oproti roku 2010 o 7,41 procenta, ale důvodem nervozity je spíš rychlé tempo zpevňování v posledním půlroce – ještě loni v červenci totiž dosahoval index REER jen 98,6 bodu.

A PROBLÉMY BUDE MÍT…

Stejně tak Evropské centrální bance nejde o kurz eura, proti němuž nijak neintervenuje, i když je nepopiratelné, že slabé euro v kombinaci s velmi nízkým růstem cen balancujícím na hraně de? ace se promítá do zlepšení cenové konkurenceschopnosti. Čtenářům téhle rubriky samozřejmě není třeba připomínat, že zejména u so? stikovaných značkových produktů není cena ani zdaleka jediný, ba ani rozhodující parametr. V Německu se stejný ukazatel snížil o 4,4 procenta a v eurozóně jako celku o 8,7 procenta, což neznamená nic jiného, než že in? ace ve zbytku eurozóny byla ještě nižší než v Německu.

Rusko vzhledem k mnohem hlubšímu propadu nominálního kurzu rublu než navýšení in? ace pak letos v lednu mělo REER slabší o 31,2 procenta. Rusko díky tomu nebude letošním šampionem v konkurenceschopnosti, ale přinejmenším to znamená, že ruské korporace, které vyvážejí v dolarech, ale náklady účtují v rublech, nebudou mít potíže s cash ? ow, tedy pokud před sebou nemají nějaký drakonický splátkový kalendář v cizí měně. Ale takovéhle ? rmě samozřejmě může ruská vláda pomoci s re? nancováním a z ekonomického hlediska to má perfektní logiku.

A co Česko? Nemáme­li s hlavním obchodním partnerem (eurozónou) podstatný in? ační diferenciál a nominální kurz oslabil, pak se cenová konkurenceschopnost zvyšuje.

Ve skutečnosti reálný efektivní směnný kurz jüanu v posledních pěti letech zpevnil o 28,4 procenta, což neznamená zvýšení, ale naopak oslabení konkurenceschopnosti.

KDO JE TU KONKURENCESCHOPNÝ

Reálný efektivní směnný kurz (REER) v ín, v Německu a euroz.n (2010 = 100) Zdroj: Banka pro mezinárodní platby a Fed

Německo mělo v časech marky po sjednocení vysoký REER a také vykazovalo schodek běžného účtu platební bilance.

Po roce 2004 se začíná výrazně zvyšovat německý přebytek běžného účtu a sbližovat REER mezi Německem a eurozonou.

Navzdory tomu, co si myslí kongresmani, je čínská měna nikoli podhodnocená, ale docela výrazně nadhodnocená a vývoz standardního zboží je tím postižen.

Čína devalvovala jüan vůči dolaru, co se promítlo na rychlém poklesu REER ze 107,35 v únoru 2009 na minimum 95,87 v listopadu tého roku.

Leden 1999 Začíná platit euro ve virtuální (devizové) podob .

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít