Mám handicap. Jsem od Babiše

16. února 2015, 00:00 - Jan Novotný
16. února 2015, 00:00

Šéf poslanců ANO a pravá ruka Andreje Babiše Jaroslav Faltýnek se obává, že nakonec nemusí být zvolen druhým mužem hnutí

Nominace ministrů do vlády není podle Faltýnka primárně věcí poslanců, ale vedení hnutí ANO. „Sem tam se někdo ozve. Třeba pan Kolovratník nebo pan Pilný, někdy i Martin Komárek, ale to patří k demokratické diskusi,“ tvrdí Faltýnek. Právě kritici z řad poslanců by mohli na sněmu jeho volbu zkomplikovat.

* Karlovarská radní Iveta Hejnová byla v lednu vyloučena z ANO kvůli tomu, že v tisku kritizovala nedostatek demokratických principů v hnutí. Před vyloučením ji předsednictvo nevyslechlo. Je to správný postup?

Je to špatně. Na posledním jednání předsednictva, kde na stole ležely další návrhy na vyloučení některých členů ze středních Čech, jsem řekl, že je nepřijatelné, abychom vylučovali lidi z hnutí ANO, aniž bychom znali názor té druhé strany. To znamená bez toho, abychom si ty lidi pozvali. Proto jsme k tomu teď nově zřídili speciální komisi, kterou vede člen předsednictva Pavel Klaška a jsou tam další členové předsednictva. Komise by měla s těmi lidmi mluvit a dát předsednictvu před aktem vyloučení nebo nevyloučení jasné stanovisko obou stran. To se v případě paní Hejnové patrně nestalo a já to samozřejmě považuji za chybu.

* Rozhodčí a smírčí komise hnutí ANO, kterou tvoří i zaměstnanci Agrofertu, v poslední době projednává poměrně velké množství stížností. Čemu to přičítáte?

Díky tomu, že se hnutí dostalo do sněmovny a do vlády, tak se do něj tlačila spousta různých lidí. Přestože jsme pozastavili přijímání členů, nebyli jsme schopni v průběhu přijímacího procesu ověřit z veřejně dostupných zdrojů všechny zájemce. Tak se sem tam může stát, že se mezi nás dostanou lidé, o které hnutí nestojí. V tom čase se ti lidé projevili. Sem tam došlo k návrhu na vyloučení. Případy těch, kteří se odvolali, teď řeší právě rozhodčí a smírčí komise.

* Někteří poslanci hnutí ANO nejsou spokojeni se způsobem, jakým poslanecký klub vedete. Projevilo se to naposledy v případě rezignace Heleny Válkové. Poslanci kritizují, že jste jim jen oznámil, co se stalo, a následně sdělil jméno nového ministra, aniž byste s nimi diskutoval jejich případné návrhy. Mají poslanci právo cítit se trochu na vedlejší koleji, pokud jde o rozhodování v hnutí?

Pokud by byla pravda to, co říkáte, tak ano. Ale ono to tak bohužel není. Ta pravda je jinde. Je potřeba rozlišovat, kdo do vlády vysílá ministry a následně řeší, jestli tam zůstanou, nebo ne. To není primárně věcí poslaneckého klubu, to je politická zodpovědnost vedení hnutí. Všechny personální změny ve vládě proběhly tímto mechanismem, samozřejmě po určité diskusi v poslaneckém klubu. Sem tam se někdo takto mediálně vyjádří. Třeba pan Kolovratník nebo pan Pilný, někdy i Martin Komárek, ale to patří k demokratické diskusi.

* A není to tak, že vláda by podle ústavy měla být odpovědná Poslanecké sněmovně? A ti poslanci by tak měli mít nějaké slovo při nominacích do vlády?

Ale oni mají nějaké slovo. To není tak, že by vedení hnutí řeklo: je to takhle a vy to prostě berte na vědomí a tečka. Tak to vůbec nefunguje. Debata probíhá. Když se to týkalo třeba právě ministryně spravedlnosti, tak se ta debata vedla s naším místopředsedou ústavněprávního výboru Radkem Vondráčkem a dalšími kolegy. Ta debata musí být vedena, zvláště pokud se jedná o rezignaci ministra, který je zároveň poslancem. Diskutovali jsme proto o dalším působení Heleny Válkové v rámci poslaneckého klubu. Takže bez vědomí poslanců ani tato debata není možná.

* Někteří vaši poslanci upozorňují také na to, že chcete, aby určité zákony byly ve výborech projednávány rychleji a podle toho, jak si vedení hnutí přeje.

Vedení hnutí nemá tendenci vstupovat do jednání výborů, pokud nejde vyloženě o nějaký průšvih. To byl minulý týden případ pana poslance Zlatušky, předsedy školského výboru. On je předsedou za hnutí, nikoli za pana Zlatušku, to je třeba si uvědomit. Ale hnutí jde spíš o to, aby jednání bylo efektivní a aby se přijímaly zákony, které jsme slíbili lidem, a aby ten proces byl co nejkratší.

* A vám nepřijde, že to teď tak funguje? Ani ve výborech, jejichž předsednictví jste obsadili vy?

Já nechci kritizovat kolegy, protože k tomu nemám žádný mandát. Důležitý je výsledek. Práce se hodnotí podle výsledků.

* Ty výsledky tedy nejsou příliš dobré?

Bohužel v rámci toho legislativního procesu, který je tady nastaven, to na můj vkus trvá dlouho. Přijetí zákona trvá skoro rok. My jsme se pokusili jednání zkonstruktivnit tím, že jsme navrhli úpravy v rámci jednacího řádu. Bohužel napříč politickým spektrem to subjekty nepodpořily. Považovaly to za útok na demokracii, že bychom například zkrátili či omezili vystoupení některých poslanců.

* S prací svých vlastních poslanců v rámci přípravy zákonů jste spokojen?

(dlouze mlčí) Jaké máte další otázky, pane kolego?

* Nechcete odpovídat?

Já nemůžu a ani nechci hodnotit práci našich poslanců ve výborech, kde nesedím.

* Neobáváte se, že vaše ambice stát se místopředsedou hnutí mohou skončit stejně jako na sněmu před dvěma lety, kdy jste se nakonec málem nedostal ani do předsednictva?

Je to naprosto demokratický proces, tajná volba rozhodne a já vůbec nedokážu odhadnout, jak to dopadne. Může to dopadnout stejně jako před dvěma lety. Lidé, kteří tehdy odstoupili v můj prospěch, abych do toho předsednictva mohl být zvolen, mi to pak řekli mezi čtyřma očima. Mám prý dva handicapy: jsem dlouhodobý spolupracovník pana Babiše a jsem bývalý člen sociální demokracie.

* Proč podle vás někteří lidé v hnutí vnímají negativně, že jste dlouhodobý spolupracovník Andreje Babiše?

Já nevím. To je potřeba se jich zeptat. Je to prostě tak. Já jsem těmto lidem před dvěma lety říkal, že je škoda, že to neřekli na těch krajských sněmech, které jsem skoro všechny objel a v tajné volbě tu podporu získal. A potom ta realita na celostátním sněmu byla úplně jiná.

* S jakým programem vstupujete do boje o prvního místopředsedu? Na sněmu v Brně se hovořilo o ideovém zpřesnění hnutí. V čem konkrétně byste chtěl pomoci vy?

Co se týče ideového zpřesnění hnutí, to je parketa, do které bych se já osobně moc nepouštěl. Nejsem spíše spokojen s tím, jak hnutí funguje po stránce komunikační. Týká se to i toho, o čem jste mluvil na začátku, že si někteří poslanci stěžují na málo informací.

Přestože jsme pozastavili přijímání členů, nebyli jsme schopni v průběhu přijímacího procesu ověřit z veřejně dostupných zdrojů všechny zájemce. Může se stát, že se mezi nás dostanou lidé, o které hnutí nestojí.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít