Made in Czech Republic Češi vyvinuli chytré bezdrátové zařízení, se kterým chtějí proniknout na americký trh. S prototypem zamíří na Kickstarter

14. září 2015, 00:00 - Jan Sedlák
14. září 2015, 00:00

Když bývalý šéf Applu a Pepsi John Sculley v květnu navštívil Prahu, na tři a půl hodiny se sešel také s mladým podnikatelem Tomášem Turkem. V současnosti především investor a poradce nedávno vypustil do světa levné chytré telefony Obi Worldphone a měl Turkovi co říci. Zejména k tomu, jak se při výrobě hardwaru dostat na nízkou cenu a jak zvládnout distribuci. To se hodí. Turek totiž se svým týmem sdruženým ve společnosti Day One chystá uvést zejména na americký trh chytrou krabičku, nebo spíše válec, nazvanou Angee. Ta ukazuje, že i v Česku může vznikat spotřební elektronika s kvalitním designem.

Designed by Apple in California. Assembled in China. To je fráze, kterou naleznete na zadní části výrobků od Applu. Odvolávají se na ni i autoři Angee. „Produkt kompletně navrhujeme a vyvíjíme v Česku a tak to i zůstane, s výrobou ovšem zamíříme do Číny. Pořád se to vyplatí, zejména kvůli logistice, objemům a dnes i zkušenostem,“ říká Turek ve své podkrovní kanceláři u pražského náměstí Míru, kde celý produkt vzniká.

Ve vedlejší místnosti sedí technický ředitel projektu Rosťa. Ukazuje na prototyp Angee ležící na stole a upozorňuje, že finální verze bude ještě o něco menší a kompaktnější. Tým bývalého důležitého člověka v Jablotronu, kterého zlákala myšlenka Angee, odvedl na první pohled kvalitní práci. Angee má povedený design v matné černé barvě a působí velice solidním dojmem. Teď to celé ještě uvést do sériové výroby a začít prodávat.

Instalace za půl minuty

Angee je v podstatě zabezpečovací systém, který vychází z trendu mobilních chytrých zařízení, aplikací a všudypřítomného bezdrátového připojení. Produkt se skládá z hlavní základnové stanice ve tvaru válce a následně libovolného množství malých senzorů, které se připevňují na vstupní body (dveře, okna a podobně). Vše funguje bezdrátově a bez zapojení do elektřiny, stačí zařízení zhruba jednou do roka nabít. Instalace takového systému zabere třicet sekund. Jednotlivé prvky se rozmístí, stáhne se aplika ce na chytrý telefon či hodinky Apple Watch a vše se spáruje.

Hlavní práci pak vykonává ona základna, která skrze internetové připojení do aplikace, ať už jste kdekoli, posílá požadované informace.

Nenápadný válec má jednu důležitou „vychytávku“ - horní část, ve které je umístěna kamera, se umí otáčet o 360 stupňů a potichu sledovat pohyb. Nepovolaná osoba tak může být neustále v hledáčku a Angee dokáže automaticky posílat snímky do mobilu. Lze definovat, komu všemu mají informace chodit, a společnost se chystá, že systém propojí i se systémy policie.

Angee není konkurencí pro zabudované bezpečnostní systémy, které se integrují například přímo během stavby domu.

Jde spíše o řešení do bytů a podobně. Velikost objektu nehraje takovou roli, základnové stanice lze propojovat tak, aby spolupracovaly. Ve Spojených státech, kam český produkt míří v první fázi, dojde k jednomu vloupání do domácnosti každých 13 sekund. Angee může být ideální volbou také pro ty, kdo krátkodobě pronajímají své byty skrze stále oblíbenější službu Airbnb. Produkt se hodí i pro aktivity, jako je monitorování dětí.

Jako Echo

„V současné době se soustředíme především na to, aby Angee skvěle plnilo funkci bezpečnostního systému. Zároveň ale přemýšlíme o tom, jak celý systém využít i v případě, když jste doma a nepotřebujete nic hlídat,“ popisuje Turek. Chytrý válec je vybavený technologiemi typu gyroskop, akcelerometr nebo třeba systém pro rozpoznávání hlasu. Do budoucna by tak zařízení Angee mohlo získat nové funkce, třeba možnost hlasového zadávání údajů do kalendáře. V tomto ohledu by se dost podobalo novince Echo od Amazonu. Na Angee se začalo pracovat před zhruba 18 měsíci. Společnost Day One na prvním prototypu kooperovala s tuzemským Jablotronem, který chytré zabezpečovací technologie rovněž vyrábí a který začal hledat nové nápady a projekty skrze novou divizi Jablotron Projects. Firma Dalibora Dědka v první fázi výrazně pomohla s objednávkami jednotlivých komponent a společnost Day One několik měsíců sídlila v akcelerátoru v dejvické budově The Blox, který Jablotron podporuje. Z výsledné spolupráce však nakonec sešlo a Day One nyní působí zcela samostatně. S vývojem mobilních aplikací pomáhá přední české vývojářské studio Cleevio, jehož majitelé ve firmě Day One drží podíl.

„Vývoj financujeme z vlastních peněz a jsme schopní vytvořit prototyp. Na rozjetí výroby ovšem potřebujeme peněz více. Investoři už hlásí zájem, pro nás je to ale v současné době nevýhodné. Rozhodli jsme se proto, že vstoupíme na Kickstarter,“ vysvětluje Turek. Cílem crowdfundingové kampaně, která startuje tento týden, je vybrat alespoň 250 tisíc dolarů, za což už je možné výrobu rozjet. V případě vyšších částek pak lze stanovit další mety. V pokročilejší fázi už se s investorem počítá. „Rozjíždíme i předobjednávky, už jich máme poměrně dost. Pokud jich bude opravdu hodně, investora bychom ve výsledku ani nepotřebovali,“ plánuje šéf Angee. Kickstarter má mimo jiné posloužit k validaci trhu a vytvoření komunity.

Češi chtějí koncovou cenu základního balení, které obsahuje základnovou stanici Angee a jeden senzor, stanovit na 399 dolarů.

Prodávat se má především přes vlastní weby (inspirací jsou kamery GoPro) a také Amazon.

S rozjezdem výroby v Číně pomůže velký hardwarový akcelerátor Dragon Innovation, jehož služeb využila i známá jména jako Pebble (chytré hodinky) či MakerBot (3D tiskárny). Na vývoji prototypu se podílelo sedm firem.

Day One se do budoucna nechce zastavit pouze u jednoho produktu a plánuje další. „Velice nás zajímá propojování hardwaru se softwarem a chtěli bychom se tudy vydat,“ uzavírá šéf firmy Cleevio a spolumajitel Day One Lukáš Stibor. Angee má dorazit na koncový trh v říjnu 2016. l *

Angee kompletně navrhujeme a vyvíjíme v Česku a tak to i zůstane, s výrobou ovšem zamíříme do Číny. Pořád se to vyplatí, zejména kvůli logistice, objemům a dnes i zkušenostem. Češi vyrábějí výkonný Wi-Fi router Angee není jedinou „počítačovou krabičkou“, na které se v Česku pracuje. Za tou druhou stojí správce národní internetové domény CZ. NIC. Jde o výkonný bezdrátový Wi-Fi router (zařízení s anténkami, pomocí kterého pravděpodobně doma i v práci přistupujete k internetu) nazvaný Turris. Ten byl původně vyroben v sérii dvou tisíc kusů jako součást projektu pro výzkum kybernetické bezpečnosti. Zájem o něj je ovšem značný, takže se CZ. NIC rozhodl pro komerční nasazení. Turris například začal používat „otec internetu“ Vint Cerf, firma SamKnows pomocí něj měří rychlost internetu a americký gigant Comcast vývoj podpořil grantem ve výši několika milionů dolarů. I díky tomu by tak na přelomu roku mohla odstartovat výroba modelu Turris Lite. „Chtěli bychom, aby to byl nejvýkonnější domácí router na trhu. Vzhledem k tomu, jak to na trhu vypadá, by to neměl být takový problém,“ říká Bedřich Košata, který za projektem stojí. Cena zařízení s ohledem na opravdu vysoký výkon či třeba možnost komunikace přes optickou linku zamíří až ke 250 dolarům. CZ. NIC nabídne také vlastní software a neustálé bezpečnostní aktualizace. Do projektu se skrze sekci Projects zapojuje také Jablotron. Ten by kromě nákupu součástek mohl obstarat i onu výrobu.

O autorovi| Jan Sedlák, sedlakj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít