Maďarské ekonomice prospěla i spolupráce s Českem

21. prosince 2015, 00:00 - Markéta Žižková
21. prosince 2015, 00:00

Možná že to v Česku málokdo ví, ale 317 čerpacích stanic je v tuto chvíli ve vlastnictví společnosti MOL

Maďarská ekonomika prožila podobně jako ta česká úspěšný rok. Hospodářskému růstu přitom napomohly i česko-maďarské vztahy. Skupina MOL v Česku převzala síť čerpacích stanic, Češi investovali do maďarských podniků. Na obzoru jsou i další investice. „Například se vedou jednání o tom, jak se mohou české firmy podílet na realizaci rozšíření jaderné elektrárny v Maďarsku,“ popisuje maďarský velvyslanec v Česku Tibor Pető.

* Jak byste zhodnotil maďarskou ekonomiku v roce, který se právě blíží ke konci?

Maďarská ekonomika uzavírá úspěšný rok. Hospodářský růst je vysoko nad průměrem Evropské unie. Ještě nemáme k dispozici konečné údaje, ale měl by být kolem tří procent. Významně vzrostl export do evropských zemí, mezi nimi i do Česka a Německa. Export do České republiky rostl dokonce o deset procent, což je velmi významný výsledek. Stoupli náš export směrem do Číny a na americký kontinent. Jedním z motorů ekonomiky je růst spotřeby na vnitřním trhu, to znamená, že maďarské domácnosti toho spotřebují čím dál více. Pozitivní jsou i čísla v oblasti nezaměstnanosti, která se neustále snižují a nyní činí 6,4 procenta. Významné je i to, že inflace je velmi nízká – 1,2 procenta. Stejně je na tom výše úrokové sazby, která se v podstatě blíží nule.

* Pokud bychom se zaměřili konkrétně na export a import ve vztahu s Českem, jaký vývoj zde můžeme v uplynulém roce vidět?

Vzájemná výměna se blíží sedmi miliardám eur. Mezi nejvýznamnější skupiny zboží patří automobily, strojní zařízení, farmaceutický průmysl, agrární a chemické produkty nebo paliva. Jedná se tedy o velmi širokou škálu. Na přední příčce jsou ale v obou zemích osobní automobily. V ulicích Budapešti a Miskolce se také objevily české tramvaje. Nyní dodala česká strana do Maďarska trolejbusy. A my naopak prodáme v Česku za rok zhruba 350 tun uherského salámu Pick. Významnou položkou je také turismus. Mnoho Čechů přijíždí do Budapešti a maďarských wellness hotelů a naopak hodně Maďarů navštěvuje Prahu.

* Co se týče turismu, jak významní jsou pro Maďarsko Češi?

bližší vztahy. „Vedou se jednání o tom, jak se mohou české firmy podílet na realizaci rozšíření jaderné elektrárny v Maďarsku,“ říká maďarský velvyslanec v Česku Tibor Pető.

Česko je na pátém šestém místě co do počtu turistů přicházejících do Maďarska. To je tak tři sta čtyři sta tisíc turistů ročně, což je výrazné číslo. Necestují přitom jen třeba na dva dny, ale platí si wellness pobyty na delší dobu. Patří také mezi dobře platící turisty: využívají hotely, restaurace i zdravotní služby. Jejich cílem jsou především termální lázně.

* A pokud bychom se podívali na české investice v Maďarsku a naopak?

Největší investice Maďarska v Česku se váže na skupinu MOL Slovnaft. Možná že to v Česku málokdo ví, ale 317 čerpacích stanic je v tuto chvíli ve vlastnictví společnosti MOL. Tím pádem se jedná o druhou největší síť čerpacích stanic zde. Naopak co se týče Čechů v Maďarsku, tak byla významná koupě továrny na výrobu rostlinných olejů. Největším investorem je skupina Agrofert Andreje Babiše, tedy oblast potravinářství a zemědělství. Očekáváme i další investice. Například se vedou jednání o tom, jak se mohou české firmy podílet na realizaci rozšíření jaderné elektrárny v Paksi. Podrobnosti neznáme, ale možná dojde k vytvoření smíšené společnosti.

* Rozvíjí se také spolupráce českých a maďarských firem, které uzavírají například partnerství v oblasti veřejných zakázek v infrastruktuře. Jaké jsou výsledky?

Jedna z těchto spoluprací už probíhá. Bylo vypsáno výběrové řízení na modernizaci železnice, kterou již vyhrála česko-maďarská smíšená společnost. Druhá je zatím v podobě tendru. Maďarsko se chce podílet na vytvoření systému výběru mýtného na dálnicích a silnicích prvních tříd a rychlostních silnicích u kamionů a osobních automobilů. Země má totiž dobře nastavený systém, který dokáže dopravu efektivně monitorovat. Plán už byl představen českému ministerstvu dopravy.

* Blíží se rok 2016, jaké jsou podle vás výhledy Maďarska do budoucna?

Co se týče ekonomiky, musíme usilovat o to, abychom se přiblížili současnému hospodářskému růstu. V tomto zájmu činí maďarská vláda různé podpůrné kroky. Před několika dny bylo například vyhlášeno, že DPH u novostaveb se snižuje z 27 na pět procent v zájmu posilování ekonomiky stavebního průmyslu. V budoucnosti můžeme očekávat další podobné kroky. Udržet každoročně růst vzájemného obchodu ve výši osmi až deseti procent je náročné, ale budeme se o to snažit. Musíme také pracovat na tom, aby do země jezdilo čím dál více turistů. To závisí na nabídce kvalitních služeb a dobrých cen. Podobná kritéria platí také u průmyslových výrobků. l

O autorovi| Markéta Žižková, zizkova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Bateriová revoluce? Toshiba má akumulátor, který se nabije…
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít